Staat in cassatie tegen verbod export onderdelen F-35 naar Israël
BRUSSEL (ANP) - De Staat gaat in cassatie tegen het verbod om Amerikaanse onderdelen van F-35 gevechtsvliegtuigen naar Israël te exporteren, laat demissionair minister Geoffrey van Leeuwen (Buitenlandse Handel) maandag weten. Maar de levering aan Israël zal in afwachting van die definitieve uitspraak wel worden stopgezet.
Het gerechtshof in Den Haag oordeelde eerder op de dag dat de doorlevering van onderdelen van de F-35 binnen zeven dagen moet worden gestopt. Er is volgens het hof een duidelijk risico dat met de Israëlische F-35's ernstige schendingen van het humanitair oorlogsrecht in de Gazastrook worden gepleegd.
Het kabinet is "natuurlijk teleurgesteld" en is het "volstrekt en principieel oneens" met de uitspraak, zegt Van Leeuwen. De uitvoer is niet onrechtmatig, houdt het kabinet vol. Het gerechtshof heeft volgens de bewindsman onvoldoende rekening gehouden met het feit dat het aan de Staat is om zijn buitenlandbeleid vorm te geven en gaat daarom in cassatie. Dat betekent dat de Hoge Raad de uitspraak nog eens tegen het licht houdt.
Veel bondgenoten
Wel zal de minister "natuurlijk" de uitspraak van het hof intussen "helemaal" uitvoeren. "Dat zal ongetwijfeld gebeuren voordat de cassatie er is", want het kan wel even duren voor de Hoge Raad zich uitspreekt. Hoelang dat op zich laat wachten, en hoelang de export dus stil zou kunnen liggen, kan Van Leeuwen nog niet inschatten. "Maar dat zal enige tijd duren."
Het is "te vroeg om te zeggen" wat Israël van de uitspraak zal voelen, meent de VVD-minister. Hij wijst erop dat de F-35-samenwerking veel bondgenoten omvat die elkaar kunnen helpen.
'Kleine lettertjes'
Intussen zal het kabinet bondgenoten en partners proberen te overtuigen "van de blijvende betrouwbaarheid van Nederland in het F-35-project". Er staat veel op het spel, vreest Van Leeuwen. Hij vindt het nog te vroeg om te zeggen of Nederland bijvoorbeeld het logistieke knooppunt voor F-35's in het Brabantse Woensdrecht zou kunnen kwijtraken. Hij gaat "in overleg met partners om te zorgen dat dat niet gebeurt". Hij hoopt in dat overleg "oplossingen te vinden om dat F-35-project, wat cruciaal voor ons is, voor de veiligheid van Nederland en onze partners staande te houden".
In het vonnis staat dat Nederland onderdelen voor de F-35's aan Israël zou kunnen blijven leveren als die niet dienen voor de strijd in de Gazastrook. Israël zou ze dan wel kunnen gebruiken voor bijvoorbeeld de strijd tegen Hezbollah aan zijn noordgrens. Van Leeuwen gaat "alle mogelijkheden bekijken. We moeten echt de kleine lettertjes van het vonnis nog bestuderen."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Een ruime Kamermeerderheid wil dat het kabinet de overname van het bedrijf achter DigiD tegenhoudt. Het Amerikaanse Kyndryl wil Solvinity kopen. Demissionair staatssecretaris Eddie van Marum (digitalisering, BBB) zei in reactie hierop dat hij eerst onderzoeken naar de overname wil afwachten.
7 uur geledenASSEN (ANP) - De BBB in Drenthe gaat op zoek naar een vervanger voor de woensdag opgestapte gedeputeerde Gert-Jan Schuinder. "Drenthe moet bestuurd worden en we moeten het vertrouwen terugwinnen", zei BBB-fractievoorzitter Willem Vossebeld. CDA, VVD en PvdA willen in de coalitie verder met BBB om goede dingen voor Drenthe te doen.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tweede Kamerleden moeten zich vaker uitspreken tegen mogelijk kwetsende en discriminerende uitspraken van andere Kamerleden, als het aan Kamervoorzitter Thom van Campen ligt. In reactie op het rapport van de Staatscommissie tegen Racisme en Discriminatie zegt Van Campen dat het goed is dat het rapport de Kamerleden een spiegel voorhoudt.
11 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Nederland staat welwillend tegenover meer inzet als de nieuwe militaire missie om Groenland en het Noordpoolgebied te beschermen langduriger wordt, zei demissionair minister Ruben Brekelmans (Defensie) bij aankomst in Brussel. "Wat we precies gaan doen, moet blijken uit hoe de operatie Arctic Sentry eruit komt te zien", zei hij. De operatie Noordpoolschildwacht is woensdag officieel in gang gezet.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het nieuwe kabinet van D66, VVD en CDA wordt op 23 februari beëdigd. Dat heeft de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) woensdag officieel naar buiten gebracht. De datum werd al langer genoemd als dag van het aantreden van het minderheidskabinet.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Discriminerende taal wordt online steeds normaler omdat politici in de Tweede Kamer die ook gebruiken, meldt de Staatscommissie tegen Discriminatie en Racisme na onderzoek van de Universiteit van Amsterdam. Vooral racisme en discriminatie tegen moslims en joden op het internet neemt toe na uitspraken in de Tweede Kamer.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een meerderheid in de Tweede Kamer wil dat vrouwen wordt verteld of ze dicht borstweefsel hebben. Demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Preventie, VVD) zei dat dit niet mogelijk is, omdat vrouwen nog geen vervolgonderzoek kan worden aangeboden. Een MRI-scan, waarmee dicht borstweefsel goed onderzocht kan worden, is pas vanaf 2030 beschikbaar voor borstkankerscreening.
1 dag geleden