Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Srebrenica herdenkt voor het eerst op internationaal erkende dag

Srebrenica herdenkt voor het eerst op internationaal erkende dag

SREBRENICA (ANP/AFP) - Duizenden mensen hebben in de Bosnische plaats Srebrenica de moordpartij op 8000 islamitische jongens en mannen herdacht, deze donderdag precies 29 jaar geleden. Het was voor het eerst dat de genocide herdacht wordt op een door de Verenigde Naties erkende herdenkingsdag.

Srebrenica was een VN-enclave en Nederlandse blauwhelmen waren verantwoordelijk voor de veiligheid in het gebied. Toch konden zij niet voorkomen dat Bosnisch-Servische troepen het gebied innamen en duizenden slachtoffers maakten. Srebrenica werd de grootste moordpartij in Europa sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog.

De lichamen van de meeste doden werden aangetroffen in 87 massagraven. De resten van veel slachtoffers zijn incompleet en naar zo'n duizend lichamen wordt nog gezocht. Deze donderdag werden de resten van nog eens veertien doden begraven op de begraafplaats Srebrenica-Potočari, waar ook een herdenkingscentrum is.

Genocide

Twee internationale gerechtshoven hebben de moorden in Srebrenica aangemerkt als genocide. De voormalige president van de Bosnische Serviërs Radovan Karadžić werd door het Joegoslaviëtribunaal onder meer voor Srebrenica veroordeeld tot levenslang. Hetzelfde geldt voor toenmalig legerleider Ratko Mladić.

De president van de Servische Republiek Milorad Dodik spreekt tegen dat in Srebrenica een genocide is gepleegd. Toch zei hij donderdag mee te leven met de nabestaanden van de omgekomen Bosniërs. "Ongeacht onze verschillen, moeten we respect tonen voor de pijn en het lijden dat vele volkeren van alle naties en religies in Bosnië en Herzegovina ten deel is gevallen", zei hij op X.

Het land Bosnië en Herzegovina bestaat tegenwoordig uit twee zogenoemde entiteiten: de Servische Republiek, waar Srebrenica ligt, en de Federatie van Bosnië en Herzegovina.

Meer uit Buitenland

Honderden arrestaties bij pro-Palestijns protest Londen

LONDEN (ANP/AFP) - De politie in Londen heeft meer dan tweehonderd demonstranten opgepakt bij een protest op Trafalgar Square. Pro-Palestijnse activisten hadden zich op het bekende plein verzameld om de verboden groepering Palestine Action te steunen. De regering plaatste de organisatie in juli op een lijst met terroristische organisaties. Een rechter oordeelde in februari dat dit verbod onwettig is.

22 minuten geleden
FT: onderhandelingen VS en Iran lopen vast op Straat van Hormuz

ISLAMABAD (ANP) - De onderhandelingen tussen de VS en Iran in Pakistan lopen vast op de controle over de Straat van Hormuz, melden ingewijden aan The Financial Times. Zo zou Iran erop staan de controle over de zeestraat te behouden en tol te kunnen heffen op schepen. Het land zou eventuele "gezamenlijke controle" weigeren.

45 minuten geleden
Gouverneur: gewonden door aanval van Oekraïne tijdens bestand

LGOV (ANP/RTR) - Een Oekraïense drone heeft een tankstation in de stad Lgov in de Russische regio Koersk geraakt, meldde de regionale gouverneur zaterdag. Er zouden drie mensen gewond zijn geraakt, onder wie een kind. De aanval zou plaats hebben gevonden nadat het paasbestand was ingegaan.

1 uur geleden
Israël: meer dan 200 Hezbollah-doelen geraakt in 24 uur

TEL AVIV (ANP/AFP) - Israël heeft de afgelopen 24 uur meer dan tweehonderd Hezbollah-doelen in Libanon aangevallen, zegt het leger. Onder de doelen waren raketwerpers.

2 uur geleden
Trump: VS begonnen met schoonvegen van Straat van Hormuz

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten zijn begonnen met het schoonvegen van de Straat van Hormuz, schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op zijn Truth Social. Iran zou hier tijdens de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op het land mogelijk zeemijnen in hebben gelegd. Hierdoor is de belangrijke zeestraat tot nu toe vrijwel dicht.

3 uur geleden
Wapenstilstand tussen Oekraïne en Rusland van start gegaan

KYIV/MOSKOU (ANP) - De wapenstilstand tussen Oekraïne en Rusland is van start gegaan om 15.00 uur Nederlandse tijd. De Russische president Vladimir Poetin ging hier afgelopen donderdag mee akkoord, meer dan een week nadat de Oekraïense president Volodymyr Zelensky het aanbod had gedaan. Het staakt-het-vuren vanwege Orthodox Pasen duurt tot en met zondag.

4 uur geleden
Onderhandelingen VS, Iran en Pakistan begonnen

ISLAMABAD (ANP/RTR) - De vredesonderhandelingen tussen de VS en Iran zijn begonnen. Dat bevestigt president Donald Trump tegen de Amerikaanse nieuwszender NewsNation. Ook de Iraanse staatstelevisie bevestigt dat de gesprekken zijn begonnen. De strijdende partijen zijn in Islamabad om onder bemiddeling van gastland Pakistan te spreken over een mogelijk duurzaam staakt-het-vuren.

4 uur geleden