Staatssecretaris: fiscus mag waarschuwen bij schijnconstructies
DEN HAAG (ANP) - De Belastingdienst heeft de ruimte om een waarschuwing te geven als een bedrijf werk laat doen door een zelfstandige dat in loondienst moet worden uitgevoerd. Vanaf 1 januari gaat de fiscus optreden tegen schijnconstructies, maar dat zal niet in alle gevallen direct tot naheffingen leiden, zegde staatssecretaris Folkert Idsinga (Fiscaliteit) toe aan de Tweede Kamer. Maar een waarschuwing (officieel een aanwijzing) wordt niet meer de norm, zoals nu nog het geval is.
Veel partijen drongen er in een debat op aan de aanwijzing "in de gereedschapskist" te houden. De Belastingdienst kan dan een waarschuwing geven als bedrijven goedwillend zijn en zich er niet van bewust zijn dat ze schijnconstructies in stand houden. Is de situatie enkele maanden later nog niet verbeterd, kan er altijd een naheffing worden opgelegd.
Idsinga voelt er evenwel niets voor om de aanwijzing de norm te houden, zoals nu het geval is. Dat noemt hij "onwenselijk", omdat de nu geldende handhavingsstop dan in feite in stand zou blijven. Het kabinet gaat optreden tegen schijnconstructies om oneerlijke concurrentie tegen te gaan en te voorkomen dat werkenden gedwongen als zelfstandige werken. Een bedrijf betaalt dan veel minder premies. En de werkende krijgt wel de onzekerheden die bij het ondernemerschap horen, maar niet de vrijheden.
Risicomodel
Alleen in specifieke gevallen kan de Belastingdienst dus besluiten dat een waarschuwing volstaat, aldus de staatssecretaris. Het levert zowel handhavers als bedrijven zelf te veel gedoe op als ze steeds "twee keer door die molen" moeten. De Belastingdienst heeft immers slechts tachtig mensen in dienst die handhaven op schijnconstructies, en er komen vanaf 1 januari 2025 geen handhavers bij.
Een meerderheid van de Tweede Kamer wil dat de Belastingdienst zich bij de handhaving richt op sectoren waar schijnconstructies vaak voorkomen en waarbij veel misstanden plaatsvinden. Daar wil Idsinga niet aan, omdat er dan "ongelijkheid tussen sectoren" ontstaat. Maar de fiscus maakt wel gebruik van een risicomodel, benadrukte de bewindsman. Mogelijk geeft die al signalen af over bedrijven in bepaalde sectoren. "Ik denk ook dat de Belastingdienst die vrijheid moet nemen in de handhavingsstrategie."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet trekt 750.000 euro uit voor Holocausteducatie op middelbare scholen. Dat schrijven VVD-staatssecretarissen Judith Tielen (Jeugd), Jurgen Nobel (Participatie en Integratie) en Koen Becking (Funderend Onderwijs) en Nationaal Coördinator Antisemitismebestrijding Eddo Verdoner. Met het geld kunnen scholen bijvoorbeeld leerlingen meenemen naar musea of voorstellingen.
30 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De kabinetsformatie wordt zondag en maandag voortgezet op het landgoed De Zwaluwenberg bij Hilversum. Het is de bedoeling om daar "meters te maken", laat een ingewijde weten na berichtgeving in De Telegraaf. De Zwaluwenberg is in het verleden al vaker gebruikt voor kabinetsformaties.
42 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet wil meer passende woningen realiseren voor mensen met verward gedrag, maar zegt niet hoe. Dat blijkt uit een brief van ministers Frank Rijkaart (Binnenlandse Zaken, BBB), Foort van Oosten (Justitie en Veiligheid, VVD) en staatssecretaris Judith Tielen (Jeugd, VVD) aan de Tweede Kamer. Hoeveel woningen erbij moeten komen, waar deze moeten komen of wanneer ze gebouwd kunnen worden, is onduidelijk.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet sluit een nieuwe medische evacuatie van kinderen uit Gaza niet uit. Minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) geeft de Tweede Kamer daar volgende maand duidelijkheid over. Verder wilde hij geen toezeggingen doen, ondanks aandringen van Kamerleden.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - JA21-Kamerlid Ranjith Clemminck kwam onder vuur te liggen in een debat over de aardbevingsproblematiek in Groningen. Het nieuwe Kamerlid zei dat "emo-populisme het debat gegijzeld houdt". Die woorden leidden tot verbazing en boosheid bij andere partijen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dit jaar maakt het demissionaire kabinet nog eens 5 miljoen euro vrij om de humanitaire nood te lenigen in Soedan. Staatssecretaris Aukje de Vries (Ontwikkelingshulp, VVD) kwam daarmee de Tweede Kamer tegemoet, die om extra steun had gevraagd.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De nieuwe informateur Rianne Letschert wil de komende weken opnieuw vertegenwoordigers van maatschappelijke organisaties en uitvoeringsinstanties uitnodigen. Ook verwacht zij alle fractievoorzitters in de Tweede Kamer te spreken. Zij heeft tot 30 januari de tijd om met D66, CDA en VVD de basis te leggen voor een regeerakkoord.
21 uur geleden