Staatsbosbeheer organiseert wandelingen door wolvengebied Veluwe
KOOTWIJK (ANP) - Staatsbosbeheer organiseert in oktober twee wandelingen over de Hoog Buurlose Heide op de Veluwe om mensen te laten zien hoe schaapskuddes kunnen functioneren in een gebied waar tegenwoordig ook wolven zitten. Het is voor het eerst dat de natuurbeheerder publiek toont hoe het Veluwse wolvenbeleid eruit ziet. Daar is volgens Staatsbosbeheer veel belangstelling voor. De kans dat deelnemers aan de wandelingen een wolf zien is overigens zeer klein, aldus een woordvoerder van Staatsbosbeheer.
Op de Veluwe zitten de meeste wolven van Nederland. Op de Midden-Veluwe, waar de Hoog Buurlose Heide te vinden is, vestigde zich in 2019 een wolvin. Zij kreeg een jaar later een partner en in 2022 zijn de eerste welpen in deze roedel geboren. Op de heide en de graslanden op de Midden-Veluwe lopen echter ook al vele jaren schaapskuddes. Toch zijn er opvallend weinig aanvallen van wolven op de schapen die er rondlopen. Dat is anders in Drenthe en Friesland, waar ook minstens één wolvenroedel zit.
Dat komt volgens wolvendeskundigen deels omdat de wolven op de Veluwe meer dan genoeg loslopend wild kunnen vinden om op te jagen. Maar Staatsbosbeheer heeft ook maatregelen genomen om conflicten tussen de twee diersoorten te voorkomen. Er zijn wolfwerende rasters geplaatst en er lopen drie kuddebeschermingshonden. Deze Karpatische herdershonden uit Roemenië bewaken de schapen 24 uur per dag. Boswachters van Staatsbosbeheer krijgen veel vragen over deze grote honden, die voor Nederland nog vrij nieuw zijn. Mede vanwege de kuddebewakingshonden zijn andere honden tijdens de excursie niet welkom.
Een boswachter laat tijdens de wandeling zien wat de effecten zijn van de terugkeer van wolven op de natuur. Volgens Staatsbosbeheer hebben veel boswachters die in wolvengebied werken het roofdier zelf nog nooit gezien. "Het is dus vrijwel uitgesloten dat deelnemers aan de wandeling er een zien."
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Duizenden patiënten komen zonder medicatie te zitten als apothekers niet meer mogen doorleveren aan andere apotheken. Daarvoor waarschuwen de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuisapothekers (NVZA), de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering der Pharmacie (KNMP) en het Netwerk Gespecialiseerde Bereidingsapotheken (NGB).
16 minuten geledenNIJVERDAL (ANP) - Bassist Herman Deinum van de bluesband Cuby & the Blizzards is op 79-jarige leeftijd overleden. Deinum stierf vrijdag in zijn woonplaats Nijverdal, deelt het Cuby and the Blizzards (C+B) Museum. "Fans kwamen speciaal voor hem naar de concerten, om van zijn duidelijk hoorbare, melodieuze, stuwende baspartijen te genieten", aldus het museum.
11 uur geledenVUGHT (ANP) - "We focussen ons nu op het terugkeren van de rust in de penitentiaire inrichting." Een uur na de beëindiging van de gijzeling van twee medewerkers van de gevangenis in Vught zegt een woordvoerder van de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) dat dat "nu het belangrijkste is".
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er zijn volgens het demissionaire kabinet geen aanwijzingen dat Aruba, Bonaire en Curaçao meegesleept worden in een mogelijk gewapend conflict in de Cariben. De spanning is in de regio hoog opgelopen door Amerikaanse acties tegen vermeende drugsbootjes uit Venezuela.
14 uur geledenORANJESTAD (ANP) - De Arubaanse premier Mike Eman annuleert zijn bezoek aan Nederland. Als reden geeft hij 'de voelbare spanning in de regio'. Amerika heeft in de afgelopen maanden een grote militaire macht opgebouwd voor de grens met Venezuela. Aruba ligt enkele tientallen kilometers van het Zuid-Amerikaanse land.
14 uur geledenVUGHT (ANP) - De gijzeling in de psychiatrische afdeling van de gevangenis in het Brabantse Vught is voorbij. Een gedetineerde hield daar twee medewerkers vast tegen hun wil. Aan het begin van de avond werden zij in veiligheid gebracht. "De gedetineerde is onder controle", laat de Dienst Justitiële Inrichtingen weten.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De gegijzelden die op de psychiatrische afdeling van de gevangenis in Vught worden vastgehouden, zijn twee medewerkers. Dat laat het ministerie van Justitie en Veiligheid weten. Eerder was nog onbekend om hoeveel mensen het ging, en of het gedetineerden of medewerkers zijn.
15 uur geleden