Staalmaker ArcelorMittal en chipbedrijven bovenaan in hogere AEX
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index ging donderdag verder vooruit onder aanvoering van staalfabrikant ArcelorMittal en de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML. De chipbedrijven profiteerden van meevallende kwartaalcijfers van de Zuid-Koreaanse chipproducent Samsung. ArcelorMittal toonde herstel na de recente koersdruk die werd veroorzaakt door de vrees voor een economische krimp.
Beleggers reageerden daarnaast nog op de notulen van de laatste beleidsvergadering van de Federal Reserve. Daaruit werd duidelijk dat de Amerikaanse centrale bank zich vooral zorgen maakt om de hoge inflatie en die met verdere renteverhogingen wil aanpakken. De Europese Centrale Bank, die de rente tot nu toe ongemoeid heeft gelaten, geeft later op de dag ook de notulen van zijn laatste beleidsvergadering vrij.
De hoofdindex op Beursplein 5 boekte rond het middaguur een winst van 1,7 procent op 667,79 punten, mede dankzij een koersstijging van 6 procent voor ArcelorMittal. Een dag eerder won de graadmeter al 1,9 procent. De MidKap klom 1,8 procent tot 900,05 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs stegen tot 1,5 procent.
Boris Johnson
De Londense FTSE won 1,3 procent. De Britse premier Boris Johnson stapt volgens Britse media op. Zijn vermeende ontslag volgt op een nieuw schandaal, dat heeft geleid tot het vertrek van tientallen bewindslieden.
ASMI, Besi en ASML wonnen tot 3,6 procent. De resultaten van Samsung namen de ergste vrees onder beleggers weg over de impact van de afzwakkende consumentenvraag en de stijgende materiaalkosten in de chipindustrie. Ook de verzekeraars Aegon en NN Group deden goede zaken, met winsten van meer dan 3 procent.
Shell
Shell (plus 4 procent) kwam met een handelsupdate. Het olie- en gasconcern profiteert van de hoge benzineprijzen en verwacht dat de winst in het tweede kwartaal 1 miljard dollar hoger zal uitvallen dan in de voorgaande periode. Betaalbedrijf Adyen, dat een dag eerder nog 9 procent won, was de grootste daler in de AEX, met een min van 1,5 procent.
In Parijs klom EDF 1,1 procent. Frankrijk wil het elektriciteitsbedrijf volledig in handen krijgen. De Franse staat heeft nu al een kleine 84 procent van de aandelen van het beursgenoteerde bedrijf. In Frankfurt steeg Lufthansa 2,8 procent. Klaus-Michael Kühne, de rijkste man van Duitsland, vergrootte zijn belang in de luchtvaartmaatschappij tot dik 15 procent en is nu de grootste aandeelhouder.
De euro was 1,0204 dollar waard, tegen 1,0170 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,6 procent meer op 99,17 dollar. Brentolie steeg 0,7 procent in prijs tot 101,37 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NICOSIA (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) koerst af op een renteverhoging volgende maand als de Verenigde Staten en Iran geen houdbaar vredesakkoord sluiten. Dat heeft de Oostenrijkse centralebankpresident en ECB-bestuurder Martin Kocher gezegd in de marge van de tweedaagse vergadering van de EU-ministers van Financiën op Cyprus.
18 minuten geledenABU DHABI (ANP/BLOOMBERG) - Het eerste schip met vloeibaar gemaakt aardgas (lng) voor India is door de nog altijd vrijwel afgesloten Straat van Hormuz gevaren. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van scheepstrackinggegevens. Het is voor India de eerste lng-tanker die de Perzische Golf heeft verlaten sinds het uitbreken van de Iranoorlog eind februari.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Wereldbank maakt zich "grote zorgen" over de gevolgen van de aanhoudende blokkade van de Straat van Hormuz. "De economische effecten houden aan en ze stapelen zich op", stelt Paschal Donohoe, voormalig Eurogroep-voorzitter en sinds november vorig jaar topbestuurder bij 's werelds grootste instituut voor ontwikkelingshulp.
13 uur geledenNEW DELHI (ANP/BLOOMBERG) - De Indiase minister van Handel en Industrie Piyush Goyal gaat komende week naar Canada om te praten met premier Mark Carney over een vrijhandelsakkoord tussen beide landen. Ook wordt gepraat over samenwerking bij belangrijke grondstoffen die India nodig heeft.
22 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - De Deense economie zal dit jaar sterker groeien dan eerder gedacht. De economie wordt daarbij geholpen door goede verkopen van de omvangrijke farmaceutische sector van Denemarken, met bijvoorbeeld de grote producent van afslankmiddelen Novo Nordisk. Dat heeft het Deense ministerie van Economische Zaken zaterdag gezegd.
23 uur geledenNICOSIA (ANP) - Voor de enorme investeringsbehoeften in de Europese Unie, zoals voor defensie en concurrentiekracht, is meer economische groei en meer geld nodig, ook privaat geld, zei Eurocommissaris Valdis Dombrovskis (Economie) zaterdag.
23 uur geledenORLANDO (ANP/BLOOMBERG) - Blue Origin, het ruimtevaartbedrijf van Amazon-oprichter Jeff Bezos, gaat 600 miljoen dollar investeren in uitbreiding van zijn Rocket Park Campus in Cape Canaveral in de Amerikaanse staat Florida. Dat heeft gouverneur Ron DeSantis van Florida gemeld.
1 dag geleden