Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Staat neemt collectie van Haags museum Panorama Mesdag over

Staat neemt collectie van Haags museum Panorama Mesdag over

DEN HAAG (ANP) - De Staat neemt de collectie en het gebouw van het museum Panorama Mesdag in Den Haag over van de nazaten van de kunstenaar Hendrik Willem Mesdag en Sientje Mesdag-van Houten. Daarmee wordt het museum officieel een rijksmuseum, een maatregel die het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap op dinsdag al aankondigde.

De volledige collectie blijft intact door de overname van de overheid. Het museum krijgt jaarlijks 1,8 miljoen euro om de collectie te onderhouden.

"Ik ben trots dat Museum Panorama Mesdag een rijksmuseum wordt. Het panorama, dat Mesdag samen met zijn vrouw en andere schilders, meer dan een eeuw geleden schilderde, is een doorkijk naar het Nederland van onze voorouders", aldus cultuurminister Gouke Moes (BBB). "Ik vind het bijzonder dat de familie na al die jaren de zorg voor de collectie toevertrouwt aan de Staat. Prachtig dat we dit unieke erfgoed kunnen behouden als land, zodat nog velen ervan kunnen genieten."

Populair

Een nazaat van Mesdag is trots dat de Staat de collectie wil overnemen. "Onze familie - inclusief Hendrik Willem Mesdag - heeft bijna 140 jaar met liefde en toewijding het erfgoed behouden. Nu is het moment gekomen om het aan Nederland over te dragen, zodat deze unieke schat van nationale betekenis ook in de verre toekomst nog velen zal inspireren, verwonderen en verbinden", aldus Steven Storm.

De gemeente Den Haag is ook blij "dat deze Haagse parel op deze manier voor publiek zichtbaar blijft". Cultuurwethouder Saskia Bruines spreekt van een "bijzonder heuglijke uitkomst" van een "zeer spannend traject". De gemeente kijkt of het mogelijk is om kinderen en jongeren gratis toegang tot het museum te geven.

Het panorama van Mesdag is een panoramaschilderij dat in een cilindervorm is opgezet. Het is 14 meter hoog en heeft een omtrek van 120 meter. Op het schilderij is een panorama van Scheveningen, Den Haag en de Noordzee te zien. Het werd in 1881 geschilderd door Mesdag, Mesdag-van Houten, Théophile de Bock, George Hendrik Breitner en Bernard Blommers. In de periode dat het gemaakt werd, waren zulke panorama's erg populair. Dat van Mesdag is het enige dat bewaard is gebleven, stelt het ministerie.

Meer uit Binnenland

Milieudefensie komt met dagvaarding in tweede zaak tegen Shell

DEN HAAG (ANP) - Milieudefensie dient dinsdag een dagvaarding in tegen Shell. De klimaatclub eist dat Shell stopt met het aanboren van nieuwe olie- en gasvelden en dat de multinational de uitstoot van broeikasgassen tussen 2030 en 2050 stapsgewijs vermindert.

4 uur geleden
Politie grijpt in na vuurwerk bij azc-protest Loosdrecht

LOOSDRECHT (ANP) - De politie heeft maandagavond het gebied rond het gemeentehuis in het Noord-Hollandse dorp Loosdrecht ontruimd. Dat gebeurde tijdens een anti-azc-demonstratie. Dat bevestigt de gemeente, die spreekt van een grimmig einde. Eerder hadden de gemeente en politie nog aangekondigd "niet te zullen tolereren dat personen de demonstratie aangrijpen om strafbare feiten te plegen of ernstige wanordelijkheden te organiseren".

6 uur geleden
Opnieuw demonstratie tegen asielzoekerscentrum Den Bosch

DEN BOSCH (ANP) - In Den Bosch werd maandagavond gedemonstreerd op de Beverspijken, op een bedrijventerrein waar een toekomstig azc moet komen. Het was het derde protest daar in een week tijd.

7 uur geleden
Drie verdachten vrij na steekpartij in onrustig Noardburgum

NOARDBURGUM (ANP) - Drie van de acht verdachten die afgelopen weekend zijn aangehouden na een steekpartij in het Friese dorp Noardburgum zijn vrijgelaten. Het gaat om een 18-jarige vrouw uit de gemeente Westerwolde en twee meisjes uit Franeker en Leeuwarden, meldt de politie. Ze blijven net als de vijf die nog vastzitten verdachten in het onderzoek.

9 uur geleden
Burgemeester Venlo geschokt door dood meisje in Blerick

VENLO (ANP) - De burgemeester van Venlo, Antoin Scholten, is "geschokt" door het nieuws dat een meisje is doodgestoken in Blerick, dat in de gemeente Venlo ligt. De burgemeester zal "zich vanzelfsprekend blijvend laten informeren door de politie", zo staat in een schriftelijke reactie. "Inhoudelijk zal de burgemeester niet op de zaak ingaan zolang het onderzoek door politie nog loopt."

11 uur geleden
NVWA: gevaarlijke stoffen in meerdere libidoverhogende middelen

UTRECHT (ANP) - De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) waarschuwt voor vijf libidoverhogende middelen. Het gaat om LibiForMe, Mr Stiff (in vloeibare vorm en als capsules), Night Longer Mixed Herbal Blend en Ayibogan Natural.

12 uur geleden
Drie demonstraties aangemeld rond Koningsdag in Dokkum

DOKKUM (ANP) - Bij de gemeente Noardeast-Fryslân zijn tot nu toe drie demonstraties aangemeld rond Koningsdag. Dat meldt een woordvoerder van de Friese gemeente waar Dokkum onder valt, de stad waar koning Willem-Alexander en zijn familie maandag Koningsdag vieren. Demonstraties die vooraf zijn aangemeld, krijgen een vak toegewezen aan de route, "binnen hoor- en zichtafstand van de koninklijke familie", laat de woordvoerder weten.

12 uur geleden