Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Staat in cassatie tegen verbod export onderdelen F-35 naar Israël

Staat in cassatie tegen verbod export onderdelen F-35 naar Israël

BRUSSEL (ANP) - De Staat gaat in cassatie tegen het verbod om Amerikaanse onderdelen van F-35 gevechtsvliegtuigen naar Israël te exporteren, laat demissionair minister Geoffrey van Leeuwen (Buitenlandse Handel) maandag weten. Maar de levering aan Israël zal in afwachting van die definitieve uitspraak wel worden stopgezet.

Het gerechtshof in Den Haag oordeelde eerder op de dag dat de doorlevering van onderdelen van de F-35 binnen zeven dagen moet worden gestopt. Er is volgens het hof een duidelijk risico dat met de Israëlische F-35's ernstige schendingen van het humanitair oorlogsrecht in de Gazastrook worden gepleegd.

Het kabinet is "natuurlijk teleurgesteld" en is het "volstrekt en principieel oneens" met de uitspraak, zegt Van Leeuwen. De uitvoer is niet onrechtmatig, houdt het kabinet vol. Het gerechtshof heeft volgens de bewindsman onvoldoende rekening gehouden met het feit dat het aan de Staat is om zijn buitenlandbeleid vorm te geven en gaat daarom in cassatie. Dat betekent dat de Hoge Raad de uitspraak nog eens tegen het licht houdt.

Veel bondgenoten

Wel zal de minister "natuurlijk" de uitspraak van het hof intussen "helemaal" uitvoeren. "Dat zal ongetwijfeld gebeuren voordat de cassatie er is", want het kan wel even duren voor de Hoge Raad zich uitspreekt. Hoelang dat op zich laat wachten, en hoelang de export dus stil zou kunnen liggen, kan Van Leeuwen nog niet inschatten. "Maar dat zal enige tijd duren."

Het is "te vroeg om te zeggen" wat Israël van de uitspraak zal voelen, meent de VVD-minister. Hij wijst erop dat de F-35-samenwerking veel bondgenoten omvat die elkaar kunnen helpen.

'Kleine lettertjes'

Intussen zal het kabinet bondgenoten en partners proberen te overtuigen "van de blijvende betrouwbaarheid van Nederland in het F-35-project". Er staat veel op het spel, vreest Van Leeuwen. Hij vindt het nog te vroeg om te zeggen of Nederland bijvoorbeeld het logistieke knooppunt voor F-35's in het Brabantse Woensdrecht zou kunnen kwijtraken. Hij gaat "in overleg met partners om te zorgen dat dat niet gebeurt". Hij hoopt in dat overleg "oplossingen te vinden om dat F-35-project, wat cruciaal voor ons is, voor de veiligheid van Nederland en onze partners staande te houden".

In het vonnis staat dat Nederland onderdelen voor de F-35's aan Israël zou kunnen blijven leveren als die niet dienen voor de strijd in de Gazastrook. Israël zou ze dan wel kunnen gebruiken voor bijvoorbeeld de strijd tegen Hezbollah aan zijn noordgrens. Van Leeuwen gaat "alle mogelijkheden bekijken. We moeten echt de kleine lettertjes van het vonnis nog bestuderen."

Meer uit Politiek

Wilders maakt zich geen illusies bij gemeenteraadsverkiezingen

TILBURG (ANP) - PVV-leider Geert Wilders hoopt dat de PVV bij de gemeenteraadsverkiezingen "wel wat winst gaat halen, hier en daar". Maar hij benadrukt dat zijn partij maar in een kleine veertig gemeenten meedoet. "Ik hoop dat we het goed doen, maar als je naar het totaal kijkt, we hadden geloof ik 1 procent van de stemmen, dat wordt misschien 1,5 of 2", aldus Wilders na afloop van het NOS-slotdebat in LocHal Tilburg.

16 minuten geleden
CDA Doetinchem vraagt landelijke politici om op taal te letten

TILBURG (ANP) - Landelijke politici moeten op hun taal letten. Dat stelde lijsttrekker van CDA Doetinchem Jeroen Berends tijdens het NOS-slotdebat in LocHal in Tilburg tijdens een gesprek over bedreigingen van raadsleden. Volgens hem is het werk als raadslid intimiderender geworden en werkt het taalgebruik van politiek Den Haag door in de samenleving. Vorige maand meldde de Staatscommissie tegen Discriminatie en Racisme dat discriminerende taal online steeds normaler wordt omdat politici in de Tweede Kamer die ook gebruiken.

1 uur geleden
StemWijzer sinds lancering bijna 2,3 miljoen keer ingevuld

DEN HAAG (ANP) - De StemWijzer voor de gemeenteraadsverkiezingen is sinds de lancering een maand geleden bijna 2,3 miljoen keer ingevuld, laat een woordvoerder van initiatiefnemer ProDemos weten. In 258 gemeenten kunnen kiezers gebruikmaken van de stemhulp, die bestaat uit dertig stellingen over lokale thema's. ProDemos verwacht dat woensdag, verkiezingsdag, nog een drukke dag wordt voor de StemWijzer.

2 uur geleden
Jetten: antisemitisme niet alleen onder moslims, wijst naar FVD

DEN HAAG (ANP) - Jodenhaat komt niet uitsluitend voor onder moslims, maar zit "in alle lagen van onze samenleving". Dat heeft minister-president en D66-leider Rob Jetten gezegd in het televisieprogramma Eva. Hij wees met name naar Forum voor Democratie, dat er daags voor de gemeenteraadsverkiezingen goed voor staat in peilingen.

2 uur geleden
Kabinet: contract Amerikaans btw-systeem opzeggen kost geld

DEN HAAG (ANP) - Het zou juridische en financiële gevolgen hebben om het contract op te zeggen met Fast Enterprises, dat nieuwe IT-systemen levert voor de Nederlandse omzetbelasting. Dit Amerikaanse bedrijf is in maart vorig jaar definitief uitgekozen, schrijft staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën, D66) in een brief aan de Tweede Kamer. Wel laat hij onderzoeken of de Belastingdienst de systemen zelf kan beheren.

4 uur geleden
Jetten heeft telefonisch kennisgemaakt met president van Suriname

DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten (D66) heeft telefonisch kennisgemaakt met president Jennifer Geerlings-Simons van Suriname. Op X schrijft de minister-president dat ze hebben gesproken over samenwerking en het bezoek van de koning in december.

5 uur geleden
Kamer: verbied Moslimbroederschap en 'gelieerde organisaties'

DEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer heeft voor een motie van de PVV gestemd waarin wordt verzocht om de Moslimbroederschap en "gelieerde organisaties" te verbieden. De PVV heeft meerdere keren geprobeerd om steun te vinden voor een dergelijke motie, maar wist telkens net geen meerderheid te overtuigen. Onder meer de VVD steunde de motie nu.

7 uur geleden