Staat voor rechter gedaagd om Tilburger die in Spanje vastzit
DEN HAAG (ANP) - De advocaat van een Tilburger die al bijna twee maanden vastzit in Spanje vanwege een terrorismeverdenking, daagt de Nederlandse staat voor de rechter. Dat bevestigt zij na berichtgeving door het AD. Volgens de advocaat, Samira Sabir, baseren de Spaanse autoriteiten hun verdenkingen op onjuiste informatie die vermoedelijk uit Nederland komt. Woensdag maakte ook de organisatie Muslim Rights Watch Nederland al bekend de Staat om die reden aan te klagen.
De Marokkaanse Nederlander uit Tilburg werd ruim zeven weken geleden aangehouden in Spanje, waar hij verbleef op doorreis naar Marokko. De Spaanse autoriteiten brengen de Tilburger in verband met "een terreurgroep uit Arnhem", zegt zijn advocaat Sabir, maar dat is volgens haar onterecht. "Mijn cliënt wordt gelieerd aan een terreurgroep, terwijl hij nooit iets van radicaal gedachtegoed heeft gekoesterd of daarbij in de buurt is gekomen."
Burgemeesters Theo Weterings van Tilburg en Ahmed Marcouch van Arnhem hebben het Openbaar Ministerie in Spanje gevraagd om de vrijlating van de man, die eerder in Arnhem woonde. Volgens hen hebben de landelijke politie en het Nederlandse OM laten weten dat de man niet wordt gezocht of op een opsporingslijst is geplaatst. "De Spaanse politie heeft aangegeven dat de Tilburger staat gesignaleerd, maar geeft geen verdere informatie over wie de signalering heeft geplaatst en waarom", zegt een woordvoerder van de gemeente Tilburg.
Signaleringslijst
Advocaat Sabir zegt dat zij de brief van de burgemeesters heeft overgedragen aan de Spaanse autoriteiten, evenals verklaringen van de Nederlandse politie en justitie waaruit zou blijken dat de Tilburger geen strafblad heeft en niet wordt gezocht. Ze zegt het ministerie van Buitenlandse Zaken en dat van Justitie en Veiligheid te hebben gevraagd om contact op te nemen met hun Spaanse evenknie, maar dat zouden de departementen hebben geweigerd. "Wij willen dat Nederland het beeld corrigeert, de juiste informatie aandraagt bij de Spaanse autoriteiten en inspanningen verricht om mijn cliënt vrij te laten", aldus de advocaat.
Het OM in Spanje heeft nog niet gereageerd op de brief. Het ministerie van Buitenlandse Zaken laat in een reactie alleen weten dat er consulaire bijstand is verleend aan de Tilburger, maar reageerde nog niet op vragen over de zaak. Eerder dit jaar erkende Justitieminister Dilan Yeşilgöz dat niet uit te sluiten is dat mensen mogelijk onterecht op een zogeheten signaleringslijst staan. Ze heeft op deze individuele zaak nog niet gereageerd.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten sprak vrijdag hulpverleners van brandweer en politie, medewerkers van het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) en vrijwilligers uit de vluchtelingenopvang naar aanleiding van de recente geweldplegingen rondom opvanglocaties voor asielzoekers. Dat meldt hij op X nadat deze week op meerdere locaties demonstraties uitmondden in rellen, geweld en brandstichting.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Bij de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) is afgelopen woensdag één melding binnengekomen van twee instanties over de mishandelingszaak in Stadskanaal. Volgens een woordvoerder van de IGJ kwam deze melding van Jeugdbescherming Noord en Veilig Thuis Groningen.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - In de Rotterdamse haven worden 23 portakabins klaargemaakt om de buitenlandse opvarenden van cruiseschip Hondius op te vangen. Of ze daar daadwerkelijk de verplichte quarantaineperiode van zes weken blijven, is nog onduidelijk. Maar met die optie wordt wel rekening gehouden, meldt de GGD Rotterdam-Rijnmond, die de bemanning en het medische personeel gaat testen bij aankomst.
2 uur geledenSTADSKANAAL (ANP) - De gemeente Stadskanaal heeft begin deze week een melding gedaan bij de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) naar aanleiding van de zaak waarin twee vrouwen worden verdacht van ernstige kindermishandeling. Dat zei Klaas Sloots, burgemeester van Stadskanaal, in een verklaring vrijdagmiddag die live te volgen was bij streekomroep RTV1. "Het is belangrijk dat de kwestie zorgvuldig wordt onderzocht. We willen een volledig beeld krijgen."
4 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Het Openbaar Ministerie wilde het onderzoek naar de twee vrouwen uit Stadskanaal die verdacht worden van kindermishandeling eerst "gedegen inhoud geven" alvorens hen aan te houden. Dat zegt het OM vrijdag. Politie en OM krijgen naar eigen zeggen veel vragen over het moment van de aanhoudingen.
4 uur geledenAPELDOORN (ANP) - De politie heeft donderdagavond vier mensen aangehouden bij een nieuwe demonstratie tegen asielopvang in Apeldoorn. Twee worden verdacht van het beledigen van de politie en twee van het afsteken van vuurwerk.
4 uur geledenSTADSKANAAL (ANP) - Voor zover bekend bij de politie zijn er donderdag in Stadskanaal bij drie woningen vernielingen aangericht, wordt vrijdag gemeld. Het gaat om huizen aan de Julianastraat en Oranjestraat die donderdagmiddag doelwit waren. Een woning aan de Koninginnelaan was dat 's avonds rond 22.30 uur. In alle gevallen werden een of meerdere ruiten ingegooid.
5 uur geleden