Staatssecretaris: fiscus mag waarschuwen bij schijnconstructies
DEN HAAG (ANP) - De Belastingdienst heeft de ruimte om een waarschuwing te geven als een bedrijf werk laat doen door een zelfstandige dat in loondienst moet worden uitgevoerd. Vanaf 1 januari gaat de fiscus optreden tegen schijnconstructies, maar dat zal niet in alle gevallen direct tot naheffingen leiden, zegde staatssecretaris Folkert Idsinga (Fiscaliteit) toe aan de Tweede Kamer. Maar een waarschuwing (officieel een aanwijzing) wordt niet meer de norm, zoals nu nog het geval is.
Veel partijen drongen er in een debat op aan de aanwijzing "in de gereedschapskist" te houden. De Belastingdienst kan dan een waarschuwing geven als bedrijven goedwillend zijn en zich er niet van bewust zijn dat ze schijnconstructies in stand houden. Is de situatie enkele maanden later nog niet verbeterd, kan er altijd een naheffing worden opgelegd.
Idsinga voelt er evenwel niets voor om de aanwijzing de norm te houden, zoals nu het geval is. Dat noemt hij "onwenselijk", omdat de nu geldende handhavingsstop dan in feite in stand zou blijven. Het kabinet gaat optreden tegen schijnconstructies om oneerlijke concurrentie tegen te gaan en te voorkomen dat werkenden gedwongen als zelfstandige werken. Een bedrijf betaalt dan veel minder premies. En de werkende krijgt wel de onzekerheden die bij het ondernemerschap horen, maar niet de vrijheden.
Risicomodel
Alleen in specifieke gevallen kan de Belastingdienst dus besluiten dat een waarschuwing volstaat, aldus de staatssecretaris. Het levert zowel handhavers als bedrijven zelf te veel gedoe op als ze steeds "twee keer door die molen" moeten. De Belastingdienst heeft immers slechts tachtig mensen in dienst die handhaven op schijnconstructies, en er komen vanaf 1 januari 2025 geen handhavers bij.
Een meerderheid van de Tweede Kamer wil dat de Belastingdienst zich bij de handhaving richt op sectoren waar schijnconstructies vaak voorkomen en waarbij veel misstanden plaatsvinden. Daar wil Idsinga niet aan, omdat er dan "ongelijkheid tussen sectoren" ontstaat. Maar de fiscus maakt wel gebruik van een risicomodel, benadrukte de bewindsman. Mogelijk geeft die al signalen af over bedrijven in bepaalde sectoren. "Ik denk ook dat de Belastingdienst die vrijheid moet nemen in de handhavingsstrategie."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten zou het "heel netjes" vinden als informateur Sybrand Buma met de fractievoorzitters van alle partijen in de Tweede Kamer gaat praten over het resultaat van de onderhandelingen van de afgelopen weken tussen zijn partij en het CDA. Dat zei hij net voordat hij een nieuwe overlegronde inging.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vervroegde Tweede Kamerverkiezingen kunnen sneller na de val van een kabinet worden gehouden dan nu het geval is. De voorbereidingsperiode is nu ongeveer vijf maanden, en dat kan worden verkort naar drie maanden, mits bijvoorbeeld gemeenten en politieke partijen zorgen dat zij altijd klaarstaan voor verkiezingen. Dat schrijft de Kiesraad maandag in een advies.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 en CDA hopen nog deze week klaar te zijn met het schrijven van een document dat de kabinetsformatie verder moet helpen. "Dat is wel de ambitie", zei D66-leider Rob Jetten na afloop van een nieuwe onderhandelingsronde. Maar: "Het is af als het af is." De partijen praten maandagavond verder.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het advies van het Nationaal Burgerberaad Klimaat kent "veel onderwerpen die tot actie kunnen leiden", vindt demissionair premier Dick Schoof. Hij herkent de wens van het kabinet voor een "haalbaar en betaalbaar" klimaatbeleid in de aanbevelingen van 175 burgers. "Maar ik hoor ook: 'denk groot', dus we gaan kijken hoe we dat gaan doen."
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er is nog helemaal niemand afgevallen, zei D66-leider Rob Jetten maandag voordat hij opnieuw in gesprek ging met CDA-leider Henri Bontenbal over politieke samenwerking. "Het is aan de informateur om de komende week te gaan kijken welke partijen willen meedoen."
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Nationaal Burgerberaad Klimaat heeft tien van zijn eigen voorstellen uiteindelijk niet aangenomen. Dertien aanbevelingen zijn wel in het eindadvies opgenomen. Bijvoorbeeld een voorstel voor een klimaatbonus voor iedereen, die betaald wordt door een meerprijs op luxeproducten.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Vincent Karremans (Economische Zaken, VVD) investeert 6 miljoen euro in opknapbeurten van winkelgebieden in de gemeenten Groningen, Land van Cuijk en Zwolle, meldt hij in een Kamerbrief. Door een gebrek aan geld zijn de subsidieaanvragen voor deze projecten eerder afgewezen. Maar nu krijgen deze groen licht omdat het budget is opgehoogd.
11 uur geleden