Staalbedrijf Tata Steel betreurt overtredingen van milieuregels
IJMUIDEN (ANP) - Tata Steel in IJmuiden betreurt de overtredingen van milieuregels, waarvoor het staalbedrijf woensdag twee boetes van in totaal 110.000 euro kreeg opgelegd van de rechtbank in Amsterdam. Die overtredingen vonden plaats in de periode van 2018 tot en met 2021. Het ging onder meer om verspreiding van gevaarlijke stofwolken.
"Wij betreuren het dat deze zaken zich hebben voorgedaan", aldus topman Hans van den Berg van Tata Steel Nederland in een verklaring. "Onze manier van werken is erop gericht om staal te maken op een manier dat het veilig is voor onze mensen, met oog en zorg voor de omgeving en met aandacht voor het milieu. Dat is helaas niet voor 100 procent gelukt. Wij hebben daarom verschillende maatregelen genomen om situaties als deze in de toekomst te voorkomen."
De rechtbank zei wel oog te hebben voor de moeite die Tata Steel heeft genomen om milieuverontreiniging te voorkomen of te beperken. "Sinds 2019 zetten wij ons met een groot verbeterprogramma extra in om de impact van onze activiteiten op de omgeving verder te verlagen. Daarmee vullen we een eigen ambitie in en komen we ook tegemoet aan de wensen van de omwonenden en de provincie", zegt Van den Berg.
Greenpeace
Milieuorganisatie Greenpeace is niet onverdeeld positief. "Tata Steel staat niet boven de wet en dat blijkt ook uit deze uitspraak. Het is echter tijd dat Tata Steel het ethische besef krijgt dat een fatsoenlijk bedrijf geen vervuiling veroorzaakt, zonder dat er aangiftes, boetes of dwangsommen aan te pas hoeven komen", aldus een woordvoerder.
De dorpsraad van Wijk aan Zee stelt in een reactie dat de boete laat zien dat "het maatschappelijk draagvlak voor Tata Steel is verdwenen. We willen een zo vervuilend bedrijf in Nederland niet meer." Toch vindt de dorpsraad de opgelegde boetes "lachwekkend". "Die weerhouden een bedrijf dat in staat is meer dan een miljard euro per jaar brutowinst te draaien echt niet ervan de voet op het gaspedaal te zetten. Wij hopen dat de uitspraak van vandaag de duw is die Tata Steel nodig heeft om de bedrijfscultuur radicaal te gaan veranderen", aldus de raad.
Staatssecretaris Vivianne Heijnen (Infrastructuur en Waterstaat) zegt in een reactie dat "deze uitspraak laat zien dat handhaving van de milieuregelgeving niet alleen bestuursrechtelijk, maar ook strafrechtelijk effectief is". Heijnen laat weten het van groot belang te vinden dat Tata Steel en elk ander bedrijf in Nederland zich aan de milieuregels houdt, in het belang van de gezondheid van het milieu, de leefomgeving en de omwonenden nu en in de toekomst. "Ik spreek het bedrijf donderdag en zal dit dan nogmaals benadrukken."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken (BuZa) heeft bevestigd dat twee Nederlandse opvarenden van een kleinschalig cruiseschip zijn overleden. Volgens een woordvoerder werd een Nederlander ziek aan boord en overleed de persoon medio april tijdens een reis van Argentinië naar Kaapverdië. De tweede Nederlander, die ook ziek werd, is nog overgebracht naar Zuid-Afrika, waar de persoon overleed.
1 uur geledenWEERT/BUDEL (ANP) - De brand die dagenlang heeft gewoed in het natuurgebied bij Weert en Budel is onder controle. De brandweer meldde zondag even voor 21.30 uur dat het sein 'brand meester' is gegeven.
1 uur geledenJOHANNESBURG (ANP) - Een Nederlands stel is overleden na een virusuitbraak op een cruiseschip in de Atlantische Oceaan. Dat meldt het internationale persbureau AFP op basis van een anonieme bron. De Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) meldt dat er drie doden zijn op de cruise, van wie er zeker een positief testte op het hantavirus.
3 uur geledenOLDENZAAL (ANP) - Bij een brand in een woning in het Twentse Oldenzaal is zondagmiddag iemand om het leven gekomen. Dat laat de brandweer weten. Ook zijn er familieleden die rook hebben ingeademd. Volgens een brandweerwoordvoerder zijn twee personen naar het ziekenhuis gebracht.
5 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Twee van de Nederlandse opvarenden van de burgervloot Global Sumud Flotilla zijn iets na 17.00 uur vanuit Istanbul geland op Schiphol. De twee activisten, Osman Tastan en Anas Mohamad, werden daar onder luid applaus en gejoel verwelkomd door zeker dertig medestanders. Zij hadden onder meer Palestijnse vlaggen bij zich en riepen 'Viva Palestina' toen het tweetal de aankomsthal binnenkwam. Eerder scandeerden ze al leuzen als 'Free Palestine', 'Osman we are proud of you' en 'Anas we are proud of you'.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Rapper Sef heeft zondag een oproep gedaan aan Nederland om op 4 mei stil te zijn voor de slachtoffers van oorlogen, maar om zich de rest van het jaar wel uit te spreken over alle internationale conflicten en oorlogsslachtoffers. Hij deed de oproep op Instagram. De rapper meldde twee maanden geleden dat het Nationaal Comité 4 en 5 mei hem had geschrapt als ambassadeur voor de vrijheid. Volgens Sef had dat te maken met zijn uitlatingen over de oorlog in Gaza.
6 uur geledenIJSSELSTEIN (ANP) - Bij de ongeregeldheden in IJsselstein zijn zaterdagnacht politieagenten belaagd en met vuurwerk bestookt. Een agent raakte gewond doordat het vuurwerk bij zijn hoofd ontplofte. Hij hoefde niet naar het ziekenhuis, meldt de politie.
7 uur geleden