Sprinters op jacht naar ritzege, Cavendish naar record
BILBAO (ANP) - Ze hebben twee dagen geduld moeten hebben, maar maandag met een rit naar Bayonne wacht wellicht de eerste kans voor de sprinters in deze Tour de France. Het zijn er veel die azen op ritwinst. Om er maar een paar te noemen: de Belg Jasper Philipsen, vorig jaar twee keer zegevierend, Fabio Jakobsen en Dylan Groenewegen, de twee Nederlandse topsprinters in de Tour, en Mark Cavendish.
Winst van de 38-jarige Brit zou wel een van de grote verhalen in de 110e editie van de Tour zijn. Cavendish deelt het record van 34 ritoverwinningen nu nog met Eddy Merckx. In zijn laatste jaar als wielerprof hoopt hij in dienst van Astana geschiedenis te schrijven. Of hij het nog kan, was de logische vraag tijdens een persconferentie kort voor de Tourstart in Bilbao. Cavendish, die er vaak een merkwaardige manier van communiceren op nahoudt, dacht meer dan een halve minuut na: "Ik weet het niet, het zou mooi zijn."
Zijn Nederlandse concurrenten gunnen het de sprintlegende, zo bleek. "Ik keek vroeger met grote ogen naar de sprints op tv. Ik vond het het mooiste dat er was: Marc met zijn 'sprinttrein'. Ik heb enorm veel respect voor hem en hoop dat hij het record kan breken", zei Groenewegen, gezeten naast zijn vroegere idool.
Jakobsen over Cavendish
Jakobsen had eerder al gezegd veel van Cavendish te hebben opgestoken. Ze reden twee jaar samen bij Quick-Step. "Mark heeft in de Giro laten zien dat hij het nog steeds kan", zei de Nederlander, die vorig jaar zijn eerste ritzege in de Tour boekte.
Philipsen, ploeggenoot van Mathieu van der Poel bij Alpecin-Deceuninck, won vorig jaar onder meer de prestigieuze rit op de Champs-Élysées. Hij gaat opnieuw voor ritzeges en ziet wel of de groene puntentrui dan binnen bereik komt. Het afgelopen jaar ging die naar alleskunner Wout van Aert. Het deed Jakobsen al verzuchten dat het groen voor hem geen optie is. "Het is geen doel. Ik heb niet het niveau om het bijvoorbeeld tegen Van Aert op te nemen in het puntenklassement." Ook Groenewegen gaf aan dat de echte sprinters het in die strijd tegenwoordig lijken te moeten afleggen tegen de meer allround-finishers, zoals Van Aert. "Als die geen interesse heeft komen wij in beeld", schetste Philipsen de huidige stand van zaken.
Zoektocht naar ritzege
Cavendish is zeker niet bezig met groen. Met Cees Bol als een van zijn helpers is hij alleen op jacht naar die ene ritzege. "Ik ben goed, waar ik sta tussen de andere sprinters zal moeten blijken."
Meer uit Sport
DEN HAAG (ANP) - Shorttracker Sven Roes wordt volgens verschillende collega's vermist. Op sociale media wordt gevraagd uit te kijken naar de 26-jarige sporter. Het vermissingsbericht is onder meer gedeeld door de shorttrackbroers Jens en Melle van 't Wout, shorttrackster Xandra Velzeboer en schaatsster Antoinette Rijpma-de Jong.
9 minuten geledenSPIELBERG (ANP) - Teambaas Laurent Mekies van Red Bull heeft zijn excuses aangeboden aan Max Verstappen na de crash van de Nederlander tijdens de kwalificatie voor de Grote Prijs van Oostenrijk. De viervoudig wereldkampioen schoot eerder op zaterdag op de Red Bull Ring in Spielberg vlak voor het einde van de derde en laatste kwalificatiesessie van de baan.
13 uur geledenROME (ANP) - Zwemster Marrit Steenbergen heeft bij wedstrijden in Rome het wereldrecord op de 100 meter vrije slag verbeterd. De 26-jarige Nederlandse noteerde een tijd van 51,68. Ze was daarmee een fractie sneller dan de Zweedse Sarah Sjöström (51,71), die het record sinds 2017 in handen had.
14 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Turnster Sanne Wevers (34) is opgelucht dat ze haar eerste wedstrijd achter de rug heeft. Bij de Nederlandse titelstrijd in Ahoy turnde ze haar eerste toernooi sinds de Olympische Spelen van Parijs en kwam ze in actie op balk (13,500) en brug (11,800).
15 uur geledenSANTA PONSA (ANP/AFP) - Tennisser Alejandro Davidovich Fokina heeft op Mallorca zijn eerste ATP-titel veroverd. Hij verloor zijn vijf eerdere finales op het hoogste niveau. De 27-jarige Spanjaard versloeg in de eindstrijd op Mallorca de Amerikaan Ethan Quinn met 7-6 (4) 6-3. Hij is op het Spaanse eiland de opvolger van Tallon Griekspoor, die vorig jaar het voorbereidingstoernooi op Wimbledon won.
15 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Turnster Naomi Visser en turner Aaron Enser hebben bij de Nederlandse kampioenschappen in Ahoy de meerkamptitels gewonnen. Voor Enser, die dit jaar debuteert bij de senioren, is het zijn eerste meerkamptitel. Visser greep voor de vierde keer in haar loopbaan meerkampgoud, na eerdere overwinningen in 2023, 2022 en 2019.
16 uur geledenASSEN (ANP) - Zonta van den Goorbergh was tevreden met zijn veertiende tijd in de kwalificatie voor de TT van Assen. De 20-jarige Moto2-rijder moest kort na elkaar twee sessies afwerken op het smoorhete circuit van Assen en dat viel hem niet mee. "In het racepak is het een sauna en dan met de motor erbij heb je een Turks stoombad. Het was aardig warm", zei hij na afloop.
17 uur geleden