Staatsschuld daalt en koopkracht neemt met 1,8 procent toe
DEN HAAG (ANP) - De koopkracht neemt volgend jaar gemiddeld met 1,8 procent toe. Dat staat in de miljoenennota, bevestigen bronnen. Verder daalt de staatsschuld naar 46,9 procent. De raming van het Centraal Planbureau (CPB) vorige maand was nog 47,4 procent.
De miljoenennota is naar verschillende media gelekt. Het stuk wordt dinsdag op Prinsjesdag openbaar gemaakt door het kabinet.
Diverse maatregelen die dan worden aangekondigd waren al eerder naar buiten gekomen. Zo trekt het kabinet dik 2 miljard euro uit voor armoedebestrijding. Verder gaat de huurtoeslag omhoog naar maximaal 416 euro en gaat de arbeidskorting naar 115 euro. Ook wordt een bezuiniging op jonggehandicapten geschrapt.
Extra geld
Het kabinet haalt extra geld op door hoge inkomens sneller in de hoogste belastingschijf te laten vallen. Dat moet 1,6 miljard opleveren. Ook gaat de accijns voor alcohol en tabak omhoog.
Huishoudens met een inkomen tot 29.500 euro gaan er gemiddeld gezien het minst op vooruit, met 1,1 procent. Wie tussen de 47.500 duizend en 107.500 euro verdient, ziet een plus van 2,1 procent tegemoet. Over het algemeen pakt de miljoenennota gunstig uit voor werkenden, tweeverdieners en gezinnen met kinderen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De BBB wil verder meepraten over de begroting, hoewel de partij een motie van wantrouwen tegen het kabinet heeft gesteund. Partijleider Henk Vermeer wil nog steeds ingaan op de uitnodiging voor gesprekken die premier Rob Jetten komende dagen zal versturen. Die vindt het op zijn beurt "raar" dat Vermeer alsnog aan tafel wil na steun voor de motie van wantrouwen.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Christine Teunissen (PvdD) vindt dat premier Rob Jetten te weinig maatregelen neemt tegen Israël. Sinds de aanval van Hamas op Israël op 7 oktober 2023 doodde het Israëlische leger bijna 74.000 Palestijnen in Gaza. VN-experts concludeerden dat er sprake is van genocide.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten verwijst tijdens inhoudelijke debatjes over onderwijs en zorg vooral naar kabinetsplannen. Hij vindt veel ideeën die worden geopperd wel goed, maar houdt zich op de vlakte over of daar dan ook iets mee gedaan wordt.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De stikstofplannen worden niet afgezwakt als het aan premier Rob Jetten ligt. Dat zei hij desgevraagd tegen PRO-leider Jesse Klaver tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen. De grootste oppositiepartij heeft eerder geëist dat de plannen van landbouwminister Jaimi van Essen (D66) niet versoepeld worden, anders steunt PRO de plannen niet.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten wil dat Nederland net als andere Europese landen ook een veiligheidsinstituut krijgt voor kunstmatige intelligentie (AI). Hij reageerde positief op een voorstel van Volt-leider Laurens Dassen. Jetten wil zoiets het liefst opzetten samen met landen als Frankrijk, het Verenigd Koninkrijk en Duitsland, die al zo'n instantie hebben.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rob Jetten hoopt binnen een week een deal te kunnen sluiten met oppositiepartijen over de begroting. "Als het binnen een week lukt, zou dat fantastisch zijn", zei de premier bij de Algemene Politieke Beschouwingen. Jesse Klaver was daar niet van onder de indruk. "Als ik op Brad Pitt zou lijken, zou dat ook fantastisch zijn", reageerde de PRO-leider tot hilariteit van de Tweede Kamer.
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is aan het kabinet om het "duurzame gaspedaal" weer vol in te trappen, nadat er jarenlang "jojobeleid" is gevoerd. Dat zei premier Rob Jetten tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen na vragen van Christine Teunissen (PvdD).
17 uur geleden