Staatssecretaris de fout in bij informatie vreemdelingenbewaring
DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Christophe van der Maat (Asielzaken) geeft asielzoekers in vreemdelingenbewaring niet de benodigde informatie in de taal die de asielzoeker spreekt of verstaat, terwijl hij daartoe wel wettelijk verplicht is. De staatssecretaris voldoet daarmee niet aan de eisen van de informatieplicht die de bewindspersoon heeft, oordeelt de Raad van State. De bewaring van een asielzoeker hoeft echter niet te worden opgeheven, want diegene is volgens de hoogste rechter niet in zijn belangen geschaad.
"De schending van de informatieplicht moet worden afgewogen tegen de belangen om een vreemdeling in bewaring te stellen. In dit geval weegt de schending van de informatieplicht minder zwaar dan het belang om de vreemdeling in bewaring te stellen", oordeelt de Raad van State.
De staatssecretaris heeft voor de asielzoeker een rechtsbijstandverlener ingeschakeld, waarmee hij de reden van zijn bewaring heeft kunnen bespreken. Volgens de Raad van State is daarom "niet gebleken dat de vreemdeling door het ontbreken van een schriftelijke vertaling in zijn belangen is geschaad".
Flyer beschikbaar
Als een asielzoeker in bewaring wordt genomen, moet de staatssecretaris uitleggen welke mogelijkheden de asielzoeker heeft om dat besluit aan te vechten en dat hij of zij recht heeft op kosteloze rechtsbijstand. Dat moet direct schriftelijk gebeuren in een taal die de asielzoeker verstaat of spreekt.
Inmiddels is de schriftelijke informatieplicht verbeterd, laat een woordvoerder van Van der Maat weten. Er is een flyer in 35 talen beschikbaar, die wordt uitgereikt bij het opleggen van een maatregel van bewaring.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink gaat deze week hard zijn best doen om in de Eerste Kamer steun te krijgen voor de twee strenge asielwetten. "Jazeker wel. Ik zet alles in wat nodig is", zei de CDA-bewindsman donderdagmiddag tegen journalisten. Die steun voor één van deze wetten is onzeker geworden toen de PVV woensdag bekendmaakte wél voor de wetten van partijgenoot Marjolein Faber te stemmen, maar niet voor de reparatie van de toevoeging die een illegaal verblijf strafbaar maakt.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Gedupeerde ouders gaan niets merken van de vondst van tientallen miljoenen documenten met betrekking tot het schandaal rond de kinderopvangtoeslag in een datakluis van de Belastingdienst. Ook niet als daar gegevens bij zitten waaruit blijkt dat zij ten onrechte of te ruimhartig zijn gecompenseerd. Dat heeft partijloos staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) gezegd in een Kamerdebat.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Coalitiepartijen D66, CDA en VVD willen bedrijven tegemoetkomen in de kosten voor elektriciteit. Geld dat daarvoor is klaargezet in het coalitieakkoord voor 2028, wil de minderheidscoalitie eerder uitgeven, zeggen de partijen donderdag in een debat over de verduurzaming van de industrie.
17 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is zeer ontstemd omdat een datakluis met tientallen miljoenen documenten die betrekking hebben op het toeslagenschandaal jarenlang buiten beeld is gebleven. Onder meer de regeringspartijen D66, CDA en VVD hebben daar in een debat met partijloos staatssecretaris Sandra Palmen (Herstel Toeslagen) opheldering over gevraagd.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten heeft de Venezolaanse oppositieleider en Nobelprijswinnaar María Corina Machado ontvangen op zijn ministerie. Zij won vorig jaar de Nobelprijs voor de Vrede.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De PVV geeft geen steun aan de reparatiewet die in de Eerste Kamer nodig is voor een meerderheid voor de asielplannen van het vorige kabinet. Dat schrijft PVV-senator Alexander van Hattem op X. De 'reparatie' was bedoeld om een van de twee asielwetten van voormalig PVV-minister Marjolein Faber minder streng te maken voor wie hulp biedt aan mensen die hier illegaal verblijven. Maar daar wil de PVV-fractie in de senaat niet aan, aldus Van Hattem.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) heeft dinsdag met zijn Amerikaanse collega Marco Rubio gesproken over de inzet van een aantal Europese en Aziatische landen om de Straat van Hormuz te beschermen. Daarbij is wel benadrukt dat er eerst een einde aan de vijandelijkheden moet komen, zei Berendsen na afloop van het gesprek tegen media.
2 dagen geleden