Sri Lanka bereikt akkoord met IMF over lening
COLOMBO (ANP/RTR) - Sri Lanka heeft een voorlopig akkoord bereikt met het Internationaal Monetair Fonds (IMF) over een lening. De Aziatische eilandstaat verkeert al maanden in een diepe economische en politieke crisis. Met de lening van 2,9 miljard dollar, omgerekend een vergelijkbaar bedrag in euro's, kan een begin worden gemaakt met het stabiliseren van de economie.
De situatie in Sri Lanka verslechterde begin dit jaar snel na de Russische inval in Oekraïne. Wereldwijd schoten toen de prijzen van olie en gas omhoog en dat leidde tot tekorten in het land. Nog altijd zijn er te weinig brandstoffen, maar ook aan voedsel en andere basisgoederen zoals kookolie is er een gebrek in het land.
Dat leidde tot een opstand tegen de politieke leiding, waarbij president Gotabaya Rajapaksa in juli het land ontvluchtte. Aan zijn opvolger Ranil Wickremesinghe is het nu om de problemen van het land te helpen verminderen. De lening van het IMF helpt daarbij, maar als voorwaarde moet Sri Lanka wel de nodige hervormingen doorvoeren. Bovendien heeft Sri Lanka voor haast 30 miljard dollar aan schulden uitstaan.
Japan heeft aangeboden om gesprekken met grote crediteuren als India en China over de herstructurering van die schuld te leiden. Het IMF roept alle schuldeisers op om samen te werken omdat anders de kans bestaat dat Sri Lanka's crisis wordt vergroot en het land helemaal niet zal kunnen terugbetalen.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/AFP) - Franse aanklagers vermoeden dat Elon Musk seksueel getinte deepfakes op socialemediaplatform X heeft aangemoedigd om de waarde van zijn bedrijf "kunstmatig" op te drijven. Dat hebben ze laten weten aan Amerikaanse autoriteiten, werd zaterdag bekendgemaakt.
4 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - ChatGPT-moederbedrijf OpenAI heeft plannen om het aantal medewerkers dit jaar bijna te verdubbelen. Op die manier hoopt de Amerikaanse pionier op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI) concurrentie van bedrijven als Anthropic en Google het hoofd te bieden, schrijft zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden.
4 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De prijzen aan de pomp in Nederland zijn zaterdag verder omhooggegaan door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten. De gemiddelde adviesprijs voor een liter diesel nadert inmiddels de 2,70 euro, blijkt uit gegevens van consumentencollectief UnitedConsumers.
6 uur geledenNEW DELHI (ANP) - De Iraanse marine heeft vorige week een Indiase tanker met vloeibaar petroleumgas door de Straat van Hormuz begeleid. Dit gebeurde via een vooraf goedgekeurde route na diplomatiek overleg met de Indiase overheid. Dit meldt persbureau Bloomberg op basis van een anonieme officier aan boord van het schip.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Commissie heeft EU-lidstaten opgeroepen om hun doelstellingen voor gasvoorraden te verlagen en niet te haasten met het aanvullen van hun uitgeputte reserves. Dat zou de vraag naar gas wat kunnen temperen nu brandstof erg duur is door de Iranoorlog, meldt de Financial Times zaterdag.
9 uur geledenLOS GATOS (ANP/BLOOMBERG) - Netflix verwacht zaterdag wereldwijd miljoenen kijkers te trekken met een grootschalige livestream rond de comeback van de populaire K-popgroep BTS. Het evenement, de eerste show van de groep in jaren, past in de strategie van het Amerikaanse bedrijf om sterker in te zetten op live-evenementen.
10 uur geledenCHICAGO (ANP/DPA/BELGA/RTR) - United Airlines schrapt veel vluchten die door de flinke stijging van de brandstofprijzen onrendabel zijn geworden. Op korte termijn wil de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij zijn capaciteit met ongeveer 5 procent verminderen, heeft topman Scott Kirby aangekondigd.
11 uur geleden