Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Staat mocht volgens rechtbank smaakjes e-sigaretten verbieden

Staat mocht volgens rechtbank smaakjes e-sigaretten verbieden

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Staat mocht volgens de rechtbank in Den Haag een verbod op smaakjes in e-sigaretten invoeren om de volksgezondheid te beschermen. De rechtbank oordeelde dit in een bodemprocedure die tabaksproductenfabrikant British American Tobacco (BAT) en het daaraan verwante bedrijf Nicoventures hadden aangespannen. Zij vinden het verbod onrechtmatig.

De schadelijkheid van e-sigaretten en de "aanzuigende werking" van zoete smaken op jongeren staan echter voldoende vast, stelt de rechtbank.

Volgens het verbod uit 2020 mogen aan e-sigaretten geen andere smaken worden toegevoegd dan bepaalde soorten tabakssmaak, vooral omdat jongeren gevoelig zijn voor andere, met name zoete smaken. De Staat zag ook aanwijzingen dat de zoet smakende e-sigaret op den duur aanzet tot het roken van gewone sigaretten, terwijl de overheid streeft naar een "rookvrije generatie" in 2040.

Averechts

Dat eventuele aanzetten tot het roken van normale sigaretten hoeft volgens de rechtbank niet wetenschappelijk bewezen te zijn voor een verbod. De schadelijkheid van de e-sigaret en de aanzuigende werking van de zoete smaken op jongeren rechtvaardigen op zichzelf al het smaakverbod, aldus het oordeel.

De eisers zagen in het verbod een schending van het vrije verkeer van goederen binnen de EU. Ze misten bewijs dat het smaakverbod goed is voor de volksgezondheid. Ze stelden ook dat een verbod averechts kan werken doordat minder rokers proberen te stoppen met roken met behulp van een e-sigaret.

Inbreuk

Maar dit mogelijke nadeel legt onvoldoende gewicht in de schaal, oordeelt de rechtbank. De Staat heeft de "politieke beoordelingsruimte om in het kader van de volksgezondheid het belang van de jeugd en van een toekomstige rookvrije generatie zwaarder te laten wegen".

De rechtbank erkent dat het smaakverbod inbreuk maakt op het vrije verkeer van goederen, maar zegt dat een dergelijke inbreuk ter bescherming van de volksgezondheid mag als die "passend, noodzakelijk en evenredig" is.

Meer uit Gezond

Biotechnoloog Galapagos komt terug op voorgenomen splitsing

MECHELEN (ANP) - Biotechnoloog Galapagos komt terug op een in januari aangekondigde splitsing van het bedrijf. De aan de Amsterdamse beurs genoteerde onderneming meldt de splitsing te heroverwegen "naar aanleiding van ontwikkelingen in regelgeving en de markt". Om dit proces in goede banen te leiden stelt Galapagos een nieuwe topman aan in de persoon van Henry Gosebruch. Hij volgt Paul Stoffels op, die eerder al had aangekondigd met pensioen te gaan.

13 uur geleden
40 procent 12- tot 16-jarige vapers is verslaafd

DEN HAAG (ANP) - Bijna 40 procent van 12- tot en met 16-jarigen die vapen zegt daaraan verslaafd te zijn, aldus onderzoekers van Motivaction in opdracht van het ministerie van Volksgezondheid. Ongeveer een derde van hen vapet dagelijks. Ook heeft 1 op de 10 van alle 12-jarigen al eens gevaped. Het kabinet start een campagne om ouders bewust te maken van de gevaren van vapen.

1 dag geleden
850 mensen laten gratis hun lever testen bij RAI Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - De afgelopen dagen hebben ongeveer 850 mensen gratis hun lever laten testen bij de RAI Amsterdam. Daar vond tot en met zaterdag het artsencongres van de European Association for the Study of the Liver (EASL) plaats.

3 dagen geleden
Toezichthouder: prostaatmiddel kan leiden tot zelfmoordgedachten

UTRECHT (ANP) - Een geneesmiddel dat wordt voorgeschreven aan mensen met kaalheid of prostaatklachten kan leiden tot zelfmoordgedachten. De bijwerking van finasteride is aangetoond en daarom komt er een extra waarschuwingskaart in de verpakkingen. Dat hebben de Europese toezichthouder EMA en het Nederlandse College ter Beoordeling van Geneesmiddelen (CBG) bekendgemaakt.

4 dagen geleden
Longartsen zien vaker levensbedreigende effecten van vapen

GRONINGEN (ANP) - Vapen veroorzaakt soms zeer ernstige acute longproblemen, waardoor gebruikers op de rand van de dood kunnen belanden. Vijf concrete gevallen waarover RTL Nieuws donderdag berichtte, vormen "het topje van de ijsberg", denkt voorzitter Henk Kramer van de Nederlandse Vereniging van Artsen voor Longziekten en Tuberculose (NVALT).

5 dagen geleden
Veel patiënten verkeerd geïnformeerd, artsen starten campagne

DEN HAAG (ANP) - 85 procent van de artsen krijgt te maken met patiënten die verkeerd geïnformeerd zijn. Patiënten twijfelen vaker aan het medisch advies van hun arts of negeren het zelfs, meldt artsenfederatie KNMG.

5 dagen geleden
Gezondheidsminister VS wil nieuwe richtlijnen behandeling mazelen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Volksgezondheid Robert F. Kennedy zal de Centers for Disease Control and Prevention (CDC) vragen nieuwe richtlijnen te ontwikkelen voor de behandeling van mazelen met medicijnen en vitamines. Dit zei een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Volksgezondheid, aldus CBS News.

1 week geleden