Staat houdt rekening met rechtszaken rond aardbevingsschade
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet zegt te willen zorgen dat alle kosten als gevolg van aardbevingsschade die bij de NAM in rekening kunnen worden gebracht, ook in rekening zullen worden gebracht. De ministeries van Economische Zaken en Binnenlandse Zaken zeggen desnoods naar de rechter te stappen als het bedrijf dwarsligt.
Volgens NAM-directeur Johan Altema kan het bedrijf niet "alles betalen wat de overheid belooft", zegt hij in een interview in NRC. Hij zegt na tientallen jaren gasboringen in Groningen "ruimhartig" te willen zijn in het uitbetalen van schade, maar hij vindt ook dat de overheid onredelijke verwachtingen heeft gewekt bij omwonenden. Bovendien komen er volgens hem claims binnen uit gebieden die niet eens in het bevingsgebied liggen.
Altema stelt in het interview dat het aantal aardbevingen is afgenomen doordat er nu minder geboord wordt in het gebied. Het zou daardoor ook niet meer nodig zijn om te onderzoeken of zo'n 13.000 huizen die in het gebied nog geïnspecteerd moeten worden, moeten worden versterkt. Uit berekeningen zou namelijk gebleken zijn dat versterking nog maar nodig is voor zo'n vijftig woningen.
Woningen los onderzoeken
De ministeries zijn het met die conclusie niet eens. Iedere woning zal los onderzocht moeten worden voordat gezegd kan worden hoeveel huizen versterkt moeten worden, stellen zij in een reactie.
SP-Kamerlid Sandra Beckerman omschrijft de opstelling van de NAM vrijdagochtend als "harteloze hebzucht" die "ongekend en onacceptabel" is. "De minister is nu aan zet om onmiddellijk in te grijpen."
PvdA'er Henk Nijboer noemt het "stuitend" dat de directeur "zijn handen af trekt van Groningen. Sommige muren vallen eruit. Als je beweert dat er maar vijftig woningen versterkt moeten worden, weet je niet wat er speelt", aldus het Kamerlid. Hij wil dinsdag in het vragenuurtje vragen stellen. Ook hoopt hij de NAM en de aandeelhouders Shell en Exxon naar de Kamer te krijgen voor een hoorzitting.
Meer uit Binnenland
HILVERSUM (ANP) - Talpa maakt geen nieuwe afleveringen van Familie Gillis: Massa is Kassa "zolang er sprake is van hoger beroep of cassatie" in de zaken waarin Peter Gillis donderdag is veroordeeld. Dat laat een woordvoerder van het mediabedrijf desgevraagd weten aan het ANP.
29 minuten geledenSANTA CRUZ (ANP) - Het Nederlandse cruiseschip Hondius legt niet aan bij Tenerife, maar gaat daar alleen voor anker. Dat meldt de president van de Canarische Eilanden, Fernando Clavijo, volgens Spaanse media. Hij stelt dat passagiers er met een boot worden opgehaald en zo naar het vliegveld worden gebracht. De Spaanse minister van Volksgezondheid bevestigt dat het schip wegblijft uit de haven.
35 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Cruisemaatschappij Oceanwide Expeditions heeft de "juiste procedure" gevolgd toen bleek dat er aan boord van de Hondius een 69-jarige Nederlander was overleden. Dat laat het bedrijf weten in reactie op een video die online rondgaat, waarop te zien is dat de kapitein spreekt van een natuurlijk overlijden.
43 minuten geledenLEIDEN (ANP) - De opvarende van het cruiseschip Hondius die woensdagavond is overgebracht naar het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) is geïnfecteerd met het hantavirus. "De patiënt is hiervan op de hoogte gesteld en heeft toestemming gegeven om deze informatie te delen", meldt het Leidse ziekenhuis.
2 uur geledenGENÈVE (ANP) - Op het cruiseschip Hondius zijn voorzorgsmaatregelen getroffen om de kans op verspreiding van het hantavirus zo klein mogelijk te houden. Zo worden de kamers aan boord gedesinfecteerd, blijven opvarenden zoveel mogelijk in hun hut waar ze eten en water krijgen en er is gevraagd een mondmasker te dragen. Dat zei de Amerikaanse epidemioloog Maria Van Kerkhove tijdens een persconferentie van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO).
3 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - De opvarende van het cruiseschip de m/v Hondius die donderdag is opgenomen in het Radboudumc, is positief getest op het hantavirus. Dat bevestigt het ziekenhuis in Nijmegen op basis van informatie van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). De patiënt ligt in isolatie.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De natuurbrand die op 29 april uitbrak op het Artillerie Schietkamp (ASK) in 't Harde is veroorzaakt door een oefening met springstoffen. Dat meldt de Koninklijke Marechaussee (KMAR) op basis van feitenonderzoek naar de brand. Er zijn geen aanwijzingen gevonden voor strafbare feiten.
4 uur geleden