Staat steunt scheepsbouwer IHC opnieuw met miljoenen
DEN HAAG (ANP) - Scheepsbouwer Koninklijke IHC krijgt opnieuw financiële steun van de regering ter waarde van tientallen miljoenen euro's. Een financieringsprogramma waarmee het bedrijf in 2020 van een faillissement werd gered, loopt binnenkort af. Zonder nieuwe hulp uit Den Haag dreigt IHC alsnog om te vallen, schrijft minister Dirk Beljaarts (Economische Zaken) aan de Tweede Kamer.
Hij is van plan IHC te steunen met 70 miljoen euro aan staatsgaranties op geld dat investeerder HAL ter beschikking stelt aan het scheepsbouwbedrijf. Dat staat gelijk aan de helft van wat HAL aan IHC verstrekt, namelijk 100 miljoen euro aan financiële garanties en 40 miljoen euro voor werkkapitaal.
IHC dreigde in 2020 bankroet te gaan na grote verliezen en steeds hogere schulden. Die waren het gevolg van risicovolle opdrachten die de scheepswerf aannam en kleine winstmarges. Investeerder HAL, banken en de regering werkten toen samen aan een reddingspakket. Daarbij droeg de Staat voor enkele honderden miljoenen euro's bij.
Onderzeeërs voor Defensie
Onder HAL reorganiseerde IHC. Volgens de minister laten de jaarcijfers "een voorzichtige verbetering zien".
Volgens de minister is IHC te belangrijk voor Nederland om niet opnieuw te steunen. Naast kennis over baggerschepen is het bedrijf namelijk ook een belangrijke leverancier van militair materieel voor de marine. Zo werkt het bedrijf met Naval aan nieuwe onderzeeërs voor Nederland. Juist nu Defensie moet opschalen is het voor Nederland belangrijk om zo'n bedrijf in huis te hebben.
Verwachtingen voor 2025
IHC noemt de instemming met het steunverzoek een "belangrijke stap" voor de herfinanciering van leningen. Die maakt het mogelijk dat exportkredietverzekeraar Atradius garanties kan geven voor de bouw van grotere en complexere schepen, reageert het bedrijf. IHC kan verder met een aantal getekende orders als de financiering rond is.
Volgens topman Derk te Bokkel is het resultaat in 2024 verbeterd, maar hij noemt geen exacte cijfers. Dit jaar verwacht hij een verdere verbetering.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag vrijwel gelijk geëindigd. Bouwer Heijmans eindigde opnieuw fors hoger na de presentatie van de jaarcijfers vrijdag. In het kielzog klom BAM mee, de concurrent komt later deze week met cijfers.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie (OM) heeft een boete van 50.000 euro opgelegd aan een logistiek bedrijf uit Amsterdam na een dodelijk arbeidsongeval. Het incident, waarbij een medewerker om het leven kwam na een val van een laadklep, vond plaats op 20 december 2024.
2 uur geledenNEW DELHI (ANP/RTR) - De eerste dag van de AI-top in India is maandag rommelig verlopen. Bezoekers klaagden over lange rijen, verwarring en drukte bij het begin van het evenement in New Delhi.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Demissionair minister Eelco Heinen (Financiën) vindt dat er "echt stappen" moeten worden gezet om tot een kapitaalmarktunie te komen. Mede daarom zijn zes ministers van Financiën van de zes grootste economieën in de EU maandag voor de tweede keer met elkaar in overleg gegaan, zei Heinen. Zijn voorkeur gaat wel uit naar besluitvorming door alle EU-lidstaten.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Socialemediaplatform X lijkt te kampen met een storing. Gebruikers melden onder meer problemen met de app en het laden van hun tijdlijn.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oude uniformen van militairen en de politie worden bouwmateriaal voor rijksgebouwen. Producent Agricon Nederland gaat de afgedragen kleding verwerken tot constructiepanelen. De rijksoverheid wil hiermee de textielafvalberg verkleinen.
4 uur geledenATHENE (ANP/RTR) - Een consortium onder leiding van de Amerikaanse oliemaatschappij Chevron heeft exclusieve leaseovereenkomsten getekend om naar aardgas te zoeken voor de kust van Zuid-Griekenland. De overeenkomst verdubbelt de hoeveelheid Grieks zeegebied dat beschikbaar is voor exploratie en is de tweede in enkele maanden waarbij een Amerikaanse oliemaatschappij betrokken is.
5 uur geleden