Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Staatssecretaris: bel bij verward gedrag meldpunt, niet politie

Staatssecretaris: bel bij verward gedrag meldpunt, niet politie

DEN HAAG (ANP) - Mensen die een situatie over een persoon met verward gedrag willen melden, bellen daarvoor te snel en te vaak de politie, vindt staatssecretaris Vincent Karremans (Preventie). Als er geen sprake is van een gevaarlijke situatie dan kunnen mensen volgens hem beter het speciale Meldpunt Zorgwekkend Gedrag op nummer 0800-1205 bellen. Dit landelijke meldpunt pakt de melding op een andere manier op en leidt die waar mogelijk toe naar de (geestelijke) gezondheidszorg (ggz), zei hij in de Tweede Kamer.

Karremans reageerde op Lisa Westerveld van GroenLinks-PvdA, die denkt dat er meer mensen verward gedrag vertonen, omdat ze niet tijdig de juiste hulp krijgen. "Er staan 100.000 mensen op de wachtlijst voor de ggz en als die er te lang op staan, dan worden hun problemen te complex, en gaan ze weer naar een andere wachtlijst." Ze wil net als SP en D66 dat er meer wordt geïnvesteerd in de ggz. Dat is volgens haar ook hard nodig om de politie te ontlasten, omdat die steeds vaker moet ingrijpen bij verwarde personen en lang moet zoeken om ze ergens geplaatst te krijgen. Vorig jaar kwamen er 150.000 meldingen binnen bij de politie, dat zijn er 400 per dag, zei Westerveld.

De staatssecretaris erkende dat dit een probleem is voor de politie, die eigenlijk alleen zou moeten komen als de openbare orde of veiligheid in het geding is. Maar de ggz-wachtlijsten spelen niet altijd een rol, zei hij. Bij 38 procent van de meldingen is er sprake van ggz-problematiek en in de andere gevallen gaat het om dronkenschap, drugsgebruik, een verstandelijke beperking of dementie, aldus Karremans.

Hij werkt aan een plan om de problemen met verwarde personen te verbeteren, en er zijn al maatregelen getroffen in de regio's. Het gaat onder meer om GGD'ers in de wijk. Daar is ook extra overheidsgeld voor vrijgemaakt. Ook is hij bezig meer mogelijkheden voor begeleid wonen te creëren, zodat kwetsbare mensen ergens terechtkunnen. Volgens Karremans is er de afgelopen jaren wel meer geld gegaan naar de ggz. In 2019 werd er 6,6 miljard euro voor uitgetrokken en inmiddels is dat 9,5 miljard euro.

Meer uit Politiek

Jetten verwacht snel einde blokkade 90 miljard voor Oekraïne

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten verwacht dat medio volgende maand het verzet van Hongarije tegen een EU-lening van 90 miljard euro aan Oekraïne zal stoppen. De regering van Viktor Orbán blokkeert het geld om een ruzie met Oekraïne over de oliepijpleiding Droezjba waardoor goedkope Russische olie naar Hongarije stroomt.

4 uur geleden
Nederland vraagt Brussel opheldering over lekken Hongarije

DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft aan de Europese Commissie opheldering gevraagd over berichten dat de Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken informatie heeft doorgespeeld aan Rusland. "Als het klopt, is het volstrekt onacceptabel", zei premier Rob Jetten in de Tweede Kamer. Dat zal dan ook een-op-een duidelijk worden gemaakt, voegde hij eraan toe.

5 uur geleden
Tweede Kamer wil energienoodfonds snel heropend zien

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat het kabinet snel met onder meer energiebedrijven gaat praten over heropening van het Tijdelijk Noodfonds Energie. Een oproep daartoe van onder anderen Kamerlid Esmah Lahlah (GroenLinks-PvdA) kreeg bij de stemmingen vrijwel unanieme steun.

9 uur geleden
Kamer wil extra geld voor agrarisch natuurbeheer

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat er meer geld komt voor boeren die tegen een vergoeding natuur onderhouden. Voor dit zogenoemde agrarische natuurbeheer wil een Kamermeerderheid minimaal een half miljard euro per jaar uittrekken. Een oproep van BBB, ChristenUnie en GroenLinks-PvdA kon dinsdag op een meerderheid rekenen.

10 uur geleden
GroenLinks-PvdA stelt maximumprijzen aan de pomp voor

DEN HAAG (ANP) - GroenLinks-PvdA wil maximumprijzen voor benzine en diesel om de stijgende rekening aan de pomp te beperken. Partijleider Jesse Klaver heeft het plan dinsdag toegelicht in een gesprek met minister-president Rob Jetten. Die sprak na afloop van "een hele interessante suggestie", die woensdag zeker aan de orde komt in een debat over de economische gevolgen van de oorlog in Iran.

11 uur geleden
'Boycot Trump-WK', staat op petitie die Kamer ontvangt

DEN HAAG (ANP) - Enkele Tweede Kamerleden hebben dinsdag een petitie in ontvangst genomen om niet naar het WK voetbal in de Verenigde Staten, Canada en Mexico te gaan. "Boycot het Trump-WK", stond op een plaat die televisiemaker Teun van de Keuken aan hen overhandigde. De petitie is meer dan 170.000 keer ondertekend.

11 uur geleden
Gorinchem onderzoekt mogelijke stemfraude bij raadsverkiezingen

GORINCHEM (ANP) - In Gorinchem zijn er vermoedens van stemfraude met volmachten tijdens de gemeenteraadsverkiezingen van afgelopen woensdag. De gemeente doet daar onderzoek naar, zo is besloten na overleg met de politie en het Openbaar Ministerie.

13 uur geleden