Staatsschuld gedaald tot minder dan helft van omvang economie
DEN HAAG (ANP) - De staatsschuld is in het derde kwartaal gedaald ten opzichte van het bruto binnenlands product (bbp) waarmee de omvang van de economie wordt weergegeven. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) becijferde dat de zogeheten schuldquote op 49 procent uitkwam. Eind juni was dat nog 50,8 procent.
In de eerste drie kwartalen van dit jaar hield de overheid 7 miljard euro over. Vorig jaar was er in dezelfde periode nog een tekort op de begroting van 20 miljard euro. Dat kwam onder meer door subsidies die de overheid uitgaf om bedrijven door de coronaperiode heen te helpen. Die vielen dit jaar weg, maar de overheid was wel meer kwijt aan de salarissen van ambtenaren, een regeling om de gasopslag gevuld te krijgen en compensatieregelingen zoals die voor spaarders. Daar stonden echter ook hogere belastinginkomsten tegenover.
Ondanks het overschot op de lopende rekening nam de staatsschuld toe. Eind september had de overheid voor 451 miljard euro aan leningen uitstaan, 2 miljard euro meer dan begin dit jaar. Maar de omvang van de economie ging harder omhoog. Dat kwam onder meer door de inflatie, stellen de statistici.
De schuldquote is nu weer ongeveer op het niveau van voor de coronacrisis. Eind 2019 bedroeg de staatsschuld 48,5 procent van het bbp.
Meer uit Financieel
ANTWERPEN (ANP/BELGA) - Meerdere schepen in de Antwerpse haven ondervinden vrijdag hinder van een staking van de Belgische zeeloodsen, specialisten die schippers adviseren bij het navigeren door bepaalde gebieden. Rond het middaguur hebben meerdere vertrekkende en aankomende schepen al vertragingen opgelopen.
40 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Vakantieparkenuitbater Landal heeft ook vorig jaar met verlies afgesloten. Het bedrijf had na de samensmelting met Roompot hoge reorganisatiekosten en moest ook afschrijvingen doen op de waarde van sommige parken. Tegelijkertijd sneed het door private-equityinvesteerder KKR overgenomen bedrijf verder in de kosten en het personeelsbestand.
1 uur geledenROME (ANP) - De wereldwijde voedselprijzen zijn in mei licht gedaald, nadat ze de maand daarvoor nog het hoogste niveau in ruim drie jaar bereikten. Dat meldt de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO).
2 uur geledenLUXEMBURG (ANP/BLOOMBERG) - De economie van de eurozone is in de eerste drie maanden van 2026 met 0,2 procent gekrompen ten opzichte van het laatste kwartaal van vorig jaar, meldt statistiekbureau Eurostat op basis van een nieuwe raming. Eerder werd voor het eerste kwartaal nog een nipte groei van 0,1 procent gemeld, na een groei van 0,2 procent in de laatste drie maanden van 2025.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Amerikaanse regeringsfunctionarissen vrezen dat Chinese bedrijven de geavanceerde AI-chips van Nvidia in handen hebben gekregen door mogelijke mazen in de wet. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van anonieme bronnen. De Verenigde Staten hebben juist strenge beperkingen opgelegd aan de verkoop van chips aan Chinese bedrijven om te voorkomen dat China over de meest geavanceerde chiptechnologie kan beschikken.
3 uur geledenSEOUL (ANP/RTR) - De Zuid-Koreaanse minister van Arbeid heeft grote techbedrijven van het land, waaronder Samsung Electronics, opgeroepen hun hoge winsten meer te delen. Hij waarschuwde dat de ongekend hoge winsten in de chipsector vanwege de AI-hausse de ongelijkheid dreigen te vergroten.
3 uur geledenBALTIMORE (ANP) - De eigenaar van een bedrijf dat chartervluchten met privéjets aanbood, is veroordeeld voor het oplichten van klanten. Hij heeft mensen ongeveer 15 miljoen dollar afhandig gemaakt, aldus het Openbaar Ministerie in de Amerikaanse staat Maryland.
3 uur geleden