Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Srebrenica herdenkt voor het eerst op internationaal erkende dag

Srebrenica herdenkt voor het eerst op internationaal erkende dag

SREBRENICA (ANP/AFP) - Duizenden mensen hebben in de Bosnische plaats Srebrenica de moordpartij op 8000 islamitische jongens en mannen herdacht, deze donderdag precies 29 jaar geleden. Het was voor het eerst dat de genocide herdacht wordt op een door de Verenigde Naties erkende herdenkingsdag.

Srebrenica was een VN-enclave en Nederlandse blauwhelmen waren verantwoordelijk voor de veiligheid in het gebied. Toch konden zij niet voorkomen dat Bosnisch-Servische troepen het gebied innamen en duizenden slachtoffers maakten. Srebrenica werd de grootste moordpartij in Europa sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog.

De lichamen van de meeste doden werden aangetroffen in 87 massagraven. De resten van veel slachtoffers zijn incompleet en naar zo'n duizend lichamen wordt nog gezocht. Deze donderdag werden de resten van nog eens veertien doden begraven op de begraafplaats Srebrenica-Potočari, waar ook een herdenkingscentrum is.

Genocide

Twee internationale gerechtshoven hebben de moorden in Srebrenica aangemerkt als genocide. De voormalige president van de Bosnische Serviërs Radovan Karadžić werd door het Joegoslaviëtribunaal onder meer voor Srebrenica veroordeeld tot levenslang. Hetzelfde geldt voor toenmalig legerleider Ratko Mladić.

De president van de Servische Republiek Milorad Dodik spreekt tegen dat in Srebrenica een genocide is gepleegd. Toch zei hij donderdag mee te leven met de nabestaanden van de omgekomen Bosniërs. "Ongeacht onze verschillen, moeten we respect tonen voor de pijn en het lijden dat vele volkeren van alle naties en religies in Bosnië en Herzegovina ten deel is gevallen", zei hij op X.

Het land Bosnië en Herzegovina bestaat tegenwoordig uit twee zogenoemde entiteiten: de Servische Republiek, waar Srebrenica ligt, en de Federatie van Bosnië en Herzegovina.

Meer uit Buitenland

Trump: we hebben al gewonnen, maar willen niet te snel vertrekken

WASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump zegt dat de Amerikanen de oorlog in Iran al hebben gewonnen, maar dat de aanvallen voorlopig nog doorgaan om het land definitief te verslaan. "We willen niet te vroeg vertrekken, toch?", zei Trump tijdens een toespraak in Kentucky. "We moeten de klus afmaken."

55 minuten geleden
VN-Veiligheidsraad eist dat Iran stopt met aanvallen Golfstaten

NEW YORK (ANP/AFP) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft een resolutie aangenomen waarin Iran wordt opgeroepen om te stoppen met het aanvallen van de Golfstaten. Volgens de resolutietekst zijn die aanvallen in strijd met het internationaal recht en vormen ze een "ernstige dreiging voor de internationale vrede en veiligheid".

1 uur geleden
NY Times: Iraanse school waarschijnlijk geraakt door fout VS

NEW YORK (ANP) - De luchtaanval op een lagere meisjesschool in Iran was waarschijnlijk te wijten aan een fout van het Amerikaanse leger. Dat meldt The New York Times op basis van anonieme bronnen die inzicht hebben in de voorlopige bevindingen van het Amerikaanse onderzoek naar het incident. Volgens Iran kwamen daarbij zeker 175 mensen om, vrijwel allemaal kinderen.

1 uur geleden
Meer dan 630 doden in Libanon door Israëlische aanvallen

BEIROET (ANP/AFP) - Libanon heeft melding gemaakt van meer dan 630 doden, onder wie 91 kinderen, als gevolg van de recente Israëlische aanvallen. Ongeveer 860.000 mensen hebben zich inmiddels als ontheemd geregistreerd. De hoofdstad Beiroet werd woensdag weer getroffen door een luchtaanval, waarbij een flatgebouw in het dichtbevolkte centrum van de stad het doelwit was.

2 uur geleden
Drie broers opgepakt om bom bij Amerikaanse ambassade in Oslo

OSLO (ANP/AFP) - De Noorse politie heeft drie broers opgepakt voor de explosie bij de Amerikaanse ambassade in Oslo. Ze worden verdacht van het plegen van een terroristische bomaanslag.

5 uur geleden
Radicaal-rechtse politicus geïnstalleerd als president Chili

SANTIAGO (ANP/AFP) - De radicaal-rechtse Chileense politicus José Antonio Kast is geïnstalleerd als president van het land van bijna 20 miljoen inwoners. Hij won de tweede ronde van de verkiezingen in december overweldigend met 58 procent van de stemmen van een communistische kandidate. Kast won in alle regio's en kreeg de meeste stemmen die een kandidaat in Chili ooit kreeg, 7,2 miljoen kiezers.

5 uur geleden
Iran dreigt met aanvallen op alle havens in de regio

TEHERAN (ANP/RTR) - Iran heeft gedreigd terug te slaan als de Iraanse civiele havens worden aangevallen. Volgens het leger zijn in dat geval alle havens in de regio "legitieme doelen" om te beschieten.

5 uur geleden