Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Staatssecretaris: 400 meldingen over mogelijk knellende wetten

Staatssecretaris: 400 meldingen over mogelijk knellende wetten

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft inmiddels vierhonderd meldingen binnengekregen over wetten en regels die in de praktijk volgens de melders hardvochtig uitpakken. Dat heeft staatssecretaris van Binnenlandse Zaken Alexandra van Huffelen gezegd in debat met de Tweede Kamer. Het kabinet had via een consultatie aan burgers en belangenbehartigers om commentaar gevraagd op regels "waardoor mensen ernstig in de knel komen".

Als reactie op het toeslagenschandaal onderzoekt elk ministerie waar burgers mogelijk in de problemen komen doordat wetten in de praktijk anders uitpakken dan gedacht. Het is volgens Van Huffelen belangrijk dit in de gaten te blijven houden "omdat er ook steeds nieuwe hardheden kunnen ontgaan, omdat de wereld verandert en daar soms de wetgeving achteraan loopt".

In de Tweede Kamer werd gedebatteerd over een belangrijk rapport over problemen bij overheidsorganisaties die wetten uitvoeren. Van Huffelen benadrukte nog eens dat ambtenaren die bij die uitvoerders werken, de ruimte moeten krijgen om af te wijken van de regels als mensen daardoor in specifieke situaties onvoorzien hard worden geraakt.

Hiervoor zijn in veel wetten zogenoemde hardheidsclausules opgenomen, maar het kabinet komt mogelijk met een nieuwe 'visie' op deze wetsbepalingen, aldus de staatssecretaris. Door zo'n clausule kunnen ambtenaren nu vooral "in heel uitzonderlijke, niet voorziene omstandigheden" uitzonderingen maken op de regels. Het kabinet wil dat mensen die bij uitvoerders werken veel meer vrijheid krijgen afwijkende oordelen te geven, zodat wordt gehandeld naar "de bedoeling van de wet in plaats van wat er precies is beschreven".

Dat ambtenaren vrijheid moeten krijgen om deze 'menselijke maat' toe te passen, is een van de belangrijkste aanbevelingen van de Kamercommissie die het rapport over de uitvoerders heeft geschreven.

Meer uit Binnenland

Eerste vijf Nederlanders vertrekken zondag met boot naar Gaza

BARCELONA (ANP) - Vijf Nederlanders vertrekken zondag in verschillende boten vanuit Barcelona richting Gaza. Ze zijn onderdeel van een internationale vloot die Palestijnen hulp wil bieden. Later vertrekken vanuit Italiƫ en Griekenland nog tien Nederlanders.

7 uur geleden
Niet alle verdachten kunstroof Assen sloten deal met justitie

DEN HAAG (ANP) - Bernard Z. (35), een van de verdachten die komende week terechtstaat voor de kunstroof in het Drents Museum in Assen in januari vorig jaar, heeft geen deal gesloten met justitie. Zijn advocaat bevestigt zaterdag een bericht hierover van RTL Nieuws.

9 uur geleden
Ombudsman kritisch op plan om te besparen op bijstand

DEN HAAG (ANP) - De Nationale Ombudsman Reinier van Zutphen is kritisch op het voornemen van het kabinet om te besparen op de bijstand. Van Zutphen heeft daarom een brief geschreven aan minister Thierry Aartsen (VVD) van Werk en Participatie, vertelt hij zaterdag in het NOS Radio 1 Journaal.

13 uur geleden
ADO-fans vieren in Den Haag kampioenschap eerste divisie

DEN HAAG (ANP) - In Den Haag vieren ADO-fans dat hun club vrijdagavond kampioen is geworden in de eerste divisie. Er wordt vuurwerk afgestoken en automobilisten en scooterrijders claxonneren. Bij het stadion van ADO Den Haag zijn tientallen mensen samengekomen, ziet een ANP-verslaggever. Daar is vuurwerk te horen en groene rook te zien.

23 uur geleden
Frank van Leeuwen wint 27e editie van De Slimste Mens

HILVERSUM (ANP) - Frank van Leeuwen heeft het 27e seizoen van De Slimste Mens gewonnen. De presentator van Goedemorgen Nederland versloeg in de finale van de kennisquiz van KRO-NCRV actrice Delilah Warcup-Van Eyck en theatermaker Bibi Roos.

1 dag geleden
Eerste bodycams eind deze maand uitgereikt aan conducteurs

DEN HAAG (ANP) - De eerste NS-conducteurs krijgen eind deze maand een bodycam uitgereikt. Het kan nog tot eind dit jaar duren voordat alle treinbeambten er een kunnen dragen tijdens hun werk. Dat meldt staatssecretaris Annet Bertram (Openbaar Vervoer, CDA) aan de Tweede Kamer.

1 dag geleden
Advocaten roepen staatssecretaris op maatregelen EBI te schrappen

AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse Vereniging van Strafrechtadvocaten (NVSA) roept staatssecretaris van Justitie en Veiligheid Claudia van Bruggen op de strenge communicatiemaatregelen op de zwaarst bewaakte afdelingen van gevangenissen te schrappen. In november werd het toezicht in zwaarbeveiligde inrichtingen zoals de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught aangescherpt als gevolg van een nieuwe gevangeniswet.

1 dag geleden