Staatssecretaris: 400 meldingen over mogelijk knellende wetten
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft inmiddels vierhonderd meldingen binnengekregen over wetten en regels die in de praktijk volgens de melders hardvochtig uitpakken. Dat heeft staatssecretaris van Binnenlandse Zaken Alexandra van Huffelen gezegd in debat met de Tweede Kamer. Het kabinet had via een consultatie aan burgers en belangenbehartigers om commentaar gevraagd op regels "waardoor mensen ernstig in de knel komen".
Als reactie op het toeslagenschandaal onderzoekt elk ministerie waar burgers mogelijk in de problemen komen doordat wetten in de praktijk anders uitpakken dan gedacht. Het is volgens Van Huffelen belangrijk dit in de gaten te blijven houden "omdat er ook steeds nieuwe hardheden kunnen ontgaan, omdat de wereld verandert en daar soms de wetgeving achteraan loopt".
In de Tweede Kamer werd gedebatteerd over een belangrijk rapport over problemen bij overheidsorganisaties die wetten uitvoeren. Van Huffelen benadrukte nog eens dat ambtenaren die bij die uitvoerders werken, de ruimte moeten krijgen om af te wijken van de regels als mensen daardoor in specifieke situaties onvoorzien hard worden geraakt.
Hiervoor zijn in veel wetten zogenoemde hardheidsclausules opgenomen, maar het kabinet komt mogelijk met een nieuwe 'visie' op deze wetsbepalingen, aldus de staatssecretaris. Door zo'n clausule kunnen ambtenaren nu vooral "in heel uitzonderlijke, niet voorziene omstandigheden" uitzonderingen maken op de regels. Het kabinet wil dat mensen die bij uitvoerders werken veel meer vrijheid krijgen afwijkende oordelen te geven, zodat wordt gehandeld naar "de bedoeling van de wet in plaats van wat er precies is beschreven".
Dat ambtenaren vrijheid moeten krijgen om deze 'menselijke maat' toe te passen, is een van de belangrijkste aanbevelingen van de Kamercommissie die het rapport over de uitvoerders heeft geschreven.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De inzet van het luchtverdedigings- en commandofregat de Zr.Ms. Evertsen in het Middellandse Zeegebied wordt niet nogmaals verlengd, schrijven ministers Dilan Yeşilgöz (Defensie) en Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken) in een brief aan de Tweede Kamer. Het schip hielp daar een Frans vliegdekschip bij het beveiligen van de oostelijke Middellandse Zee, na Iraanse drone-aanvallen op Cyprus.
2 uur geledenKOOTWIJK (ANP) - Op meerdere plekken zijn vrijdagmiddag natuurbranden uitgebroken. Zo woedden er onder meer bij de Gelderse plaatsen Kootwijk en Harderwijk twee bosbranden.
4 uur geledenWEERT (ANP) - De natuurbrand tussen Weert en Budel laait hier en daar weer op. Volgens een woordvoerder van de veiligheidsregio komt dat door de wind en omdat de temperatuur stijgt. De vlammen bevinden zich binnen het gebied waar eerder brand was. "We bewaken de randen en verwachten niet dat het vuur zich uitbreidt", zegt hij.
6 uur geleden'T HARDE (ANP) - De brand op het militaire oefenterrein bij 't Harde in Gelderland heeft vrijdagmiddag nog meerdere vuurhaarden, zegt de veiligheidsregio. "Door de inzet van de helikopters kunnen we hopelijk sneller afronden. De situatie duurt al een paar dagen en vergt veel van de brandweerlieden."
7 uur geledenNAALDWIJK (ANP) - Duizenden mensen hebben vrijdag aan het begin van de middag in Naaldwijk met een luid applaus een laatste eer bewezen aan sociale-mediapersoonlijkheid Jade Kops. Buiten het WestlandTheater De Naald, waar het besloten afscheid plaatsvond, vormden belangstellenden uit heel Nederland een erehaag.
7 uur geleden'T HARDE (ANP) - De brandweer wil de natuurbrand bij 't Harde zo snel mogelijk blussen, zegt burgemeester van Elburg Harm-Jan van Schaik. Voor het blussen zullen vrijdag ook weer twee Chinook-helikopters worden ingezet, met het doel het bluswerk te versnellen.
8 uur geleden'T HARDE (ANP) - Defensie zet twee Chinook-transporthelikopters in bij de bestrijding van de natuurbrand op het defensieterrein bij 't Harde in Gelderland. Dat meldt het Defensie Helikopter Commando (DHC) op X.
10 uur geleden