Staat voor de rechter om coronaschade zzp'ers in cultuursector
DEN HAAG (ANP) - De Kunstenbond en de Staat staan woensdag tegenover elkaar in de rechtszaal, bij een zaak die draait om financiële schade die zzp'ers hebben geleden tijdens de coronacrisis. Volgens de vakbond zijn zelfstandigen in de cultuursector in coronatijd onevenredig hard geraakt. Zij werden door overheidsmaatregelen meer beperkt en hadden minder toegang tot compensatie dan andere werkenden, betoogt de Kunstenbond.
"Getroffen zzp'ers hebben hun spaargeld opgegeten en kampen soms nog steeds met belastingschulden", stellen de eisers. Zij willen erkenning voor de in hun ogen oneerlijke behandeling van culturele zzp'ers en eisen compensatie. De zitting vindt plaats in de rechtbank in Den Haag, zo'n twee jaar na de dagvaarding door de Kunstenbond en een aantal leden.
In de culturele en creatieve sector werken bovengemiddeld veel zzp'ers. Ook is de sector volgens de Kunstenbond het "langst en hardst" getroffen door beperkingen en sluitingen, zoals tijdens de lockdowns. De steungelden kwamen daarnaast niet (voldoende) terecht bij culturele zzp'ers, stelt de bond.
Een woordvoerster van de Kunstenbond hoopt dat als de zaak uitpakt in het voordeel van de zzp'ers, dat ook mogelijkheden schept voor andere zelfstandigen om succesvol vergelijkbare zaken te voeren. Vier zzp'ers die via belangenvereniging de Werkvereniging een zaak hadden aangespannen tegen de Staat om geleden financiële schade tijdens de coronapandemie, werden in januari niet in het gelijk gesteld door de rechter. De zelfstandigen, een fotograaf en muzikanten en acteurs, vonden dat ze ongelijk waren behandeld door de overheid vergeleken met mensen in loondienst, maar de rechter ging daar toen niet in mee.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Een Nederlandse claimstichting begint een massaclaim tegen het Amerikaanse techbedrijf AppLovin om het illegaal volgen van miljoenen Nederlanders. Volgens The Privacy Collective worden via software in gratis games en apps veel gegevens van mensen verzameld en doorverkocht. De stichting eist een verbod op de praktijken en een schadevergoeding voor de naar schatting minstens 8,5 miljoen gedupeerde Nederlanders.
10 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De gemeente Amsterdam wil bezitters van een koopwoning vanaf volgend jaar verbieden om een sociale huurwoning te huren. Het stadsbestuur wil daarmee duidelijk maken dat het onwenselijk is dat huizenbezitters sociale huurwoningen bezet houden.
13 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) stelt een onderzoek in naar garanties en reparaties van huishoudelijke producten, zoals televisies, wasmachines en computers. Een nieuw speerpunt van de waakhond is duurzamer en circulair produceren makkelijker te maken en daar vloeit het onderzoek uit voort.
24 minuten geledenWIESBADEN (ANP/DPA) - Het Duitse handelsoverschot met de Verenigde Staten is in het eerste kwartaal van dit jaar afgenomen door de hogere handelstarieven die de Amerikaanse president Donald Trump heeft opgelegd. Van een handelsoverschot is sprake wanneer een land meer goederen en diensten verkoopt aan het buitenland dan dat het koopt.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Brussel is een stuk somberder geworden over de economie van de Europese Unie dan in het najaar van 2025. Door de hoge brandstofprijzen als gevolg van de Iranoorlog vertraagt de economische groei aanzienlijk. Tegelijkertijd wordt het leven voor EU-inwoners een stuk duurder, raamt de Europese Commissie in haar voorjaarsprognose.
1 uur geledenRIYAD (ANP/BLOOMBERG) - De inkomsten van Saudi-Arabië uit olie-export zijn in de eerste maand van de oorlog in het Midden-Oosten gestegen naar het hoogste niveau in meer dan drie jaar. De totale waarde hiervan bedroeg in maart 24,7 miljard dollar, 37 procent meer dan in dezelfde maand vorig jaar.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Nederlandse Gasunie en de Duitse netbeheerders Open Grid Europe en Thyssengas gaan samen een waterstofverbinding tussen Nederland en Duitsland ontwikkelen. De waterstofnetwerken van beide landen worden met elkaar verbonden. Dat willen ze rond 2031 realiseren, staat in een overeenkomst die ze hebben getekend.
2 uur geleden