Sportbonden dringen aan op Russen onder neutrale vlag op Spelen
LAUSANNE (ANP/AFP) - Vertegenwoordigers van internationale sportbonden, de nationale olympische comité's en de atletencommissie van het IOC hebben een oproep gedaan om Russische en Belarussische atleten "zo snel mogelijk" onder een neutrale vlag toe te laten tot de Olympische Spelen in Parijs in 2024. Dat staat in een persbericht dat is uitgegeven na de twaalfde Olympische Top.
Het Internationaal Olympisch Comité (IOC) heeft tot dusverre geen duidelijkheid gegeven. Sinds maart klinkt vanuit het hoofdkantoor in Lausanne de boodschap dat dit "op het juiste moment" zal gebeuren.
IOC-voorzitter Thomas Bach benadrukte nogmaals dat atleten uit Rusland en Belarus in het geval van een positief besluit alleen onder strikte voorwaarden mogen deelnemen: het zou enkel gaan om individuele atleten, onder neutrale vlag en aangetoond zonder banden met het leger of veiligheidsorganisaties. Teams zijn niet toegestaan.
10.500 dopingtests
Sporters uit Rusland, dat in februari 2022 Oekraïne binnenviel, en bondgenoot Belarus waren lang niet welkom op international toernooien, maar voor individuele sporters worden er al langer uitzonderingen gemaakt in diverse sporten. Het IOC stimuleerde ook atleten uit beide landen onder voorwaarden toe te laten, zodat zij aan kwalificatie-eisen voor de Spelen kunnen voldoen. Een aantal sportbonden ging daarin mee.
Op de besloten bijeenkomst werd, zo bleek uit een persbericht, ook gemeld dat het lang haperende antidopingbeleid in Rusland inmiddels deelname van sporters niet in de weg staan. Zo hebben Russische atleten dit jaar al 10.500 dopingtests moeten ondergaan. Ook de schorsing van het Russische olympisch comité ROC heeft de aanbeveling sporters uit het land toe te laten niet beïnvloed. Het ROC is geschorst na het eenzijdige besluit om de regionale sportorganisaties die onder het gezag van het NOC van Oekraïne vallen als leden op te nemen. Volgens het IOC schendt het ROC daarmee de territoriale integriteit van het NOC van Oekraïne.
Paralympische Spelen
In september meldde het Internationaal Paralympisch Comité al sporters uit beide landen toe te laten op de Paralympische Spelen van Parijs. Dat werd gezien als een voorbode van eenzelfde beslissing van het IOC.
Meer uit Sport
OSTRAVA (ANP) - Femke Broeders-Bol komt al uit op de 800 meter op de Gouden Spike in het Tsjechische Ostrava op 16 juni. Dat is vijf dagen voor haar race op de FBK Games in Hengelo, zo maakte de organisatie van de atletiekmeeting in Tsjechië bekend.
4 uur geledenOKLAHOMA CITY (ANP/AFP) - De basketballers van San Antonio Spurs hebben een 1-0-voorsprong genomen in de finale van de Western Conference van de NBA. Dankzij een indrukwekkend optreden van sterspeler Victor Wembanyama won de ploeg uit Texas na twee verlengingen met 122-115 bij titelverdediger Oklahoma City Thunder.
20 uur geledenUTRECHT (ANP) - Aanvoerder Nika Daalderop van de Nederlandse volleybalsters mist naar verwachting een groot deel van het zomerprogramma van Oranje. De 27-jarige Amsterdamse kampt met een hamstringblessure. Daalderop ontbreekt deze week tijdens de wedstrijden in de Four Nations Cup in Apeldoorn en in juni bij de start van de Volleyball Nations League.
1 dag geledenREIMS (ANP/AFP) - De Tour de France start in 2028 in Reims. Dat heeft de organisatie van de grootste wielerwedstrijd ter wereld maandag bekendgemaakt in de noordoostelijk gelegen Franse stad. De edities van 2026 (Barcelona) en 2027 (Edinburgh) beginnen in het buitenland.
1 dag geledenSHARM-EL-SHEIKH (ANP) - De internationale turnbond World Gymnastics gaat Russen en Belarussen weer toelaten bij internationale wedstrijden. Dat is de uitkomst van een vergadering van het uitvoerend bestuursorgaan van de bond in het Egyptische Sharm-el-Sheikh.
1 dag geledenROME (ANP) - Tennisser Jannik Sinner heeft zijn vijfde masterstoernooi van 2026 gewonnen. De Italiaanse nummer 1 van de wereld versloeg in Rome de Noor Casper Ruud in twee sets: 6-4 6-4.
2 dagen geledenBARCELONA (ANP/AFP) - Motorcoureur Fabio Di Giannantonio heeft in de MotoGP de Grote Prijs van Catalonië gewonnen. De Italiaanse Ducati-rijder bleef de Spanjaarden Joan Mir en Fermín Aldeguer voor na een chaotische race, die werd stilgelegd na een zware crash van de Spanjaard Álex Márquez, die naar het ziekenhuis moest worden gebracht.
2 dagen geleden