Staalfabrikant ArcelorMittal positief ondanks gevolgen Oekraïne
LUXEMBURG (ANP) - ArcelorMittal, 's werelds grootste staalproducent, blijft positief over de staalvraag ondanks de economische onzekerheid. Dat meldt het bedrijf in een handelsbericht over de eerste zes maanden van dit jaar. Hoewel de oorlog in Oekraïne, waar het bedrijf fabrieken heeft, de resultaten van het afgelopen halfjaar "overschaduwde", ziet de producent vanwege de energietransitie nog genoeg kansen voor de toekomst.
"Het conflict beïnvloedt de groei wereldwijd en zorgt voor verdere druk op de prijzen, die zich vertaalt in vermindering van de vraag", aldus topman Aditya Mittal in een toelichting. De staalproductie daalde in het eerste halfjaar naar bijna 31 miljoen ton, tegenover ruim 35 miljoen ton in dezelfde periode een jaar geleden. Desondanks schat de producent de staalvraag voor de lange termijn positief in, onder andere door kansen die de energietransitie biedt en de "toenemende groei van ontwikkelende economieën", zegt de topman.
ArcelorMittal profiteerde ondanks de afname van de leveringen van staal in onder meer Europa en Oekraïne van de hogere prijzen als gevolg van de inflatie. De omzet kwam eind juni uit op bijna 44 miljard dollar (43 miljard euro), tegenover 35 miljard dollar een jaar geleden. De nettowinst bleef stabiel en kwam uit op 8 miljard dollar. Een jaar geleden was deze nog 6,3 miljard dollar.
Nieuwe hub
ArcelorMittal zegt verder een aantal bedrijven te hebben gekocht om te kunnen voldoen aan de veranderende eisen die gesteld worden voor een meer energiezuinige productie van staal. Zo maakte de staalproducent bekend het Braziliaanse staalbedrijf Companhia Siderúrgica do Pecém (CSP) te kopen voor 2,2 miljard dollar.
Met de aankoop hoopt ArcelorMittal mee te kunnen liften op plannen in die regio voor een nieuwe hub voor de productie van koolstofarm staal en groene waterstof, zegt de fabrikant in een persbericht. De overname moet nog goedgekeurd worden door toezichthouders en wordt naar verwachting eind dit jaar afgerond.
Arcelor zei verder niets over verdere productieverlagingen in Europese fabrieken vanwege de hoge energiekosten. Eind vorig jaar, toen de energieprijzen begonnen te stijgen, begon het bedrijf daarmee, omdat het anders niet rendabel staal kon maken. Dat had verder geen invloed op leveringen. Door de oorlog in Oekraïne zijn de energieprijzen tot ongekende hoogten gestegen.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten zal de Britse inflatie op de korte termijn opjagen, waarschuwt de centrale bank van het Verenigd Koninkrijk. Beleidsmakers van de Bank of England (BoE) hielden donderdag de rente gelijk op 3,75 procent, maar staan "klaar om in te grijpen" als dat nodig is om de gemiddelde prijsstijging terug te dringen tot 2 procent.
16 minuten geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - Grote Europese luchtvaartmaatschappijen waarschuwen dat ze de hogere brandstofprijzen zullen moeten doorberekenen aan passagiers. Door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten en de olietankers die hierdoor vastzitten in de Perzische Golf, is de kerosineprijs in rap tempo gestegen. Kerosine komt voor een groot deel uit deze regio.
19 minuten geledenMARANELLO (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Ferrari heeft zijn leveringen aan het Midden-Oosten grotendeels opgeschort vanwege de oorlog in die regio. De Italiaanse sportautofabrikant laat weten tijdelijk alleen nog "enkele" leveringen per vliegtuig af te handelen. Daarmee lijkt de oorlog ook producenten van luxegoederen te raken.
23 minuten geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Een grote energiefaciliteit van Shell in Qatar is beschadigd geraakt door een Iraanse aanval. Volgens Shell ontstond brand aan de fabriek voor vloeibaar petroleumgas (lpg). Die is inmiddels geblust. Essentieel personeel is volgens het bedrijf veilig en de omvang van de schade wordt in kaart gebracht.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De invoering van de handelsdeal tussen de Europese Unie en de Verenigde Staten is een stap dichterbij gekomen. De commissie voor handel in het Europees Parlement stemde in met de ratificering van een deel van die handelsafspraken, werd donderdag duidelijk. Uit onvrede over Amerikaanse dreigementen rond Groenland en de invoering van nieuwe algehele importheffingen door president Trump stelden parlementariërs die stemming meermaals uit.
2 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Voor Nederland en de omliggende landen is er voorlopig nog voldoende gasaanvoer beschikbaar, zegt een woordvoerster van gasnetbeheerder Gasunie. Nederland krijgt volgens haar geen gas uit Qatar, waar belangrijke gasinstallaties zijn aangevallen door Iran.
2 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De prijs van een vat Brentolie, de maatstaf voor ruwe olie uit het Midden-Oosten en Europa, steeg donderdagochtend met meer dan 10 procent door de oorlog in het Midden-Oosten en de Iraanse aanvallen op energiefaciliteiten in de regio.
3 uur geleden