Staatsbosbeheer organiseert wandelingen door wolvengebied Veluwe
KOOTWIJK (ANP) - Staatsbosbeheer organiseert in oktober twee wandelingen over de Hoog Buurlose Heide op de Veluwe om mensen te laten zien hoe schaapskuddes kunnen functioneren in een gebied waar tegenwoordig ook wolven zitten. Het is voor het eerst dat de natuurbeheerder publiek toont hoe het Veluwse wolvenbeleid eruit ziet. Daar is volgens Staatsbosbeheer veel belangstelling voor. De kans dat deelnemers aan de wandelingen een wolf zien is overigens zeer klein, aldus een woordvoerder van Staatsbosbeheer.
Op de Veluwe zitten de meeste wolven van Nederland. Op de Midden-Veluwe, waar de Hoog Buurlose Heide te vinden is, vestigde zich in 2019 een wolvin. Zij kreeg een jaar later een partner en in 2022 zijn de eerste welpen in deze roedel geboren. Op de heide en de graslanden op de Midden-Veluwe lopen echter ook al vele jaren schaapskuddes. Toch zijn er opvallend weinig aanvallen van wolven op de schapen die er rondlopen. Dat is anders in Drenthe en Friesland, waar ook minstens één wolvenroedel zit.
Dat komt volgens wolvendeskundigen deels omdat de wolven op de Veluwe meer dan genoeg loslopend wild kunnen vinden om op te jagen. Maar Staatsbosbeheer heeft ook maatregelen genomen om conflicten tussen de twee diersoorten te voorkomen. Er zijn wolfwerende rasters geplaatst en er lopen drie kuddebeschermingshonden. Deze Karpatische herdershonden uit Roemenië bewaken de schapen 24 uur per dag. Boswachters van Staatsbosbeheer krijgen veel vragen over deze grote honden, die voor Nederland nog vrij nieuw zijn. Mede vanwege de kuddebewakingshonden zijn andere honden tijdens de excursie niet welkom.
Een boswachter laat tijdens de wandeling zien wat de effecten zijn van de terugkeer van wolven op de natuur. Volgens Staatsbosbeheer hebben veel boswachters die in wolvengebied werken het roofdier zelf nog nooit gezien. "Het is dus vrijwel uitgesloten dat deelnemers aan de wandeling er een zien."
Meer uit Binnenland
TER APEL (ANP) - Van dinsdag op woensdag hebben ongeveer 140 asielzoekers de nacht doorgebracht in de opvang in congrescentrum Hanzeplaza in Groningen, net als de nacht ervoor. Voor hen was geen plek in het opvangcentrum in Ter Apel. Zo'n 20 tot 30 mensen hebben ervoor gekozen om in Ter Apel te blijven en buiten te slapen, zegt een woordvoerster van het Rode Kruis.
24 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Koninklijke Marechaussee heeft vorige week dinsdag op Schiphol een medewerker van een vrachtafhandelingsbedrijf aangehouden die mogelijk gegevens uit bedrijfssystemen met criminelen heeft gedeeld. Dat heeft de marechaussee woensdag bekendgemaakt.
1 uur geledenDEN HAAG/TALLINN (ANP) - Nederland en Duitsland sturen militairen naar Estland om daar een hoofdkwartier op te zetten dat er de NAVO-verdediging moet leiden. Enkele tientallen militairen van een Nederlands-Duitse eenheid worden daarvoor waarschijnlijk ingezet, zeggen ingewijden.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In een groot deel van Nederland geldt een verhoogd risico op natuurbranden, is te zien op een kaart van de brandweer. Woensdagochtend is in 17 van de 25 veiligheidsregio's fase 2 van kracht, het hoogste niveau.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Drugs die worden verkocht als 3-MMC, bevatten in werkelijkheid vrijwel nooit echt die stof. Van de samples die vorig jaar zijn getest via het Drugs Informatie en Monitoring Systeem (DIMS) bleek slechts 3 procent 3-MMC te bevatten, laat het Trimbos-instituut weten.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Buitengewoon opsporingsambtenaren (boa's) in de openbare ruimte krijgen uitgebreidere mogelijkheden bij strafbare feiten gepleegd door jongeren. Per 1 juni 2026 kunnen deze boa's minderjarigen een reprimande geven of naar Halt verwijzen, zo maakte de stichting Halt bekend. De uitbreiding moet bijdragen aan meer rechtsgelijkheid en een pedagogische omgang met jongeren.
5 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - KLM-vlucht KL714 van Paramaribo naar Amsterdam is dinsdag kort na vertrek vanaf de Johan Adolf Pengel-luchthaven in Suriname niet rechtstreeks naar Schiphol gevlogen, maar eerst uitgeweken naar Frans-Guyana om bij te tanken. Dat schrijft de Surinaamse nieuwssite Waterkant.
7 uur geleden