Staalmaker ArcelorMittal en chipbedrijven bovenaan in hogere AEX
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index ging donderdag verder vooruit onder aanvoering van staalfabrikant ArcelorMittal en de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML. De chipbedrijven profiteerden van meevallende kwartaalcijfers van de Zuid-Koreaanse chipproducent Samsung. ArcelorMittal toonde herstel na de recente koersdruk die werd veroorzaakt door de vrees voor een economische krimp.
Beleggers reageerden daarnaast nog op de notulen van de laatste beleidsvergadering van de Federal Reserve. Daaruit werd duidelijk dat de Amerikaanse centrale bank zich vooral zorgen maakt om de hoge inflatie en die met verdere renteverhogingen wil aanpakken. De Europese Centrale Bank, die de rente tot nu toe ongemoeid heeft gelaten, geeft later op de dag ook de notulen van zijn laatste beleidsvergadering vrij.
De hoofdindex op Beursplein 5 boekte rond het middaguur een winst van 1,7 procent op 667,79 punten, mede dankzij een koersstijging van 6 procent voor ArcelorMittal. Een dag eerder won de graadmeter al 1,9 procent. De MidKap klom 1,8 procent tot 900,05 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs stegen tot 1,5 procent.
Boris Johnson
De Londense FTSE won 1,3 procent. De Britse premier Boris Johnson stapt volgens Britse media op. Zijn vermeende ontslag volgt op een nieuw schandaal, dat heeft geleid tot het vertrek van tientallen bewindslieden.
ASMI, Besi en ASML wonnen tot 3,6 procent. De resultaten van Samsung namen de ergste vrees onder beleggers weg over de impact van de afzwakkende consumentenvraag en de stijgende materiaalkosten in de chipindustrie. Ook de verzekeraars Aegon en NN Group deden goede zaken, met winsten van meer dan 3 procent.
Shell
Shell (plus 4 procent) kwam met een handelsupdate. Het olie- en gasconcern profiteert van de hoge benzineprijzen en verwacht dat de winst in het tweede kwartaal 1 miljard dollar hoger zal uitvallen dan in de voorgaande periode. Betaalbedrijf Adyen, dat een dag eerder nog 9 procent won, was de grootste daler in de AEX, met een min van 1,5 procent.
In Parijs klom EDF 1,1 procent. Frankrijk wil het elektriciteitsbedrijf volledig in handen krijgen. De Franse staat heeft nu al een kleine 84 procent van de aandelen van het beursgenoteerde bedrijf. In Frankfurt steeg Lufthansa 2,8 procent. Klaus-Michael Kühne, de rijkste man van Duitsland, vergrootte zijn belang in de luchtvaartmaatschappij tot dik 15 procent en is nu de grootste aandeelhouder.
De euro was 1,0204 dollar waard, tegen 1,0170 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,6 procent meer op 99,17 dollar. Brentolie steeg 0,7 procent in prijs tot 101,37 dollar per vat.
Meer uit Financieel
ESSEN (ANP/DPA) - Tienduizenden reizigers van Duitse reisbureaus zitten vast in het Midden-Oosten na de aanvallen op Iran door Israël en de Verenigde Staten en de tegenaanvallen van Iran. Uit cijfers van de Duitse reisbrancheorganisatie DRV blijkt dat ongeveer 30.000 toeristen niet naar huis kunnen vliegen.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Defensiebedrijven eindigden maandag bij de winnaars op de aandelenbeurzen in New York. Beleggers reageerden op de aanvallen van Israël en de Verenigde Staten op Iran die in het weekend begonnen en de vergeldingsaanvallen van Iran.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG/AFP) - De rechtszaken van bedrijven over het terugbetalen van de importheffingen van de Amerikaanse president Donald Trump worden niet uitgesteld. Trump diende onlangs een verzoek in om de procedures met maximaal vier maanden uit te stellen voordat de zaken worden hervat. Een Amerikaans federaal hof van beroep wees het verzoek echter af.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - De kosten voor het vervoeren van ruwe olie van het Midden-Oosten naar China zijn gestegen tot het hoogste niveau ooit. Dat is het gevolg van de onrust in de regio en het stilleggen van de scheepvaart in de Straat van Hormuz. Die zeestraat is een belangrijke route voor olie en gas.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Klanten van Odido die vermoeden dat ze slachtoffer zijn geworden van de diefstal van hun gegevens, kunnen nu ook op de site van de politie controleren of hun data in handen van criminelen is gevallen. Mensen kunnen op basis van hun gegevens op politie.nl de check doen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - ABN AMRO mag zijn kleinere branchegenoot NIBC Bank overnemen, heeft de Autoriteit Consument & Markt (ACM) besloten. Volgens de mededingingswaakhond zijn er geen aanwijzingen dat deze deal de concurrentie in het Nederlandse bankenlandschap beperkt.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Air France-KLM ging maandag flink onderuit op de aandelenbeurs in Amsterdam. Ook andere Europese luchtvaartmaatschappijen hadden op de beurzen last van de aanvallen op Iran door Israël en de Verenigde Staten, die dit weekend begonnen, en vergeldingsacties van Iran.
7 uur geleden