Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Staatsschuld gedaald tot minder dan helft van omvang economie

Staatsschuld gedaald tot minder dan helft van omvang economie

DEN HAAG (ANP) - De staatsschuld is in het derde kwartaal gedaald ten opzichte van het bruto binnenlands product (bbp) waarmee de omvang van de economie wordt weergegeven. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) becijferde dat de zogeheten schuldquote op 49 procent uitkwam. Eind juni was dat nog 50,8 procent.

In de eerste drie kwartalen van dit jaar hield de overheid 7 miljard euro over. Vorig jaar was er in dezelfde periode nog een tekort op de begroting van 20 miljard euro. Dat kwam onder meer door subsidies die de overheid uitgaf om bedrijven door de coronaperiode heen te helpen. Die vielen dit jaar weg, maar de overheid was wel meer kwijt aan de salarissen van ambtenaren, een regeling om de gasopslag gevuld te krijgen en compensatieregelingen zoals die voor spaarders. Daar stonden echter ook hogere belastinginkomsten tegenover.

Ondanks het overschot op de lopende rekening nam de staatsschuld toe. Eind september had de overheid voor 451 miljard euro aan leningen uitstaan, 2 miljard euro meer dan begin dit jaar. Maar de omvang van de economie ging harder omhoog. Dat kwam onder meer door de inflatie, stellen de statistici.

De schuldquote is nu weer ongeveer op het niveau van voor de coronacrisis. Eind 2019 bedroeg de staatsschuld 48,5 procent van het bbp.

Meer uit Financieel

Beurzen Japan en Zuid-Korea hard omlaag door stijgende olieprijs

TOKIO (ANP) - De aandelenbeurzen in Tokio en Seoul gingen maandag hard omlaag door de aanhoudende oorlog van de Verenigde Staten en Israël met Iran, die de tweede week is ingegaan. Door de strijd in het olierijke Midden-Oosten zijn de olieprijzen hard gestegen en landen als Japan en Zuid-Korea zijn erg afhankelijk van de import van olie uit de regio.

2 minuten geleden
FT: G7 gaan praten over vrijgave strategische olievoorraden

LONDEN (ANP) - De ministers van Financiën van de G7 gaan maandag praten over een gezamenlijke vrijgave van strategische olievoorraden. Dat meldt zakenkrant Financial Times op basis van bronnen bij de G7. Door de oorlog in het Midden-Oosten en verstoringen van de productie in de regio zijn de olieprijzen zeer hard gestegen. De prijs steeg maandag tot boven de 100 dollar per vat, het hoogste niveau sinds medio 2022.

3 minuten geleden
Olieprijs voor het eerst sinds 2022 boven 100 dollar

DEN HAAG (ANP) - De Amerikaanse olieprijs is zondag gestegen tot boven de 100 dollar per vat. Dat was niet meer gebeurd sinds de zomer van 2022. De prijs van Amerikaanse olie, West Texas Intermediate (WTI), steeg met 20 procent naar ruim 109 dollar per vat.

5 uur geleden
Olieproductie in Irak stort 60 procent in door Iran-oorlog

BAGDAD (ANP) - De olieproductie in Irak is met ongeveer 60 procent ingestort omdat door de Iran-oorlog te weinig tankers beschikbaar zijn om de ruwe olie te verschepen. Het belangrijke olieland produceert nu nog ongeveer 1,7 tot 1,8 miljoen vaten olie per dag, tegenover ongeveer 4,3 miljoen vaten per dag voor het begin van het conflict.

16 uur geleden
Aluminiumprijs schiet omhoog door verstoringen in Golfregio

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De prijs van aluminium is deze week met bijna 10 procent gestegen, de grootste wekelijkse stijging sinds 2023. Dit kwam door het escalerende conflict in het Midden-Oosten, dat de leveringen uit de regio verstoorde, terwijl grondstoffenhandelaren zich voorbereiden op mogelijke verdere onderbrekingen.

17 uur geleden
TUI haalt 550 reizigers terug uit de Malediven en Abu Dhabi

DEN HAAG (ANP) - TUI haalde afgelopen nacht met drie repatriëringsvluchten meer dan 550 reizigers op naar Frankfurt en Hannover, zegt een woordvoerster van de Nederlandse tak van de reisorganisatie. Ongeveer 300 reizigers werden opgehaald uit de Malediven en zo'n 250 van de luchthaven Al Ain in Abu Dhabi.

18 uur geleden
Qatar Airways vliegt weer beperkt naar Schiphol

DOHA (ANP) - Qatar Airways voerde zondag repatriëringsvluchten uit vanaf Hamad International Airport in Doha naar Amsterdam, Berlijn, Frankfurt, Londen en Zürich, maakte de luchtvaartmaatschappij bekend op X.

20 uur geleden