Spreekverbod Trump na opmerkingen over griffier in rechtszaak
NEW YORK (ANP/RTR/AFP) - De rechter die in New York het fraudeproces tegen Donald Trump leidt, heeft de oud-president een spreekverbond ('gag order') opgelegd. Trump had sociale media gebruikt om uit te halen naar de hoogste griffier van de rechter, die liet weten dat aanvallen op zijn personeel "onaanvaardbaar en ongepast" zijn en "onder geen enkele omstandigheid zullen worden getolereerd".
Trump had op sociale media een foto geplaatst van de griffier, die hij bij naam noemde, waarop ze poseert met de meerderheidsleider van de Senaat, de Democraat Chuck Schumer. Trump noemde de griffier "de vriendin van Schumer" en voegde daaraan toe: "Wat schandelijk! Deze rechtszaak moet onmiddellijk worden gestopt!" Het bericht van Trump werd later verwijderd.
Trump woonde dinsdag voor de tweede dag zijn proces bij. Daarbij maakte hij net als maandag gebruik van de media-aandacht om te beweren dat hij het slachtoffer is van een politieke heksenjacht. In het proces wordt bepaald wat de straf wordt voor de jarenlange fraude die hij als zakenman zou hebben gepleegd. Een rechter heeft vorige week dinsdag al bepaald dat Trump en het bedrijf aansprakelijk zijn voor de fraude. De staat New York heeft een boete van ongeveer 250 miljoen dollar gevraagd en eist dat Trump en zijn bedrijf geen zaken meer mogen doen in de staat New York.
Dinsdag haalde de 77-jarige Trump ook uit naar de New Yorkse procureur-generaal Letitia James, die de zaak tegen hem aanhangig maakte. Hij noemde haar "zeer corrupt" en "zeer incompetent". Maandag had hij James, die zwart is, "racistisch" genoemd. Voor het proces begon noemde Trump de aangewezen rechter, Arthur Engoron, al eens "gestoord".
Trump hoefde de eerste twee dagen van het proces niet aanwezig te zijn in de rechtbank, maar koos er dus voor om dat wel te doen. Hij nam er plaats naast zijn advocaten. Ook zijn twee zonen Don Jr en Eric waren als beklaagden aanwezig in de rechtszaal.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Oekraïne is in "positieve gesprekken" verwikkeld met de Verenigde Staten om Tomahawkraketten en andere langeafstandswapens te kopen, zelfs nadat de Amerikaanse president Donald Trump had gezegd dat hij die wapens niet naar Oekraïne wilde sturen. Dat zei de Oekraïense ambassadeur in de Verenigde Staten, Olha Stefanishyna, in een interview met een programma van Bloomberg TV.
38 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De regering-Trump moet de volledige voedselhulp voor 42 miljoen Amerikanen met een laag inkomen uiterlijk vrijdag hervatten. Dat heeft een federale rechter donderdag bepaald.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering mag aanvragers van een Amerikaans paspoort verbieden om op het document het geslacht aan te geven dat overeenkomt met hun genderidentiteit. Het Hooggerechtshof in Washington heeft president Trump gelijk gegeven in zijn strijd tegen de rechten van transgender Amerikanen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten gaan volgens speciaal gezant Steve Witkoff donderdag nog aankondigen dat een nieuw land zich aansluit bij de Abraham-akkoorden, het verdrag dat de diplomatieke betrekkingen tussen Israël en islamitische landen normaliseert. Een Amerikaanse functionaris meldt dat het gaat om Kazachstan, een land dat al ruim dertig jaar formele banden heeft met Israël, maar de relatie nu wil verbeteren.
6 uur geledenBELÉM (ANP/AFP/RTR) - Brazilië heeft zoals eerder aangekondigd een fonds gepresenteerd dat ervoor moet zorgen dat tropische regenwouden beter worden beschermd. Het gastland van de VN-klimaattop heeft daar grootse plannen mee: uiteindelijk hoopt Brazilië op 125 miljard dollar. Noorwegen heeft direct een grote bijdrage toegezegd: een lening van zo'n 3 miljard dollar.
6 uur geledenGÖTEBORG (ANP/RTR/BELGA) - De luchthaven van het West-Zweedse Göteborg is urenlang stilgelegd nadat er een of meer drones waren waargenomen, melden de autoriteiten. Drones hebben de afgelopen maanden tot grote verstoringen geleid in heel Europa. Vliegvelden in meerdere landen moesten tijdelijk worden gesloten. Ook in Brussel was het donderdag weer raak.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Een comité van het Amerikaanse parlement dat onderzoek doet naar de veroordeelde zedendelinquent Jeffrey Epstein, heeft gevraagd of Andrew Mountbatten Windsor zich wil laten verhoren. Dat schrijft de Britse krant The Guardian. Andrew, de broer van koning Charles, raakte door het schandaal zijn prinsentitel kwijt.
7 uur geleden