Staat: Medische zorg voor Van Laarhoven in cel is nu voldoende
DEN HAAG (ANP) - De donderdag uit Thailand naar Nederland overgebrachte oud-coffeeshopbaas Johan van Laarhoven is er medisch gezien niet zo slecht aan toe dat hij onmiddellijk in een ziekenhuis moet worden opgenomen. Een arts in de gevangenis in Vught stelde na een eerste onderzoek vast dat de reguliere medische zorg in de gevangenis voor nu afdoende is. Hij kan daarom in de cel blijven.
Dat brachten de landsadvocaten vrijdag naar voren namens de Staat tijdens een kort geding in Den Haag. Ze verwezen ook naar een 'fit-to-fly'-verklaring die Thailand aan Van Laarhoven gaf om te mogen vliegen. Wel is afgesproken dat Van Laarhoven binnen twee weken een cardioloog moet zien en eventuele andere medici die nodig zijn. Bovendien moet Nederland zich aan de afspraken met Thailand houden om de betrokkene de straf verder uit te laten zitten, aldus de landsadvocaat.
Ze reageerde daarmee op de eis van advocaat Geert-Jan Knoops om zijn cliƫnt direct vrij te laten om zich in een academisch ziekenhuis te laten onderzoeken en behandelen. Volgens hem zijn enkele aandoeningen levensbedreigend, zoals een hartprobleem waardoor hij mogelijk snel moet worden gedotterd. Hij drong er na het verzet van de Staat nogmaals nadrukkelijk op aan om Van Laarhoven in het AMC te laten onderzoeken. Advocate Carry Knoops noemde zeventien aandoeningen waaraan Van Laarhoven lijdt die hij opliep door de erbarmelijke omstandigheden in de Thaise cel waar hij 5,5 jaar zat.
Daarnaast wil Knoops dat de detentie wordt onderbroken in verband met een gratieverzoek en een bodemprocedure om de Staat aansprakelijk te stellen. Volgens hem maakt dat verzoek grote kans, omdat de Staat onzorgvuldig handelde waardoor Van Laarhoven in een Thaise cel terechtkwam.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De politie heeft dinsdag in Den Helder een verdachte aangehouden voor betrokkenheid bij de mishandeling van cabaretier Fabian Franciscus in 2024. Het gaat om een 41-jarige man uit Den Helder, bevestigt een woordvoerder na berichtgeving hierover van het Noordhollands Dagblad.
6 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Het Nederlands Film Festival (NFF) neemt per 1 maart afscheid van artistiek directeur en bestuurder Ido Abram. Marjolijn Bronkhuyzen vormt dan als algemeen directeur en bestuurder in haar eentje de directie van het filmfestival. Dat maakte het NFF woensdag bekend. Volgens het festival is het besluit genomen door het wegvallen van de subsidie van de gemeente Utrecht en de aanhoudende kostenstijgingen.
30 minuten geledenUTRECHT (ANP) - De NS verwacht vrijdag weer de normale treindienstregeling te rijden, meldt een woordvoerder. Eerder was op de reisplanner te zien dat dit donderdagavond weer het geval zou zijn op de meeste trajecten waar nu nog minder treinen rijden. De NS zegt dat de vertraging komt doordat er minder treinen beschikbaar zijn door het winterse weer van vorige week.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het thema van de Koningsspelen van dit jaar is Iedereen Plezier. Dat werd woensdag onthuld tijdens een kick-off op een basisschool in het Utrechtse Maarssen. Scholen die op 17 april mee willen doen aan de veertiende editie, kunnen zich vanaf nu inschrijven. Bij de aftrap waren onder anderen Zapp-presentatrice Britt Dekker, youtuber Job van Grafhorst (beter bekend als Dutchtuber) en Koningsspelen-initiatiefnemer Richard Krajicek aanwezig.
1 uur geledenDEN BOSCH/DEN HAAG (ANP) - De commissarissen van de Koning in Noord-Brabant en Zuid-Holland vinden het "zeer teleurstellend" dat het lekken van twee sollicitaties van Esmah Lahlah onbestraft blijft. Ina Adema en Wouter Kolff hadden aangifte gedaan, omdat naar buiten was gekomen dat het Tweede Kamerlid van GroenLinks-PvdA had gesolliciteerd voor burgemeestersfuncties in Tilburg en Delft, een vertrouwelijke procedure waar geheimhouding op rust.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De kelder van de Vondelkerk in Amsterdam wordt woensdag leeggepompt. In de kelder staat 70 centimeter bluswater na de grote brand die de kerk in de nieuwjaarsnacht grotendeels verwoestte.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielzoekers die geld hebben gekregen omdat de IND te lang doet over het beslissen over hun asielaanvraag, moeten dat boven een bepaalde grens inleveren om mee te betalen aan hun opvang. Dat heeft de Raad van State (RvS) woensdag besloten, in lijn met de werkwijze van opvangorgaan COA.
2 uur geleden