Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Sri Lanka roept noodtoestand uit na vlucht president

Sri Lanka roept noodtoestand uit na vlucht president

COLOMBO (ANP/RTR/AFP) - De Sri Lankaanse premier Ranil Wickremesinghe heeft in zijn land per direct de noodtoestand uitgeroepen omdat president Gotabaya Rajapaksa naar het buitenland is gevlucht. Dat is nodig om de crisis in het land aan te pakken, aldus zijn woordvoerder.

Rajapaksa heeft vanwege zijn afwezigheid Wickremesinghe als waarnemend president aangewezen, meldt de voorzitter van het parlement. Er wordt een beroep gedaan op een deel van de grondwet dat geldt als de president niet in staat is om zijn taken uit te voeren.

Rajapaksa was uren eerder met een militair vliegtuig naar de Malediven vertrokken. Hij moest zaterdag ook al vluchten, toen betogers zijn ambtswoning in de hoofdstad Colombo binnendrongen. Nadat het nieuws over het vertrek bekend was geworden, scandeerden betogers in Colombo dat de president een dief is. Honderden betogers bestormden woensdag ook het kantoor van Wickremesinghe.

Uitgaansverbod

Er wordt al geruime tijd gedemonstreerd tegen de regering, omdat Sri Lanka te maken heeft met de ergste economische crisis sinds het land in 1948 onafhankelijk werd. Om het groeiende aantal demonstraties tegen de regering in te dammen, geldt in de provincie waar de hoofdstad onder valt vanaf nu een uitgaansverbod.

Betogers geven Rajapaksa de schuld van de economische crisis en willen dat hij opstapt. De president zei vorige week bereid te zijn af te treden, nadat hij eerder had geweigerd. Een bron binnen de zijn partij heeft gezegd dat Rajapaksa woensdag zijn ontslag zal indienen. Betogers willen dat ook Wickremesinghe opstapt. De premier heeft al gezegd daartoe bereid te zijn. Bij zet vertrek wordt de voorzitter van het parlement aangewezen als waarnemend president. Die blijft aan totdat er een nieuwe president is gekozen.

Meer uit Buitenland

Europa verdrievoudigt wapenimport en blijft vooral in VS kopen

STOCKHOLM (ANP) - Europese landen hebben hun wapenimporten de afgelopen jaren verdrievoudigd. Het overgrote deel komt uit de Verenigde Staten, dat zijn export naar Europa zelfs nog meer zag groeien, becijferde onderzoeksinstituut SIPRI.

2 uur geleden
Treinstation Glasgow gesloten om grote brand, geen treinverkeer

GLASGOW (ANP) - Een grote brand nabij het centraal station van Glasgow heeft zondagavond voor grote problemen gezorgd voor treinreizigers, met tientallen annuleringen tot gevolg. Dat melden Britse media waaronder BBC en Sky News.

4 uur geleden
Mojtaba Khamenei nieuwe opperste leider van Iran

TEHERAN (ANP/RTR) - Mojtaba Khamenei, een van de zonen van Ali Khamenei, is gekozen tot nieuwe opperste leider van Iran. Dat heeft de daartoe bevoegde Assemblee van Experts bekendgemaakt via Iraanse staatsmedia. Volgens ayatollah Hosseinali Eshkevari wordt de naam Khamenei als leider van Iran daarmee doorgezet.

5 uur geleden
Meteorietfragmenten beschadigen huizen in Duitsland

KOBLENZ (ANP/DPA/BELGA) - Volgens de politie hebben fragmenten van een meteoriet daken en huizen beschadigd in verschillende delen van de Zuidwest-Duitse deelstaat Rijnland-Palts.

5 uur geleden
Tientallen doden door droneaanvallen op markten in Soedan

DARFUR (ANP/AFP) - Droneaanvallen op markten in de Soedanese regio Kordofan hebben zondag 33 mensen het leven gekost, melden medische bronnen in het land. Bij een aanval in Darfur ontstond een hevige oliebrand, zeiden bronnen tegen persbureau AFP.

6 uur geleden
CDU stevent af op verlies tegen Groenen in Baden-Württemberg

STUTTGART (ANP/DPA) - De christelijke partij CDU van de Duitse bondskanselier Friedrich Merz stevent af op een nederlaag tegen de Groenen in de welvarende deelstaat Baden-Württemberg, in het zuidwesten van Duitsland. De deelstaat was ooit een conservatief bolwerk.

6 uur geleden
Grote demonstraties in Spanje om Vrouwendag en oorlog tegen Iran

MADRID (ANP/DPA) - In Spanje hebben tienduizenden mensen gedemonstreerd ter gelegenheid van Internationale Vrouwendag. Het ging niet alleen om gelijkheid tussen de seksen maar ook om vrede en een einde aan de oorlog tegen Iran. Ze droegen spandoeken met leuzen zoals "No a la guerra!" ("Nee tegen oorlog!"), een leus die premier Pedro Sánchez de afgelopen dagen meerdere malen heeft uitgesproken.

7 uur geleden