Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Staat en Greenpeace botsen over status klimaatdoel

Staat en Greenpeace botsen over status klimaatdoel

DEN HAAG (ANP) - Zijn klimaatdoelen die in de wet staan harde verplichtingen, of slechts streefcijfers? Als het gaat om het tussendoel voor 2030, verschillen de overheid en Greenpeace daarover fundamenteel van mening, zo werd dinsdag duidelijk in de rechtszaal.

Greenpeace vindt niet alleen dat klimaatdoelen juridisch afdwingbaar zijn, maar ook dat de rechter de overheid moet verplichten tot meer actie. Nederland zou in 2040 klimaatneutraal moeten zijn, betoogden de advocaten van de milieuorganisatie.

De overheid houdt vast aan 2050, zoals in EU-verband is afgesproken, en ziet dat als het enige bindende doel. Over het tussendoel, 55 procent minder uitstoot in 2030, zei de landsadvocaat dat dit alleen op EU-niveau moet worden gehaald en voor Nederland "niet meer dan een inspanningsverplichting" is.

Risico's

Greenpeace noemt dat een "onacceptabel" standpunt. "Het is duidelijk dat de Staat wel sneller kan, maar niet sneller wil en daarom met gelegenheidsargumenten komt", zeiden de advocaten. Volgens hen "verschuilt" Nederland zich achter EU-beleid en moeten maatregelen passen bij de "ernst van de gevolgen" van klimaatverandering.

De zaak gaat deels over het beschermen van inwoners van Bonaire. Zij lopen toenemende risico's op overstromingen en extreem weer. De Staat erkent dat, maar bestrijdt dat het beleid tekortschiet en onrechtmatig is.

Recht op leven

Volgens de landsadvocaat is op Bonaire geen sprake van een "reëel en direct risico voor het leven" van inwoners. Dat criterium is van belang als een beroep wordt gedaan op het recht op leven uit het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens, zoals Greenpeace doet.

Dat rechters de overheid tot klimaatactie kunnen dwingen, staat vast. De Hoge Raad droeg de Staat in 2019 op meer maatregelen te nemen.

Meer uit Binnenland

NCSC: nog steeds geen signalen van actief misbruik PHP-lek

HILVERSUM (ANP) - Het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) heeft nog steeds geen "actief misbruik" waargenomen van het lek in de programmeertaal PHP. Dat zei directeur Matthijs van Amelsfort van het NCSC woensdagavond bij het televisieprogramma Pauw & De Wit.

3 uur geleden
Website DigiD weer toegankelijk

DEN HAAG (ANP) - De website van DigiD is weer bereikbaar, nadat die het grootste gedeelte van de dag was afgesloten vanwege twee zwakke plekken in de PHP-programmeertaal. De meeste websites die worden beheerd door Logius zijn weer online, maar nog niet allemaal, meldt een woordvoerster.

9 uur geleden
Cameratoezicht in Floradorp na rellen

AMSTERDAM (ANP) - In Floradorp in Amsterdam-Noord is per direct cameratoezicht ingesteld. Burgemeester Femke Halsema heeft daartoe besloten na de onrust van de laatste tijd in de wijk.

12 uur geleden
Website en app RTL Nieuws na problemen met PHP weer online

HILVERSUM (ANP) - De app en website van RTL Nieuws zijn na een paar uur offline te zijn geweest weer online. De website was net als vele anderen uit voorzorg offline gehaald vanwege kwetsbaarheden in de programmeertaal PHP.

12 uur geleden
Politie onderzoekt pand Buitenveldert in zaak-Hajar

AMSTERDAM (ANP) - De politie doet onderzoek in een pand aan De Klencke in Buitenveldert (Amsterdam-Zuid) en dat heeft te maken met de zaak-Hajar. Volgens de politie is het de locatie waar de 29-jarige Amsterdamse vermoedelijk om het leven is gekomen. Forensische opsporing en de recherche doen er uitgebreid onderzoek, aldus de politie.

13 uur geleden
Websites meerdere veiligheidsregio's offline om PHP-zorgen

DEN HAAG (ANP) - Websites van zeker dertien van de 25 veiligheidsregio's in Nederland zijn woensdag offline door kwetsbaarheden in de programmeertaal PHP. Organisaties halen hun websites uit voorzorg uit de lucht vanwege het risico op digitale aanvallen. Dat blijkt uit een inventarisatie van het ANP.

14 uur geleden
Patiëntenfederatie: stijging premie brengt patiënten in problemen

DEN HAAG (ANP) - De grootste stijging van de zorgpremie in jaren maakt de aanstaande bezuinigingen op de zorg nog pijnlijker voor patiënten. Dat stelt Patiëntenfederatie Nederland nadat verzekeraar DSW woensdag de premie voor volgend jaar bekendmaakte. Dit in combinatie met het verhoogde eigen risico en het uitblijven van hogere zorgtoeslag gaat "nog meer patiënten in de financiële problemen brengen", schrijft de organisatie.

14 uur geleden