Staalproducent ArcelorMittal onderaan in afwachtende AEX
AMSTERDAM (ANP) - ArcelorMittal was dinsdag de grootste daler in de Amsterdamse AEX-index. De staalfabrikant kampte met een forse daling van de prijzen van ijzererts en koper. De Europese aandelenmarkten lieten een gemengd beeld zien. Beleggers deden het rustig aan in afwachting van de belangrijke tweedaagse beleidsvergadering van de Amerikaanse Federal Reserve, die later op de dag begint. Ook hielden beleggers de ontwikkelingen op de klimaattop in Glasgow in de gaten.
De hoofdindex op Beursplein 5 noteerde rond het middaguur 0,1 procent lager op 810,59 punten. De MidKap verloor 0,2 procent tot 1056,96 punten. Parijs en Frankfurt wonnen tot 0,5 procent. Londen daalde 0,5 procent.
Naast ArcelorMittal (min 3 procent) behoorde olie- en gasconcern Shell tot de staartgroep bij de hoofdfondsen met een verlies van 1,6 procent. Chipbedrijf ASMI ging aan kop met een plus van 2,7 procent. Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway steeg 2 procent na sterke resultaten van branchegenoot HelloFresh. Het Duitse maaltijdboxenbedrijf schroefde zijn omzetverwachting op na een sterk kwartaal en werd beloond met een koerswinst van bijna 15 procent in Frankfurt.
DSM
DSM verloor 0,6 procent. Het speciaalchemieconcern heeft de moeilijkheden met de bevoorrading in het derde kwartaal goed doorstaan en boekte een flink hogere omzet, maar beleggers hadden op meer gehoopt. DSM liet in september weten zich louter te willen richten op gezondheid, voeding en biowetenschappen en zette de materialendivisie in de etalage. Bij de kwartaalupdate werden geen nadere details gegeven over wat er precies met de materialendivisie gaat gebeuren.
Bij de kleinere bedrijven zakte ForFarmers 5 procent. Het resultaat van het diervoerbedrijf stond afgelopen kwartaal flink onder druk door de hogere energieprijzen. Ook verlaagde KBC Securities het advies voor het aandeel.
Olie
BP daalde dik 2 procent in Londen, ondanks beter dan verwachte kwartaalresultaten van de Britse olieproducent. De Britse bank Standard Chartered, die ook met cijfers kwam, zakte 7 procent. In Zürich verloor Adecco 4 procent. Het Zwitserse uitzendconcern voorziet ook de komende maanden nog veel vraag naar personeel, maar waarschuwde wel dat tekorten aan getraind personeel bij veel klanten voor problemen zorgen. Concurrent Randstad daalde 0,5 procent in Amsterdam.
De euro was 1,1598 dollar waard, tegen 1,1589 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,1 procent minder op 83,94 dollar. Brentolie werd een fractie duurder op 84,71 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De verkopen van nieuwe auto's in Nederland zakken dit jaar iets terug, na de kleine groei in 2025. Dit verwacht ING Research.
1 uur geledenHAWTHORNE (ANP) - De raket- en satellietfabrikant SpaceX heeft de start-up voor kunstmatige intelligentie xAI, beide van techmiljardair Elon Musk, overgenomen. Dit meldt SpaceX op zijn website. Met de fusie wil SpaceX "de meest ambitieuze, verticaal geïntegreerde innovatiemotor op (en buiten) de aarde" vormen.
4 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Chipfabrikant NXP uit Eindhoven heeft in 2025 minder omzet en winst geboekt. De omzet bedroeg vorig jaar 12,3 miljard dollar, omgerekend ongeveer 10,4 miljard euro. Dat is 3 procent minder dan in 2024, meldt NXP in zijn kwartaal- en jaarresultaten.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag hoger geëindigd. Beleggers reageerden onder meer op goede cijfers over de industriële productie in de Verenigde Staten. Daaruit kwam naar voren dat de productieactiviteit in januari onverwacht is gegroeid in het snelste tempo sinds 2022.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Ørsted mag van een Amerikaanse rechter verdergaan met het bouwen van een windpark op zee voor de kust van New York tijdens het wachten op een uitspraak. Het Deense windenergiebedrijf had een rechtszaak aangespannen, nadat de Amerikaanse president Donald Trump in december alle grote offshore-windenergieprojecten had stilgelegd.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM wil de komende tijd onder de herbenoemde topvrouw Marjan Rintel sneller de kosten verlagen. In oktober werd al een kostenbesparingsprogramma van honderden miljoenen euro's aangekondigd, waarbij onder meer 250 kantoorbanen verdwenen. Met een volgende stap in die strategie moeten de kosten verder omlaag. Hoe dat gebeurt, wordt de komende maanden bekend.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben een handelsdeal gesloten met India. Dit meldt president Donald Trump maandag op zijn socialemediaplatform Truth Social, na een gesprek met de Indiase premier Narendra Modi.
9 uur geleden