Spoeddebat in Amsterdamse raadscommissie over UvA-protesten
AMSTERDAM (ANP) - In de gemeenteraad van Amsterdam wordt vrijdag gesproken over de pro-Palestijnse protesten in de hoofdstad deze week en over het optreden van de politie. Ook burgemeester Femke Halsema is aanwezig bij de vergadering van de commissie Algemene Zaken, die op verzoek van alle fracties is ingelast. Het spoeddebat begint om 13.00 uur. Het is niet gebruikelijk dat de Amsterdamse raad op een vrijdag bijeenkomt.
De demonstraties waarover het spoeddebat gaat, begonnen afgelopen maandagmiddag, toen een groep betogers tenten opzette op de Roeterseilandcampus van de Universiteit van Amsterdam (UvA). Met hun protest wilden de demonstranten afdwingen dat de universiteit alle banden met Israëlische organisaties verbreekt.
Dinsdag en woensdag waren er ook protesten op het Binnengasthuisterrein, een andere locatie van de UvA. Daar brachten betogers de nacht van dinsdag op woensdag door achter door hen opgeworpen barricades. De politie maakte later op woensdag met harde hand een einde aan het protest, nadat de demonstranten geen gehoor hadden gegeven aan oproepen om te vertrekken. Enkele tientallen betogers werden aangehouden. Volgens de politie raakten vijf agenten gewond bij de ontruiming. Zo kreeg een van hen ammoniak in zijn oog.
Een gesprek dat woensdag plaatsvond tussen een deel van de betogers en het bestuur van de UvA leverde geen concrete afspraken op. Donderdag was er opnieuw een protest. Op de Roeterseilandcampus kwamen aan het begin van de avond een paar duizend mensen bijeen. Zij liepen later in een mars door de stad, die eindigde op de Spuistraat. Daar voerde de ME meerdere kleine charges uit. De politie hield drie mensen aan.
Meer uit Binnenland
DEN BOSCH (ANP) - De politierechter in Den Bosch heeft maandag twee mannen van 41 en 43 jaar oud bestraft voor de mishandeling van een vrouw. Het slachtoffer saboteerde volgens de mannen in het naast Den Bosch gelegen dorp Engelen protesten tegen de komst van een asielopvang. Zij zou onder meer vlaggen en protestborden hebben vernield of beklad.
59 minuten geledenANTWERPEN (ANP) - In Antwerpen is een Nederlandse vader (47) veroordeeld tot een gevangenisstraf van 23 jaar voor de moord op zijn 14-jarige zoon. In januari 2022 overleed de jongen in het huis van zijn vader in Turnhout, waar hij pas acht weken later door de politie werd gevonden. Al die tijd wisten zijn moeder en broers niet waar hij was. In het lichaam van de jongen werd ketamine gevonden.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dat een fotograaf zaterdag bij rellen op het Malieveld volgens de politie in het water belandde om werkruimte voor agenten te creëren, noemt de Nederlandse Vereniging van Journalisten "een niet plausibele verklaring". "Dat valt niet te rijmen met het beeldmateriaal dat publiekelijk te zien is", stelt Paul Teixeira van de NVJ.
2 uur geledenIJMUIDEN (ANP) - Op het terrein van Tata Steel in IJmuiden heeft maandagmiddag een grote brand gewoed, waar veel rook vanaf kwam. Tata zelf laat weten dat het vuur na zo'n veertig minuten blussen onder controle was. Zowel de bedrijfsbrandweer van het staalbedrijf als de reguliere brandweer rukte uit. Niemand raakte gewond.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie moet nog beslissen wat er gebeurt met de meeste van de 24 verdachten die zaterdag zijn aangehouden bij rellen op het Malieveld. Volgens een woordvoerder is van twee minderjarigen, die werden gepakt om vuurwerk, wel bekend wat er met ze gaat gebeuren.
2 uur geledenIJMUIDEN (ANP) - Op het terrein van Tata Steel in IJmuiden woedt maandagmiddag een zeer grote brand. Dat meldt de veiligheidsregio. Het gaat om een brand bij een transportband. De brand veroorzaakt veel rook.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dat er zaterdag een fotograaf een duw kreeg van een agent en in het water belandde bij rellen op het Malieveld, is het "gevolg van het creëren van werkruimte" voor de arrestatie-eenheid van de politie. Dat laat de politie Den Haag weten. Volgens een woordvoerder ging het om een "heftige inzet", waarbij de politie "snel moest handelen".
3 uur geleden