Staatsbosbeheer organiseert wandelingen door wolvengebied Veluwe
KOOTWIJK (ANP) - Staatsbosbeheer organiseert in oktober twee wandelingen over de Hoog Buurlose Heide op de Veluwe om mensen te laten zien hoe schaapskuddes kunnen functioneren in een gebied waar tegenwoordig ook wolven zitten. Het is voor het eerst dat de natuurbeheerder publiek toont hoe het Veluwse wolvenbeleid eruit ziet. Daar is volgens Staatsbosbeheer veel belangstelling voor. De kans dat deelnemers aan de wandelingen een wolf zien is overigens zeer klein, aldus een woordvoerder van Staatsbosbeheer.
Op de Veluwe zitten de meeste wolven van Nederland. Op de Midden-Veluwe, waar de Hoog Buurlose Heide te vinden is, vestigde zich in 2019 een wolvin. Zij kreeg een jaar later een partner en in 2022 zijn de eerste welpen in deze roedel geboren. Op de heide en de graslanden op de Midden-Veluwe lopen echter ook al vele jaren schaapskuddes. Toch zijn er opvallend weinig aanvallen van wolven op de schapen die er rondlopen. Dat is anders in Drenthe en Friesland, waar ook minstens één wolvenroedel zit.
Dat komt volgens wolvendeskundigen deels omdat de wolven op de Veluwe meer dan genoeg loslopend wild kunnen vinden om op te jagen. Maar Staatsbosbeheer heeft ook maatregelen genomen om conflicten tussen de twee diersoorten te voorkomen. Er zijn wolfwerende rasters geplaatst en er lopen drie kuddebeschermingshonden. Deze Karpatische herdershonden uit Roemenië bewaken de schapen 24 uur per dag. Boswachters van Staatsbosbeheer krijgen veel vragen over deze grote honden, die voor Nederland nog vrij nieuw zijn. Mede vanwege de kuddebewakingshonden zijn andere honden tijdens de excursie niet welkom.
Een boswachter laat tijdens de wandeling zien wat de effecten zijn van de terugkeer van wolven op de natuur. Volgens Staatsbosbeheer hebben veel boswachters die in wolvengebied werken het roofdier zelf nog nooit gezien. "Het is dus vrijwel uitgesloten dat deelnemers aan de wandeling er een zien."
Meer uit Binnenland
WASHINGTON (ANP) - Een Amerikaanse militair van de speciale eenheden is donderdag opgepakt omdat hij zou hebben gewed op het vertrek van de Venezolaanse leider Nicolás Maduro, kort voordat diens gevangenneming bekend werd. Dat meldt het Amerikaanse ministerie van Justitie.
3 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - De twee verdachten die maandag werden opgepakt voor betrokkenheid bij het doodsteken van een meisje (14) in Blerick, zijn haar ouders. De moeder zou de dodelijke steekwonden hebben toegebracht. Het OM verdenkt haar van moord dan wel doodslag. De vrouw blijft veertien dagen langer vast.
11 uur geledenUTRECHT (ANP) - Op het Nederlandse spoor vonden vorig jaar 586 ernstige verstoringen plaats, meldt ProRail in zijn jaarverslag. De spoorbeheerder waarschuwde in november al dat afspraken met het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat wat betreft het aantal grote storingen in 2025 niet gehaald zouden worden.
14 uur geledenZWOLLE (ANP) - Vitens heeft steeds meer moeite om iedereen van drinkwater te voorzien. Terwijl Nederlanders afgelopen jaar gemiddeld iets minder drinkwater verbruikten, verwacht het grootste drinkwaterbedrijf van Nederland tekorten in de drinkwatervoorziening.
14 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) maakt zich zorgen over de toename van het aantal jongeren dat radicaliseert. "Ze radicaliseren online, vormen een terroristische dreiging vanwege hun jihadistische of rechts-terroristische denkbeelden, of worden ingezet door statelijke actoren", aldus AIVD-baas Simone Smit. De dienst presenteert donderdag het jaarverslag over 2025.
15 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Rusland stelt zich steeds aanvallender op tegen Europese landen. De oorlog in Oekraïne is daar slechts een onderdeel van. Ook als die eindigt, zal de confrontatie voortduren. Dat stelt de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) donderdag in het jaarverslag van 2025. In dat jaar is ook de Chinese dreiging tegen Nederland en andere westerse landen verbreed en verdiept.
15 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De AIVD heeft vorig jaar veel meer waarschuwingen over gevaarlijke personen of organisaties gedeeld dan in voorafgaande jaren. In 2025 werden zogeheten ambtsberichten 93 keer gedeeld met instanties zoals de politie of gemeenten, tegenover 73 een jaar eerder. Deze cijfers komen uit het jaarverslag 2025, dat de AIVD donderdag presenteert.
15 uur geleden