Staat voor rechter gedaagd om Tilburger die in Spanje vastzit
DEN HAAG (ANP) - De advocaat van een Tilburger die al bijna twee maanden vastzit in Spanje vanwege een terrorismeverdenking, daagt de Nederlandse staat voor de rechter. Dat bevestigt zij na berichtgeving door het AD. Volgens de advocaat, Samira Sabir, baseren de Spaanse autoriteiten hun verdenkingen op onjuiste informatie die vermoedelijk uit Nederland komt. Woensdag maakte ook de organisatie Muslim Rights Watch Nederland al bekend de Staat om die reden aan te klagen.
De Marokkaanse Nederlander uit Tilburg werd ruim zeven weken geleden aangehouden in Spanje, waar hij verbleef op doorreis naar Marokko. De Spaanse autoriteiten brengen de Tilburger in verband met "een terreurgroep uit Arnhem", zegt zijn advocaat Sabir, maar dat is volgens haar onterecht. "Mijn cliënt wordt gelieerd aan een terreurgroep, terwijl hij nooit iets van radicaal gedachtegoed heeft gekoesterd of daarbij in de buurt is gekomen."
Burgemeesters Theo Weterings van Tilburg en Ahmed Marcouch van Arnhem hebben het Openbaar Ministerie in Spanje gevraagd om de vrijlating van de man, die eerder in Arnhem woonde. Volgens hen hebben de landelijke politie en het Nederlandse OM laten weten dat de man niet wordt gezocht of op een opsporingslijst is geplaatst. "De Spaanse politie heeft aangegeven dat de Tilburger staat gesignaleerd, maar geeft geen verdere informatie over wie de signalering heeft geplaatst en waarom", zegt een woordvoerder van de gemeente Tilburg.
Signaleringslijst
Advocaat Sabir zegt dat zij de brief van de burgemeesters heeft overgedragen aan de Spaanse autoriteiten, evenals verklaringen van de Nederlandse politie en justitie waaruit zou blijken dat de Tilburger geen strafblad heeft en niet wordt gezocht. Ze zegt het ministerie van Buitenlandse Zaken en dat van Justitie en Veiligheid te hebben gevraagd om contact op te nemen met hun Spaanse evenknie, maar dat zouden de departementen hebben geweigerd. "Wij willen dat Nederland het beeld corrigeert, de juiste informatie aandraagt bij de Spaanse autoriteiten en inspanningen verricht om mijn cliënt vrij te laten", aldus de advocaat.
Het OM in Spanje heeft nog niet gereageerd op de brief. Het ministerie van Buitenlandse Zaken laat in een reactie alleen weten dat er consulaire bijstand is verleend aan de Tilburger, maar reageerde nog niet op vragen over de zaak. Eerder dit jaar erkende Justitieminister Dilan Yeşilgöz dat niet uit te sluiten is dat mensen mogelijk onterecht op een zogeheten signaleringslijst staan. Ze heeft op deze individuele zaak nog niet gereageerd.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - In de Adventkerk in Den Haag is zondagmiddag de openbare herdenkingsbijeenkomst begonnen voor de dodelijke explosie aan de Tarwekamp in de wijk Mariahoeve. "Vandaag is een emotioneel moment, en voor al die emotie is ruimte", sprak de ceremoniemeester de honderden aanwezigen toe.
27 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De familie van de twee jonge vrouwen die afgelopen donderdag overleden na een ongeval op de Haagse Bezuidenhoutseweg, noemt het "onbeschrijflijk oneerlijk en niet te bevatten dat zij er ineens niet meer zijn". De vrouwen "zijn op een tragische manier overleden op een dag die feestelijk had moeten zijn", schrijven zij in een verklaring van de organisatie Namens de Familie.
2 uur geledenVOLKEL (ANP) - De Koninklijke Luchtmacht heeft twee gevechtsvliegtuigen laten opstijgen vanaf de militaire vliegbasis in Volkel.
3 uur geledenVUGHT (ANP) - De PI Vught is van plan aangifte te doen, nadat vrijdag op een afdeling van het Penitentiair Psychiatrisch Centrum (PPC) drie medewerkers werden gegijzeld door een gedetineerde. Dit meldt de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI) zaterdag.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Marco Borsato treedt het komende jaar niet op. Dat laat zijn management zaterdag weten aan het ANP, in reactie op de uitnodiging die André Rieu de zanger deed.
1 dag geledenHILVERSUM (ANP) - Erik de Zwart onderzoekt de mogelijkheden voor een digitaal televisiekanaal over treinen. Dat laat hij zaterdag aan het ANP weten. De Zwart voert hierover op dit moment gesprekken met kabelaars als Ziggo en KPN. Volgens de mediaondernemer blijkt uit een representatief onderzoek dat hij heeft gedaan dat twee op de drie Nederlanders hier interesse voor zouden hebben.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Gouke Moes (OCW) heeft vrijdag telefonisch gesproken met cabaretier Niels van der Laan over de doodsbedreigingen aan zijn adres. Dat laat een woordvoerder van Van der Laan zaterdag aan het ANP weten. Het was een "privégesprek" waarover zij verder geen details deelt.
1 dag geleden