Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Spiritueel leider en jetsetter Aga Khan (88) overleden

Spiritueel leider en jetsetter Aga Khan (88) overleden

LISSABON (ANP) - De islamitische spirituele leider Aga Khan, bekend om zijn triomfen in de paardenraces, oogverblindende rijkdom en ontwikkelingswerk over de hele wereld, is op 88-jarige leeftijd overleden in Lissabon. Dat meldt het Aga Khan Development Network op X. In hetzelfde bericht liet de organisatie weten dat aankondiging van zijn al aangewezen opvolger volgt.

Prins Shah Karim Al Husseini, zoals de spiritueel leider van de ongeveer 15 miljoen Ismaili-moslims ter wereld heette, genoot van een weelderige levensstijl. Zo bezat hij privéjets, een superjacht met een geschatte waarde van 200 miljoen dollar en een privé-eiland op de Bahama's.

Schattingen van zijn vermogen variëren van 800 miljoen tot 13 miljard dollar. Zijn geld was afkomstig van zijn familie-erfenis en succesvolle investeringen in zijn paardenfokkerij, toerisme en onroerend goed. Hij bezat ook een farmaceutisch bedrijf, een bank en een visnettenfabriek in Oeganda.

De internationale jetset-figuur, die de Britse, Franse, Zwitserse en Portugese nationaliteit had, stak ook miljoenen in ontwikkelingswerk. Hij richtte daartoe in 1967 het Aga Khan Development Network op. De groep internationale ontwikkelingsorganisaties heeft 80.000 mensen in dienst die helpen bij de bouw van scholen en ziekenhuizen en elektriciteit leveren aan miljoenen mensen in de armste delen van Afrika en Azië.

Husseini werd geboren op 13 december 1936 in Genève en bracht zijn vroege jeugd door in Nairobi, Kenia. Toen zijn grootvader, sultan Mahomed Shah Aga Khan in 1957 stierf, werd hij op 20-jarige leeftijd de imam van de Ismaili-moslims, een tak van de sjiitische islam.

De Ismailieten geloven dat Aga Khan een directe afstammeling was van de profeet Mohammed via de neef en schoonzoon van de profeet, Ali, de eerste imam, en zijn vrouw Fatima, de dochter van de profeet.

Meer uit Buitenland

Rubio: VS doen eigen evaluatie van beschieting speedboot bij Cuba

BASSETERRE (ANP/RTR) - De Verenigde Staten gaan zelf verifiëren wat er is gebeurd met de speedboot uit Florida die is beschoten door Cuba. Dat zei minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio op een top in St. Kitts en Nevis in het Caribische gebied.

40 minuten geleden
Florida opent onderzoek naar doden op speedboot bij Cuba

MIAMI (ANP) - Justitie in de Amerikaanse staat Florida doet onderzoek naar de schietpartij tussen de Cubaanse kustwacht en een Amerikaanse speedboot, meldt hoofdaanklager van de staat James Uthmeier op X. Volgens Cuba hadden de opvarenden van de speedboot eerst het vuur geopend, waarna vier van hen werden gedood door de kustwacht, maar Uthmeier wil die uitleg niet zomaar geloven.

2 uur geleden
Zelensky belt met Trump over verdere onderhandelingen

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft gebeld met zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump over de onderhandelingen met Rusland. Zelensky spreekt op X de verwachting uit dat binnenkort de voorbereidingen kunnen worden getroffen voor een gesprek tussen de leiders zelf, inclusief de Russische president Vladimir Poetin.

3 uur geleden
President Suriname vraagt vertrek 3 directieleden staatsbedrijven

PARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse president Jennifer Simons heeft drie directieleden van staatsbedrijven gevraagd om op te stappen. Er was ophef ontstaan over zeer lucratieve, langlopende contracten die de nieuwe directeur van het Staatsziekenfonds (SZF), waar circa 80 procent van de Surinamers verzekerd is, zou hebben gesloten met partijgenoten die niets te maken hebben met de ziektekostenverzekeringsbranche.

4 uur geleden
Braziliaanse politici veroordeeld voor moord op gemeenteraadslid

RIO DE JANEIRO (ANP/AFP) - Het Braziliaanse Hooggerechtshof heeft twee voormalige parlementsleden veroordeeld voor het opdracht geven tot de moord op Marielle Franco, gemeenteraadslid in Rio de Janeiro in 2018. Ze werden beiden veroordeeld tot 76 jaar en drie maanden gevangenisstraf.

4 uur geleden
VS laten verkoop Venezolaanse olie aan Cuba opnieuw toe

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten laten weer toe dat Venezuela olie aan Cuba verkoopt, meldt het Amerikaanse ministerie van Financiën. Voorwaarde is dat olieleveringen niet de regering in Havana, maar het Cubaanse volk ten goede komen. Het ministerie noemt de beleidswijziging een maatregel "in solidariteit met het Cubaanse volk".

5 uur geleden
Cuba schiet vier mensen op Amerikaanse speedboot dood

HAVANA (ANP/AFP) - De Cubaanse kustwacht heeft vier opvarenden van een Amerikaanse speedboot doodgeschoten, meldt het Cubaanse ministerie van Binnenlandse Zaken. Er zou eerst vanaf de boot zijn geschoten, toen de kustwacht het vaartuig benaderde.

5 uur geleden