Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Staat probeert arbitragezaken over kolencentrales af te wenden

Staat probeert arbitragezaken over kolencentrales af te wenden

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse staat probeert via een gang naar de Duitse rechter kostbare arbitragezaken tegen de Duitse energiebedrijven RWE en Uniper af te wenden. Dat meldt demissionair minister Bas van Wout (Economische Zaken en Klimaat) aan de Tweede kamer. Beide ondernemingen eisen compensatie voor de gedwongen sluiting van hun kolencentrales.

Het gebruik van steenkool om elektriciteit op te wekken is vanaf 2030 verboden. Bestaande centrales moeten voor die tijd gesloten zijn of overgestapt op alternatieve brandstoffen. Het kabinet meent dat besluit zorgvuldig te hebben genomen en dat bedrijven voldoende tijd hebben gekregen om zich erop voor te bereiden. Bovendien hadden zij deze maatregel kunnen zien aankomen, gezien de inspanningen om de CO2-uitstoot te verminderen.

RWE en Uniper nemen daarmee evenwel geen genoegen. Zij zijn naar de rechter gestapt en hebben daarnaast arbitragezaken aangespannen. Met name die laatste procedures kunnen tijdrovend en kostbaar zijn. Van 't Wout maakt daarom gebruik van de "unieke mogelijkheid" die het Duitse recht biedt om vooraf door een rechter te laten toetsen of deze procedures wel een rechtsbasis hebben.

"Daarmee kunnen we de procedures mogelijk voorkomen en hebben we de belastingbetaler een hoop geld bespaard", zegt de minister. Hij benadrukt dat het iedereen die het niet eens is met het overheidsbeleid, vrij staat naar de rechter te stappen.

Meer uit Financieel

Wall Street sluit hoger na inflatiecijfers en daling olieprijzen

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met winsten de handel uitgegaan. Daarmee werd wat herstel getoond van de vier verliesdagen op rij daarvoor. Het sentiment onder beleggers op Wall Street kreeg steun van een daling van de olieprijzen. Daarnaast ging de aandacht uit naar cijfers over de inflatie in de Verenigde Staten.

18 minuten geleden
CNN: projectielen hebben Saudisch oliepijpleidingsysteem geraakt

NEW YORK (ANP) - Projectielen, waarschijnlijk drones, hebben donderdag een belangrijk oliepijpleidingsysteem in Saudi-Arabië geraakt. Dat melden Amerikaanse regeringsfunctionarissen een dag later aan nieuwszender CNN. Daarbij werd schade aangericht aan minstens twee pompstations van de oost-westelijke oliepijpleiding in Saudi-Arabië. Satellietbeelden laten rookwolken en brandschade zien.

3 uur geleden
Eurocontrol: Europese luchtruim drukker dan ooit in zomerperiode

BRUSSEL (ANP/AFP) - Het Europese luchtruim was tijdens de zomervakantieperiode drukker dan ooit. Dat meldt de Europese luchtverkeersleidingsdienst Eurocontrol. Dit ondanks de verstoringen in het luchtverkeer vanwege de aanhoudende onrust in het Midden-Oosten.

4 uur geleden
Amsterdamse AEX-index sluit hoger na reeks verliesdagen

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is vrijdag met winst gesloten, na de verliezen van eerder deze week. De handel op de Amsterdamse aandelenbeurs kreeg steun van een daling van de olieprijzen. Verder ging de aandacht van beleggers uit naar cijfers over de Amerikaanse inflatie.

4 uur geleden
Duitse luchtvaart boos dat Berlijn Emirates meer vluchten belooft

BERLIJN (ANP/DPA) - Duitse luchtvaartmaatschappijen zijn boos op de Duitse regering. Die heeft Emirates toestemming gegeven voor vluchten op een vijfde luchthaven in Duitsland. Daarmee wordt de concurrentie van de maatschappij uit Dubai nog sterker.

5 uur geleden
Wall Street hoger na resultaten Oracle en inflatiecijfers VS

NEW YORK (ANP) - Oracle behoorde vrijdag tot de winnaars op de beurzen in New York. Het software- en cloudbedrijf boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst. Het bedrijf profiteert van de enorme vraag naar diensten en infrastructuur voor AI en zag de omzet van het onderdeel cloudinfrastructuur ruimschoots verdubbelen. Ook verwacht Oracle de sterke prestatie in het huidige kwartaal voort te zetten. Het aandeel steeg 2 procent.

6 uur geleden
Top tien rijkste mensen nu uitsluitend Amerikanen, zegt Bloomberg

NEW YORK (ANP) - De Franse miljardair Bernard Arnault behoort niet langer tot de tien rijkste mensen ter wereld. Volgens de Bloomberg Billionaires Index is zijn vermogen gedaald. Daardoor bestaat de gehele top 10 van de rijkenlijst voor het eerst sinds Bloomberg in 2012 begon met meten volledig uit Amerikanen.

6 uur geleden