Staatsgreep Guinee zorgt voor hoogste aluminiumprijs in 13 jaar
LONDEN (ANP/AFP) - De prijs voor aluminium steeg maandag naar het hoogste niveau in dertien jaar. Het toch al krappe aanbod van het metaal kreeg een verdere knauw door de militaire staatsgreep in Guinee. Het Afrikaanse land is rijk aan bauxietgesteente, waaruit aluminium wordt vervaardigd.
Al voor de staatsgreep in Guinee stegen de prijzen van aluminium. Sinds januari is de waarde met 40 procent opgelopen als gevolg van het economische herstel uit de coronacrisis, wat zorgde voor een grotere vraag. De prijzen werden ook opgedreven door de oplopende elektriciteitsprijzen in China, waardoor de productie van een aantal gieterijen in de westelijke regio Xinjiang is ingestort. Die regio is goed voor bijna een vijfde van de Chinese productie. China is behalve de grootste aluminiumproducent ter wereld ook de grootste gebruiker van het metaal.
Guinee bezit 's werelds grootste voorraden bauxiet, het roodachtige of grijze gesteente waarvan het aluminiumoxide wordt gesmolten tot aluminium. Het metaal wordt veel gebruikt in alledaagse voorwerpen. Het regerende leger van Guinee staat onder toenemende diplomatieke druk nadat speciale troepen onder leiding van luitenant-kolonel Mamady Doumbouya de macht grepen en president Alpha Condé arresteerden.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag met verlies begonnen en zakte bij opening onder het historische niveau van 1000 punten. Beleggers schrokken van het dreigement van de Amerikaanse president Donald Trump om extra importheffingen van 10 procent op te leggen aan Europese landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd. De strafheffing gaat 1 februari in en geldt voor Nederland, Zweden, Noorwegen, het Verenigd Koninkrijk, Duitsland, Frankrijk, Finland en Denemarken.
32 minuten geledenPARIJS (ANP) - Aan een te grote afhankelijkheid van kunstmatige intelligentie (AI) in het onderwijs kleven risico's. Daarvoor waarschuwt de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) in een maandag verschenen rapport. Als er te veel wordt geleund op de technologie, kunnen studenten "passieve consumenten" worden en docenten "toezichthouders", stelt de in Parijs gevestigde denktank.
41 minuten geledenALMERE (ANP) - De orderontvangst van chiptoeleverancier ASM International (ASMI) is in het vierde kwartaal gestegen tot ongeveer 800 miljoen euro. Daarmee viel de orderontvangst van het bedrijf uit Almere flink hoger uit dan was verwacht door de onderneming. In het derde kwartaal bedroegen de bestellingen 637 miljoen euro en ASMI had voor het vierde kwartaal slechts een lichte toename voorspeld.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese beurzen koersen maandag af op openingsverliezen van rond de 1 procent. Beleggers verwerken de aankondiging van de Amerikaanse president Donald Trump om extra importheffingen van 10 procent op te leggen aan Europese landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De prijzen van goud en zilver hebben maandag recordhoogtes bereikt nadat de Amerikaanse president Donald Trump een extra importheffing van 10 procent aankondigde voor Europese landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd, waaronder Nederland.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De prijzen van goud en zilver hebben maandag recordhoogtes bereikt nadat de Amerikaanse president Donald Trump een extra importheffing van 10 procent aankondigde voor Europese landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd, waaronder Nederland.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het gezamenlijke wereldwijde vermogen van miljardairs is vorig jaar gestegen naar het recordbedrag van 18,3 biljoen dollar, oftewel bijna 16.000 miljard euro. Dat is een stijging van 16 procent, aldus onderzoek van hulp- en mensenrechtenorganisatie Oxfam Novib in aanloop naar het World Economic Forum (WEF) dat maandag begint in het Zwitserse Davos.
7 uur geleden