Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Staat in cassatie tegen verbod export onderdelen F-35 naar Israël

Staat in cassatie tegen verbod export onderdelen F-35 naar Israël

BRUSSEL (ANP) - De Staat gaat in cassatie tegen het verbod om Amerikaanse onderdelen van F-35 gevechtsvliegtuigen naar Israël te exporteren, laat demissionair minister Geoffrey van Leeuwen (Buitenlandse Handel) maandag weten. Maar de levering aan Israël zal in afwachting van die definitieve uitspraak wel worden stopgezet.

Het gerechtshof in Den Haag oordeelde eerder op de dag dat de doorlevering van onderdelen van de F-35 binnen zeven dagen moet worden gestopt. Er is volgens het hof een duidelijk risico dat met de Israëlische F-35's ernstige schendingen van het humanitair oorlogsrecht in de Gazastrook worden gepleegd.

Het kabinet is "natuurlijk teleurgesteld" en is het "volstrekt en principieel oneens" met de uitspraak, zegt Van Leeuwen. De uitvoer is niet onrechtmatig, houdt het kabinet vol. Het gerechtshof heeft volgens de bewindsman onvoldoende rekening gehouden met het feit dat het aan de Staat is om zijn buitenlandbeleid vorm te geven en gaat daarom in cassatie. Dat betekent dat de Hoge Raad de uitspraak nog eens tegen het licht houdt.

Veel bondgenoten

Wel zal de minister "natuurlijk" de uitspraak van het hof intussen "helemaal" uitvoeren. "Dat zal ongetwijfeld gebeuren voordat de cassatie er is", want het kan wel even duren voor de Hoge Raad zich uitspreekt. Hoelang dat op zich laat wachten, en hoelang de export dus stil zou kunnen liggen, kan Van Leeuwen nog niet inschatten. "Maar dat zal enige tijd duren."

Het is "te vroeg om te zeggen" wat Israël van de uitspraak zal voelen, meent de VVD-minister. Hij wijst erop dat de F-35-samenwerking veel bondgenoten omvat die elkaar kunnen helpen.

'Kleine lettertjes'

Intussen zal het kabinet bondgenoten en partners proberen te overtuigen "van de blijvende betrouwbaarheid van Nederland in het F-35-project". Er staat veel op het spel, vreest Van Leeuwen. Hij vindt het nog te vroeg om te zeggen of Nederland bijvoorbeeld het logistieke knooppunt voor F-35's in het Brabantse Woensdrecht zou kunnen kwijtraken. Hij gaat "in overleg met partners om te zorgen dat dat niet gebeurt". Hij hoopt in dat overleg "oplossingen te vinden om dat F-35-project, wat cruciaal voor ons is, voor de veiligheid van Nederland en onze partners staande te houden".

In het vonnis staat dat Nederland onderdelen voor de F-35's aan Israël zou kunnen blijven leveren als die niet dienen voor de strijd in de Gazastrook. Israël zou ze dan wel kunnen gebruiken voor bijvoorbeeld de strijd tegen Hezbollah aan zijn noordgrens. Van Leeuwen gaat "alle mogelijkheden bekijken. We moeten echt de kleine lettertjes van het vonnis nog bestuderen."

Meer uit Politiek

Ongeduldige Kamer wil energierekening voor huishoudens verlagen

DEN HAAG (ANP) - De Kamer is ongeduldig als het gaat om de aanpak van het kabinet om de energierekening te verlagen. Oppositiepartijen dringen in een debat aan op onder meer verlaging van de energiebelasting. Coalitiepartijen snappen de urgentie, maar wachten de kabinetsplannen af.

8 uur geleden
D66, VVD en GL-PvdA willen via wet gratis laptops voor leerlingen

DEN HAAG (ANP) - D66, VVD en GroenLinks-PvdA (binnenkort PRO) willen dat scholen laptops of tablets kunnen kopen voor hun leerlingen. Zij vragen staatssecretaris Judith Tielen (Onderwijs, VVD) of dit kan worden verankerd in de wet waarmee leerlingen momenteel al gratis schoolboeken krijgen.

11 uur geleden
D66, VVD en GL-PvdA willen via wet gratis laptops voor leerlingen

DEN HAAG (ANP) - D66, VVD en GroenLinks-PvdA (binnenkort PRO) willen dat scholen laptops of tablets kunnen kopen voor hun leerlingen. Zij vragen staatssecretaris Judith Tielen (Onderwijs, VVD) of dit kan worden verankerd in de wet waarmee leerlingen momenteel al gratis schoolboeken krijgen.

11 uur geleden
Sjoerdsma trekt boetekleed aan na 'onhandigheid' over UNRWA

DEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking, D66) trekt het boetekleed aan, omdat hij "onhandig" heeft geopereerd bij het herstellen van de relatie met de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen UNRWA. "Er zijn dingen niet goed gegaan", erkende hij donderdag in de Tweede Kamer.

13 uur geleden
Karremans belooft landelijke aanpak fatbikes, inhoud onbekend

DEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat) komt met een landelijke aanpak van fatbikes, zei hij in de Tweede Kamer. Wat die aanpak behelst, maakte hij nog niet duidelijk. Wel houdt de VVD'er vast aan de coalitiewens om een juridisch onderscheid te maken tussen fatbikes en andere elektrische fietsen.

1 dag geleden
Van Veldhoven: energiesituatie zal voorlopig zorgwekkend blijven

DEN HAAG (ANP) - De wereldwijde energiesituatie zal voorlopig zorgwekkend blijven, verwacht energieminister Stientje van Veldhoven na het aankondigen van een staakt-het-vuren tussen de VS en Iran. Dat is goed nieuws, vindt Van Veldhoven, "maar veel energie-infra is ernstig beschadigd in de regio". Herstel daarvan kan maanden tot jaren duren.

1 dag geleden
Berendsen: militairen naar Straat van Hormuz nu niet aan de orde

DEN HAAG (ANP) - Het is volgens buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) nu niet aan de orde dat Nederland militairen stuurt om de Straat van Hormuz te beveiligen. Dat zei hij in het programma Goedemorgen Nederland en op NPO Radio 1 nadat een staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran werd afgekondigd.

1 dag geleden