Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Staatssecretaris: bel bij verward gedrag meldpunt, niet politie

Staatssecretaris: bel bij verward gedrag meldpunt, niet politie

DEN HAAG (ANP) - Mensen die een situatie over een persoon met verward gedrag willen melden, bellen daarvoor te snel en te vaak de politie, vindt staatssecretaris Vincent Karremans (Preventie). Als er geen sprake is van een gevaarlijke situatie dan kunnen mensen volgens hem beter het speciale Meldpunt Zorgwekkend Gedrag op nummer 0800-1205 bellen. Dit landelijke meldpunt pakt de melding op een andere manier op en leidt die waar mogelijk toe naar de (geestelijke) gezondheidszorg (ggz), zei hij in de Tweede Kamer.

Karremans reageerde op Lisa Westerveld van GroenLinks-PvdA, die denkt dat er meer mensen verward gedrag vertonen, omdat ze niet tijdig de juiste hulp krijgen. "Er staan 100.000 mensen op de wachtlijst voor de ggz en als die er te lang op staan, dan worden hun problemen te complex, en gaan ze weer naar een andere wachtlijst." Ze wil net als SP en D66 dat er meer wordt geïnvesteerd in de ggz. Dat is volgens haar ook hard nodig om de politie te ontlasten, omdat die steeds vaker moet ingrijpen bij verwarde personen en lang moet zoeken om ze ergens geplaatst te krijgen. Vorig jaar kwamen er 150.000 meldingen binnen bij de politie, dat zijn er 400 per dag, zei Westerveld.

De staatssecretaris erkende dat dit een probleem is voor de politie, die eigenlijk alleen zou moeten komen als de openbare orde of veiligheid in het geding is. Maar de ggz-wachtlijsten spelen niet altijd een rol, zei hij. Bij 38 procent van de meldingen is er sprake van ggz-problematiek en in de andere gevallen gaat het om dronkenschap, drugsgebruik, een verstandelijke beperking of dementie, aldus Karremans.

Hij werkt aan een plan om de problemen met verwarde personen te verbeteren, en er zijn al maatregelen getroffen in de regio's. Het gaat onder meer om GGD'ers in de wijk. Daar is ook extra overheidsgeld voor vrijgemaakt. Ook is hij bezig meer mogelijkheden voor begeleid wonen te creëren, zodat kwetsbare mensen ergens terechtkunnen. Volgens Karremans is er de afgelopen jaren wel meer geld gegaan naar de ggz. In 2019 werd er 6,6 miljard euro voor uitgetrokken en inmiddels is dat 9,5 miljard euro.

Meer uit Politiek

Raad van State: regels voor doden probleemwolf te ruim

DEN HAAG (ANP) - De Raad van State is kritisch over de aanpak van probleemwolven die demissionair staatssecretaris Jean Rummenie (Natuur, BBB) voor ogen heeft. Hij wil het te makkelijk maken om een wolf te vangen of zelfs te doden en dat is strijdig met Europese natuurbeschermingsregels, aldus de belangrijkste adviseur van de regering op wetgevingsgebied.

1 dag geleden
Jongeren voelen zich structureel niet gehoord door politici

DEN HAAG (ANP) - Kinderen en jongeren voelen zich structureel niet gehoord door politici. Ze beoordelen de mate waarin ze zich gehoord voelen met een 4,4. Vorig jaar was dit een 4,5. Hun grootste zorgen zijn pesten (41 procent), woningnood (36 procent) en veiligheid (36 procent), meldt UNICEF Nederland in het jaarlijkse UNICEF-jongerenadvies. Twee van de drie grootste zorgen zijn hetzelfde als vorig jaar. "Er is dus weinig veranderd", concludeert UNICEF.

1 dag geleden
Minister verwijst naar OM voor mogelijke stappen na concert Vylan

DEN HAAG (ANP) - Justitieminister Foort van Oosten (VVD) vindt dat het aan het Openbaar Ministerie is om "te beoordelen of en welke stappen passend zijn" na het optreden van de rapgroep Bob Vylan in Paradiso. Hij gaat niet in op het verzoek van coalitiepartij BBB om "desnoods gebruik te maken van uw bevoegdheid om deze persoon de toegang tot Nederland te ontzeggen".

1 dag geleden
Timmermans hoopt op begrotingsakkoord snel na de verkiezingen

DEN HAAG (ANP) - Frans Timmermans hoopt partijen mee te krijgen om de begroting die het demissionaire kabinet binnenkort presenteert op Prinsjesdag te verbouwen na de verkiezingen. Hij vreest dat "2026 anders ook weer een verloren jaar wordt, na al die verloren jaren die we achter de rug hebben", aldus de leider van GroenLinks-PvdA bij Buitenhof.

1 dag geleden
Halsema wijst op grenzen artistieke vrijheid na optreden Vylan

AMSTERDAM (ANP) - "Artistieke vrijheid kan nooit betekenen dat concertbezoekers of Amsterdammers zich bedreigd voelen of er wordt opgeroepen tot haat of geweld." Dat stelt de Amsterdamse burgemeester Femke Halsema na het optreden van de band Bob Vylan, zaterdagavond in Paradiso.

1 dag geleden
SP-leider Dijk pleit op congres voor coalitie met GL-PvdA en CDA

UTRECHT (ANP) - SP-leider Jimmy Dijk heeft op het congres van zijn partij gepleit voor een coalitie met in elk geval GroenLinks-PvdA en CDA. "Laten wij een sociaal alternatief voor Nederland op tafel leggen", zei hij zaterdag in het Griftpark in Utrecht. De linkse politicus nodigde partijleiders Henri Bontenbal (CDA) en Frans Timmermans (GL-PvdA) uit om hierover in gesprek te gaan.

2 dagen geleden
Moes: 'spannend besluit' van AVROTROS over Songfestival en Israël

DEN HAAG (ANP) - Het is een "spannend besluit" van omroep AVROTROS om volgend jaar niet mee te doen aan het Eurovisie Songfestival als Israël meedoet, vindt demissionair minister Gouke Moes (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap). "Omdat dit raakt aan een geopolitieke afweging. En geopolitieke afwegingen zijn aan de politiek, aan het kabinet."

3 dagen geleden