Spiritueel leider en jetsetter Aga Khan (88) overleden
LISSABON (ANP) - De islamitische spirituele leider Aga Khan, bekend om zijn triomfen in de paardenraces, oogverblindende rijkdom en ontwikkelingswerk over de hele wereld, is op 88-jarige leeftijd overleden in Lissabon. Dat meldt het Aga Khan Development Network op X. In hetzelfde bericht liet de organisatie weten dat aankondiging van zijn al aangewezen opvolger volgt.
Prins Shah Karim Al Husseini, zoals de spiritueel leider van de ongeveer 15 miljoen Ismaili-moslims ter wereld heette, genoot van een weelderige levensstijl. Zo bezat hij privéjets, een superjacht met een geschatte waarde van 200 miljoen dollar en een privé-eiland op de Bahama's.
Schattingen van zijn vermogen variëren van 800 miljoen tot 13 miljard dollar. Zijn geld was afkomstig van zijn familie-erfenis en succesvolle investeringen in zijn paardenfokkerij, toerisme en onroerend goed. Hij bezat ook een farmaceutisch bedrijf, een bank en een visnettenfabriek in Oeganda.
De internationale jetset-figuur, die de Britse, Franse, Zwitserse en Portugese nationaliteit had, stak ook miljoenen in ontwikkelingswerk. Hij richtte daartoe in 1967 het Aga Khan Development Network op. De groep internationale ontwikkelingsorganisaties heeft 80.000 mensen in dienst die helpen bij de bouw van scholen en ziekenhuizen en elektriciteit leveren aan miljoenen mensen in de armste delen van Afrika en Azië.
Husseini werd geboren op 13 december 1936 in Genève en bracht zijn vroege jeugd door in Nairobi, Kenia. Toen zijn grootvader, sultan Mahomed Shah Aga Khan in 1957 stierf, werd hij op 20-jarige leeftijd de imam van de Ismaili-moslims, een tak van de sjiitische islam.
De Ismailieten geloven dat Aga Khan een directe afstammeling was van de profeet Mohammed via de neef en schoonzoon van de profeet, Ali, de eerste imam, en zijn vrouw Fatima, de dochter van de profeet.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - Poetin-adviseur Joeri Oesjakov zegt dat Rusland en de Verenigde Staten vooruitgang hebben geboekt bij onderhandelingen over een einde aan de oorlog in Oekraïne eerder deze week in Moskou. Rusland wil graag verder praten met de Amerikaanse onderhandelaars, zegt hij.
30 minuten geledenNEW DELHI (ANP/RTR) - De Indiase premier Narendra Modi heeft zijn gast uit Rusland, president Vladimir Poetin, gezegd dat de wereld moet terugkeren naar vrede. Modi zei dat India geen neutraal land is, maar aan de kant van de vrede staat.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BELGA) - De leiders van de Afrikaanse buurlanden Democratische Republiek Congo en Rwanda hebben een vredesovereenkomst ondertekend in het Witte Huis in Washington. Dat deden de buitenlandministers van de twee landen in juni ook al. Ondertussen gaat het geweld gewoon door.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Europese bondgenoten van Oekraïne vrezen dat de Amerikaanse vredesgezant Steve Witkoff Oekraïne uitverkoopt aan Rusland. Ze spraken tijdens een videovergadering met de Oekraïense president Volodymyr Zelensky maandag hun diepe wantrouwen in Witkoff uit, zeggen diplomaten.
15 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Onder meer wegens terrorisme heeft Rusland de toegang tot Snapchat geblokkeerd, meldde het Russische staatspersbureau RIA. Met de Snapchat-app kunnen berichten, foto's en video's worden gedeeld.
15 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse regering heeft extra maatregelen aangekondigd tegen Rusland voor de vergiftigingen in Salisbury in 2018. De Russische militaire inlichtingendienst GROe, die handelde in opdracht van president Vladimir Poetin, was daarvoor verantwoordelijk, zegt de regering naar aanleiding van een onafhankelijk onderzoek. Er zijn extra sancties ingesteld en de Russische ambassadeur is ontboden.
19 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - Ex-buitenlandchef van de EU Federica Mogherini treedt af als rector van het Europacollege in Brugge vanwege een onderzoek naar fraude bij een opleiding van jonge diplomaten. Zij en twee anderen werden eerder deze week aangehouden voor een fraudeonderzoek over de aanbesteding van de opleiding aan het Europacollege.
20 uur geleden