Staatssecretaris gaat door met 'minst slechte' box 3-route
DEN HAAG (ANP) - Ondanks de kritiek van de Raad van State gaat staatssecretaris Tjebbe van Oostenbruggen door met zijn voorstel voor een nieuwe vermogenstaks. Aan alternatieven kleven te grote bezwaren, aldus de staatssecretaris verantwoordelijk voor belastingen. "Ik zie eigenlijk geen andere route. Uiteindelijk moet je van alle routes uiteindelijk de minst slechte kiezen. En dat ben ik ook aan het doen."
Het kabinet stelt voor belasting te heffen over de daadwerkelijk gerealiseerde verdiensten uit vermogen in box 3. Voorheen bestond een stelsel met belasting over een vaststaand rendement op sparen en beleggingen. Dat was onrechtmatig, oordeelde de Hoge Raad eind 2021. Een stelsel waarbij het werkelijke rendement wordt belast, is een brede politieke wens. Maar de Raad van State kwam in december vorig jaar met harde kritiek. Tegen het plan van het kabinet bestonden "zwaarwegende bezwaren" en de raad adviseerde de stelselhervorming "opnieuw te bezien".
Van Oostenbruggen wil desondanks door met het oorspronkelijke plan. "Dat heeft mijn voorkeur", zegt de bewindsman. "En ik denk dat we eigenlijk aan heel veel bezwaren goed tegemoet kunnen komen." Hij wil zijn plannen eerst met de Kamer bespreken. Donderdag staat hiervoor een debat gepland. Naar aanleiding van de kritiek van de Raad van State heeft de staatssecretaris "veel meer toelichting" toegevoegd aan zijn plannen, en is goed gekeken of de IT-systemen van de fiscus het aankunnen.
Het kanbinetsplan houdt dus belastingheffing in op daadwerkelijk rendement uit beleggingen en spaargeld. Voor de meeste beleggingen geldt een vermogensaanwasbelasting, waarbij ook waardestijgingen worden belast. Een uitzondering geldt voor onroerend goed en aandelen in start-ups. Daarvoor geldt een vermogenswinstbelasting.
Meer uit Politiek
GIETEN (ANP) - De provincie Drenthe en de gemeenten Aa en Hunze, Assen en Midden-Drenthe roepen op tot een "urgente en voortvarende aanpak" van schade door aardbevingen. Dat staat in een brief aan Jo-Annes de Bat, staatssecretaris van Klimaat en Groene Groei, waarover RTV Drenthe bericht.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft Forum voor Democratie-leider Lidewij de Vos opgeroepen zich in te zetten tegen antisemitisme binnen haar partij. "Ik doe een beroep op de partijleider, net zoals bij andere partijleiders, om aan het werk te gaan als er overduidelijk signalen zijn dat leden van je partij dingen doen of in het verleden deden die niet door de beugel kunnen."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Ook het kabinet-Jetten wil een bekritiseerde wet tegen terrorisme permanent maken. Er geldt nu een tijdelijke wet waarmee mensen bijvoorbeeld een meldplicht of contactverbod opgelegd kunnen krijgen, ook zonder dat zij strafrechtelijk zijn veroordeeld voor terrorisme. Als er niets gebeurt, vervalt die wet per 1 maart volgend jaar.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Gemeenten waar de opkomst het laagst was bij de gemeenteraadsverkiezingen, willen dit in de toekomst verbeteren. "Ondanks een kleine stijging ten opzichte van de vorige gemeenteraadsverkiezingen, is het jammer dat niet meer stemgerechtigden naar de stembus kwamen", zegt burgemeester Mark Buijs van Roosendaal. "Dat betekent: werk aan de winkel."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De zogenoemde 'pechgeneratie' van studenten die geen basisbeurs meer kregen en moesten lenen, krijgt vanaf volgend jaar 2000 euro als "tegemoetkoming". Dat zei onderwijsminister Rianne Letschert (D66) na afloop van de ministerraad.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Elanor Boekholt-O'Sullivan (Volkshuisvesting, D66) trekt een wetsvoorstel in dat de voorrang voor statushouders voor een sociale huurwoning zou schrappen. De bewindsvrouw werkt aan een alternatieve wet, die pas in werking treedt als er genoeg mogelijkheden zijn om statushouders aan een huis te helpen, schrijft ze in een Kamerbrief.
1 dag geledenROTTERDAM (ANP) - Tweede Kamerfractievoorzitters Lidewij de Vos van Forum voor Democratie en Stephan van Baarle van DENK zijn verkozen in de gemeenteraad van Rotterdam. Ze stonden als lijstduwer op de kandidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen, maar kregen genoeg voorkeursstemmen voor een zetel. Ook oud-staatssecretaris Ingrid Coenradie (Leefbaar Rotterdam) kan op die manier in de Rotterdamse raad komen.
1 dag geleden