Staatssecretaris de fout in bij informatie vreemdelingenbewaring
DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Christophe van der Maat (Asielzaken) geeft asielzoekers in vreemdelingenbewaring niet de benodigde informatie in de taal die de asielzoeker spreekt of verstaat, terwijl hij daartoe wel wettelijk verplicht is. De staatssecretaris voldoet daarmee niet aan de eisen van de informatieplicht die de bewindspersoon heeft, oordeelt de Raad van State. De bewaring van een asielzoeker hoeft echter niet te worden opgeheven, want diegene is volgens de hoogste rechter niet in zijn belangen geschaad.
"De schending van de informatieplicht moet worden afgewogen tegen de belangen om een vreemdeling in bewaring te stellen. In dit geval weegt de schending van de informatieplicht minder zwaar dan het belang om de vreemdeling in bewaring te stellen", oordeelt de Raad van State.
De staatssecretaris heeft voor de asielzoeker een rechtsbijstandverlener ingeschakeld, waarmee hij de reden van zijn bewaring heeft kunnen bespreken. Volgens de Raad van State is daarom "niet gebleken dat de vreemdeling door het ontbreken van een schriftelijke vertaling in zijn belangen is geschaad".
Flyer beschikbaar
Als een asielzoeker in bewaring wordt genomen, moet de staatssecretaris uitleggen welke mogelijkheden de asielzoeker heeft om dat besluit aan te vechten en dat hij of zij recht heeft op kosteloze rechtsbijstand. Dat moet direct schriftelijk gebeuren in een taal die de asielzoeker verstaat of spreekt.
Inmiddels is de schriftelijke informatieplicht verbeterd, laat een woordvoerder van Van der Maat weten. Er is een flyer in 35 talen beschikbaar, die wordt uitgereikt bij het opleggen van een maatregel van bewaring.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Het blijft volgens asielminister Bart van den Brink (CDA) nog tot en met de stemmingen van volgende week dinsdag "spannend" of de Eerste Kamer twee asielwetten steunt. Steun voor de zogenoemde asielnoodmaatregelenwet is onzeker, omdat er nog geen gegarandeerde meerderheid is voor een aanpassing daarvan. Zonder die aanpassing, die regelt dat helpers van illegale asielzoekers niet gestraft worden, gaan het CDA en de SGP niet voor de wet stemmen.
6 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie (OM) heeft de aangiftes die zijn gedaan tegen twee verschillende campagnevideo's van Forum voor Democratie (FVD) geseponeerd. In totaal ging het om vier verdenkingen.
32 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Grote hacks zoals bij ChipSoft en eerder Odido gaan steeds vaker voorkomen, denkt justitieminister David van Weel. Volgens de VVD'er neemt cybercriminaliteit wereldwijd toe en moet daarom ook meer gebeuren om het tegen te gaan.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën) zit zelf ook nog vol vragen over de datakluis met informatie over de toeslagenaffaire die jaren verborgen bleef. "Wat er tussen nu en 2019 is gebeurd, dat is voor mij ook een vraagteken", zegt hij voorafgaand aan de ministerraad.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Kamerleden Esmah Lahlah (GroenLinks-PvdA) en Don Ceder (ChristenUnie) komen met een wetsvoorstel om kinderarmoede structureel terug te dringen. De initiatiefnemers verwachten dat de wet volgende week in internetconsultatie gaat.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink gaat deze week hard zijn best doen om in de Eerste Kamer steun te krijgen voor de twee strenge asielwetten. "Jazeker wel. Ik zet alles in wat nodig is", zei de CDA-bewindsman donderdagmiddag tegen journalisten. Die steun voor één van deze wetten is onzeker geworden toen de PVV woensdag bekendmaakte wél voor de wetten van partijgenoot Marjolein Faber te stemmen, maar niet voor de reparatie van de toevoeging die een illegaal verblijf strafbaar maakt.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gedupeerde ouders gaan niets merken van de vondst van tientallen miljoenen documenten met betrekking tot het schandaal rond de kinderopvangtoeslag in een datakluis van de Belastingdienst. Ook niet als daar gegevens bij zitten waaruit blijkt dat zij ten onrechte of te ruimhartig zijn gecompenseerd. Dat heeft partijloos staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) gezegd in een Kamerdebat.
1 dag geleden