Staatsbosbeheer heeft 8 miljoen euro extra nodig voor toezicht
BREDA (ANP) - Staatsbosbeheer heeft bijna 8 miljoen euro extra nodig om toezicht te kunnen houden op de veiligheid in de natuurgebieden. De beheerorganisatie zegt nu niet genoeg boa's te hebben om alle toezicht- en handhavingstaken uit te voeren. In sommige gebieden is daardoor helemaal geen boa actief.
Staatsbosbeheer heeft uitgerekend wat per natuurgebied nodig is om voor voldoende toezicht te zorgen. "Om alles goed te kunnen doen, hebben we 59 fte extra nodig." Op dit moment heeft de organisatie 87 boa's in dienst, gezamenlijk goed voor 69 fte. Staatsbosbeheer vraagt het Rijk en de provincies daarom om hun bijdrage structureel met bijna 8 miljoen te verhogen.
Afgelopen jaar ontving Staatsbosbeheer voor al haar taken 31 miljoen euro van het Rijk en bijna 73 miljoen van de provincies via het Subsidiestelsel Natuur en Landschap. Slechts een klein deel van die bedragen is echter bedoeld voor toezicht en handhaving. Staatsbosbeheer beheert met ruim 1400 medewerkers meer dan 270.000 hectare aan bos, natuur en landschap in Nederland.
Geen boa's
"Boa's zijn onze ogen en oren, ze kennen ieder paadje en ieder plekje in de gebieden die we beheren", zegt een woordvoerder. "Ze dragen daardoor bij aan de veiligheid. Onze boa-organisatie is de afgelopen jaren geprofessionaliseerd, zowel qua opleiding als qua uitrusting met onder meer pepperspray en bodycams. Dat is nodig ook, omdat de politie zich heeft teruggetrokken uit de natuurgebieden. Maar we krijgen onze capaciteit slechts met kunst-en-vliegwerk op orde."
Zo had Staatsbosbeheer in de eerste negen maanden van dit jaar geen boa rondlopen in de Brabantse Kempen. Boswachters hielden in die tijd bij hoeveel strafbare feiten ze tegenkwamen. "Dat zijn er tot oktober 1627", aldus de woordvoerder. In bijna de helft van de gevallen ging het om motorcrossers die op plekken reden waar ze niet mogen komen. De boswachters stuitten ook op vernielingen, stroperij, dumpingen en illegale kampeerders. "Omdat er geen boa actief is, konden deze meldingen niet worden opgevolgd."
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Het Domplein in Utrecht is donderdagavond rond 18.30 uur gevuld met honderden mensen die een demonstratie voor solidariteit bijwonen. Dat ziet een ANP-verslaggever. De sfeer is gemoedelijk. De demonstratie is een initiatief van De Straat Op, een samenwerkingsverband van verschillende organisaties zoals DeGoedeZaak, Extinction Rebellion (XR) en de Dolle Mina's.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Geen van de personen die zich nog op het Nederlandse cruiseschip Hondius bevonden toen het aanmeerde in Rotterdam is besmet met het hantavirus. Ook vertonen zij geen klachten, meldt minister Sophie Hermans (Volksgezondheid, Welzijn en Sport) donderdag in een brief aan de Kamer.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal gevangeniscellen dat nodig is, blijft de komende jaren stijgen, schrijft het Wetenschappelijk Onderzoek- en Datacentrum (WODC) in een prognose. Bijna alle cellen in Nederland zijn al bezet. Er is alleen geen tekort door noodmaatregelen.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vier jonge mannen uit Utrecht moeten op 14 en 15 september voor de rechter verschijnen voor het verspreiden van een zogeheten 'bangalijst'. Daarop stonden namen, persoonlijke gegevens en foto's van vrouwelijke studenten, met daarbij seksuele, grove en beledigende opmerkingen. De lijst ging in maart 2024 rond op internet en in groepsapps, aldus het OM.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De parlementaire enquêtecommissie corona heeft "een strijd moeten leveren" om documenten los te krijgen over de besluitvorming tijdens de coronapandemie. Dat heeft commissievoorzitter Daan de Kort (VVD) gezegd tijdens een persconferentie. De enquêtecommissie begint volgende week met haar openbare verhoren.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam vangt 230 extra vluchtelingen op wegens het tekort aan opvangplekken bij het aanmeldcentrum in Ter Apel. De 230 vluchtelingen worden opgenomen in bestaande opvanglocaties in de stad voor de duur van zes maanden, meldt de gemeente donderdag.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Onder anderen oud-premier Mark Rutte, voormalig gezondheidsminister Hugo de Jonge en oud-directeur van het RIVM Jaap van Dissel worden verhoord door de parlementaire enquêtecommissie over het coronabeleid. Dat werd donderdagmiddag bekendgemaakt tijdens een persconferentie. Ook voormalig justitieminister Ferd Grapperhaus, hoogleraar virologie Marion Koopmans en oud-minister van Volksgezondheid Bruno Bruins moeten voor de commissie verschijnen. Die laatste twee zijn als eerste aan de beurt, op 29 mei.
5 uur geleden