Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Sri Lanka roept noodtoestand uit na vlucht president

Sri Lanka roept noodtoestand uit na vlucht president

COLOMBO (ANP/RTR/AFP) - De Sri Lankaanse premier Ranil Wickremesinghe heeft in zijn land per direct de noodtoestand uitgeroepen omdat president Gotabaya Rajapaksa naar het buitenland is gevlucht. Dat is nodig om de crisis in het land aan te pakken, aldus zijn woordvoerder.

Rajapaksa heeft vanwege zijn afwezigheid Wickremesinghe als waarnemend president aangewezen, meldt de voorzitter van het parlement. Er wordt een beroep gedaan op een deel van de grondwet dat geldt als de president niet in staat is om zijn taken uit te voeren.

Rajapaksa was uren eerder met een militair vliegtuig naar de Malediven vertrokken. Hij moest zaterdag ook al vluchten, toen betogers zijn ambtswoning in de hoofdstad Colombo binnendrongen. Nadat het nieuws over het vertrek bekend was geworden, scandeerden betogers in Colombo dat de president een dief is. Honderden betogers bestormden woensdag ook het kantoor van Wickremesinghe.

Uitgaansverbod

Er wordt al geruime tijd gedemonstreerd tegen de regering, omdat Sri Lanka te maken heeft met de ergste economische crisis sinds het land in 1948 onafhankelijk werd. Om het groeiende aantal demonstraties tegen de regering in te dammen, geldt in de provincie waar de hoofdstad onder valt vanaf nu een uitgaansverbod.

Betogers geven Rajapaksa de schuld van de economische crisis en willen dat hij opstapt. De president zei vorige week bereid te zijn af te treden, nadat hij eerder had geweigerd. Een bron binnen de zijn partij heeft gezegd dat Rajapaksa woensdag zijn ontslag zal indienen. Betogers willen dat ook Wickremesinghe opstapt. De premier heeft al gezegd daartoe bereid te zijn. Bij zet vertrek wordt de voorzitter van het parlement aangewezen als waarnemend president. Die blijft aan totdat er een nieuwe president is gekozen.

Meer uit Buitenland

Rubio: deal met Iran is ook maandag nog mogelijk

NEW DELHI (ANP/AFP) - Volgens de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Marco Rubio, bestaat er nog steeds een kans dat er maandag een deal wordt gesloten tussen de Verenigde Staten en Iran.

17 minuten geleden
Grote raketaanval op energievoorzieningen in Belgorod

BELGOROD (ANP/RTR) - Bij een grote raketaanval op de Russische regio Belgorod werd energie-infrastructuur beschadigd. Dat meldt het Russische persbureau Interfax op basis van de lokale autoriteiten. Onder meer de stad Belgorod, vlak bij de grens met Oekraïne, werd getroffen.

19 minuten geleden
Olieprijzen dalen met meer dan 5 procent door hoop op Irandeal

NEW YORK (ANP) - De olieprijzen zijn met meer dan 5 procent gedaald door de hoop op een akkoord tussen de Verenigde Staten en Iran om uiteindelijk de oorlog te beëindigen. Ook gingen de Aziatische markten licht omhoog.

3 uur geleden
Gedetineerden protesteren tegen marteling in Venezolaanse cel

BARINAS (ANP) - In de stad Barinas in het westen van Venezuela hebben honderden gedetineerden zondag een gevangenis overgenomen. Ze protesteerden tegen marteling en eisten het ontslag van de gevangenisdirecteur.

5 uur geleden
Twee zwemmers verdronken aan Franse kust door sterke stroming

LACANAU/LÈGE-CAP-FERRET (ANP) - Aan de Franse kust zijn twee zwemmers verdronken nadat zij door sterke stromingen werden meegesleurd in het water. Dat melden de autoriteiten in het departement Gironde in een verklaring.

6 uur geleden
WHO meldt 900 vermoedelijke ebolabesmettingen in DRC

GENÈVE (ANP) - Het vermoedelijke aantal ebolabesmettingen in de Democratische Republiek Congo (DRC) is opgelopen tot 900. Dat meldt de baas van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus zondag. 101 ebolabesmettingen zijn inmiddels vastgesteld in de DRC, waar het virus uitbrak.

6 uur geleden
Arabische staten veroordelen Ben-Gvir om behandeling flotilla

NEW YORK (ANP/RTR) - Een groep van acht Arabisch-islamitische staten heeft de acties veroordeeld van de extreemrechtse Israëlische minister van Nationale Veiligheid, Itamar Ben-Gvir, tegen buitenlandse flotilla-activisten die werden vastgehouden op een Israëlisch schip. Ben-Gvir bespotte activisten die tegen de grond waren gedrukt, zo is in een door hemzelf geplaatste video te zien. Enkele van de gedetineerden, die van plan waren humanitaire hulp naar Gaza te brengen, beweerden later dat zij tijdens hun detentie fysiek zijn mishandeld.

9 uur geleden