Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Staat mocht volgens rechtbank smaakjes e-sigaretten verbieden

Staat mocht volgens rechtbank smaakjes e-sigaretten verbieden

DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse Staat mocht volgens de rechtbank in Den Haag een verbod op smaakjes in e-sigaretten invoeren om de volksgezondheid te beschermen. De rechtbank oordeelde dit in een bodemprocedure die tabaksproductenfabrikant British American Tobacco (BAT) en het daaraan verwante bedrijf Nicoventures hadden aangespannen. Zij vinden het verbod onrechtmatig.

De schadelijkheid van e-sigaretten en de "aanzuigende werking" van zoete smaken op jongeren staan echter voldoende vast, stelt de rechtbank.

Volgens het verbod uit 2020 mogen aan e-sigaretten geen andere smaken worden toegevoegd dan bepaalde soorten tabakssmaak, vooral omdat jongeren gevoelig zijn voor andere, met name zoete smaken. De Staat zag ook aanwijzingen dat de zoet smakende e-sigaret op den duur aanzet tot het roken van gewone sigaretten, terwijl de overheid streeft naar een "rookvrije generatie" in 2040.

Averechts

Dat eventuele aanzetten tot het roken van normale sigaretten hoeft volgens de rechtbank niet wetenschappelijk bewezen te zijn voor een verbod. De schadelijkheid van de e-sigaret en de aanzuigende werking van de zoete smaken op jongeren rechtvaardigen op zichzelf al het smaakverbod, aldus het oordeel.

De eisers zagen in het verbod een schending van het vrije verkeer van goederen binnen de EU. Ze misten bewijs dat het smaakverbod goed is voor de volksgezondheid. Ze stelden ook dat een verbod averechts kan werken doordat minder rokers proberen te stoppen met roken met behulp van een e-sigaret.

Inbreuk

Maar dit mogelijke nadeel legt onvoldoende gewicht in de schaal, oordeelt de rechtbank. De Staat heeft de "politieke beoordelingsruimte om in het kader van de volksgezondheid het belang van de jeugd en van een toekomstige rookvrije generatie zwaarder te laten wegen".

De rechtbank erkent dat het smaakverbod inbreuk maakt op het vrije verkeer van goederen, maar zegt dat een dergelijke inbreuk ter bescherming van de volksgezondheid mag als die "passend, noodzakelijk en evenredig" is.

Meer uit Gezond

Inspectie Gezondheidszorg onderzoekt werkcultuur ic Erasmus MC

DEN HAAG (ANP) - De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd onderzoekt de werkcultuur op de intensivecareafdeling van het Erasmus MC in Rotterdam. Dat bevestigt de inspectie na berichtgeving van de NOS en Nieuwsuur over een vertrouwenscrisis op deze afdeling van het ziekenhuis.

2 dagen geleden
MDL Fonds wil dat meer mannen in grote steden darmkankertest doen

AMERSFOORT (ANP) - Mannen in de grote steden moeten zich vaker laten controleren op darmkanker, vindt het MDL Fonds. De deelname aan het bevolkingsonderzoek voor de ziekte is schrikbarend laag, zegt de organisatie, die vroeger Maag Lever Darm Stichting heette. Het fonds komt daarom met een campagne. Die wordt donderdag gelanceerd.

4 dagen geleden
Vaker HPV bij vrouwen die geen toegang bevolkingsonderzoek hebben

DEN HAAG (ANP) - Bij vrouwen die geen of moeilijk toegang hebben tot het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker wordt het humaan papillomavirus (HPV) vaker gevonden dan bij vrouwen die daar wel toegang toe hebben. Dat meldt Dokters van de Wereld op basis van 555 uitstrijkjes die de mensenrechtenorganisatie tussen 2022 en 2025 afnam bij vrouwen zonder toegang. 87 procent van hen is ongedocumenteerd en daarom uitgesloten van het bevolkingsonderzoek.

5 dagen geleden
Meer dan de helft poliklinieken heeft te lange wachttijd

DEN HAAG (ANP) - De wachttijden voor medische zorg in Nederland zijn de afgelopen jaren verder opgelopen. Dit blijkt uit de ANP-analyse van data over wachttijden voor medisch-specialistische zorg, bijgehouden door de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa). Vorig jaar had iets meer dan de helft van de behandelingen in een polikliniek een te lange wachttijd. Volgens landelijke afspraken over de zorg zou dit maximaal vier weken moeten zijn. In 2022 ging het nog om ongeveer 45 procent van de behandelingen.

1 week geleden
Aantal mensen met oogletsel door vuurwerk nog verder toegenomen

UTRECHT (ANP) - Door ongelukken met vuurwerk rond de jaarwisseling hebben dit jaar 215 mensen oogletsel opgelopen, het hoogste aantal in twaalf jaar. Het Nederlands Oogheelkundig Gezelschap (NOG) meldt dat op basis van alle registraties van behandelaars. De helft van alle gewonden was 17 jaar of jonger. Voor een op de drie slachtoffers is het letsel blijvend, laat de beroepsvereniging van oogartsen weten.

1 week geleden
GGZ: kabinet raakt kwetsbaren hard, geeft extra druk op zorg

UTRECHT (ANP) - Kwetsbare mensen worden hard geraakt door de plannen van het komende kabinet over sociale zekerheid en langdurige zorg, vreest de Nederlandse ggz. Volgens de branchevereniging kan dat leiden tot extra druk op de geestelijke gezondheidszorg.

2 weken geleden
Zorgbezuiniging coalitie leidt niet automatisch tot efficiëntie

DEN HAAG (ANP) - De bezuinigingen op de zorg die het nieuwe kabinet wil doorvoeren, leiden niet automatisch tot meer efficiëntie in het zorgsysteem. Dat melden het Centraal Planbureau en het Planbureau voor de Leefomgeving in hun doorrekening van de plannen van D66, VVD en CDA. In de doorrekening staat dat de bezuinigingen de kwaliteitsverbetering beperken die had plaatsgevonden bij ongewijzigd beleid.

2 weken geleden