Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Spil van omkoopschandaal EU-parlement wordt kroongetuige

Spil van omkoopschandaal EU-parlement wordt kroongetuige

BRUSSEL (ANP) - De Italiaanse oud-Europarlementariër die geldt als de spil van omkoopschandaal Qatargate wordt kroongetuige. Pier Antonio Panzeri heeft met het Belgische Openbaar Ministerie afgesproken dat hij gaat opbiechten wat zijn eigen aandeel is en dat van andere betrokkenen. In ruil krijgt hij een lagere straf.

Panzeri werd op 9 december vorig jaar opgepakt en zit sindsdien vast. Justitie verdenkt hem van het leiden van een criminele organisatie, het witwassen van geld en actieve en passieve corruptie. Behalve Panzeri zitten ook de afgezette ondervoorzitter Eva Kaili, haar partner en een lobbyist in de cel. Het OM wil twee andere Europarlementariërs ondervragen zodra het Europees Parlement hun onschendbaarheid heeft opgeheven.

De 67-jarige Panzeri heeft dinsdag een akkoord gesloten met justitie, meldt het federaal parket. In ruil voor "volledige" verklaringen over de strafbare feiten krijgt hij maximaal vijf jaar gevangenisstraf, waarvan vier jaar voorwaardelijk, aldus persbureau Belga op gezag van bronnen bij justitie. Verder krijgt hij volgens het parket een boete en moet hij het ontvangen smeergeld terugbetalen. Het parket schat dat op een miljoen euro.

Qatar en Marokko

Het OM noemt de afspraak met de spijtoptant "een belangrijke ontwikkeling". Panzeri is "een van de belangrijke protagonisten in deze zaak". Die draait om het aannemen van geld en geschenken in ruil voor het behartigen van de belangen van vermoedelijk Qatar en Marokko in het Europees Parlement. De verdachten lijken bijvoorbeeld kritiek op Qatar te hebben tegengesproken en te hebben geprobeerd om het gemakkelijker te maken van de Golfstaat naar de EU te reizen.

Panzeri heeft beloofd om justitie te vertellen wie hij precies heeft omgekocht en wie er precies betrokken waren. Ook wie het OM misschien nog niet in het vizier heeft. Verder moet hij openheid van zaken geven over hun werkwijze en over "financiële regelingen met andere betrokken landen, de opgezette financiële constructies en de belanghebbenden van de opgezette structuren en de aangeboden voordelen".

Het Belgische OM werkte pas één keer eerder met een kroongetuige.

Meer uit Buitenland

Dode bij treinongeluk boven Londen

BEDFORD (ANP) - Bij een treinongeluk bij het Britse Bedford is één dode gevallen. Dat meldt de verkeerspolitie in een statement. Twee treinen botsten vrijdag op elkaar ten noorden van Londen. Meerdere andere mensen raakten gewond.

10 minuten geleden
Twee treinen botsen op elkaar ten noorden van Londen

BEDFORD (ANP) - Nabij het Britse Bedford, ten noorden van Londen, zijn twee treinen op elkaar gebotst. Dat meldt onder meer de Britse transportpolitie. Volgens de eerste berichten zouden enkele inzittenden ernstige verwondingen hebben opgelopen, schrijft The Telegraph op basis van een getuige.

2 uur geleden
Polen ontneemt Zelensky onderscheiding om diplomatieke rel

WARSCHAU (ANP/RTR) - De Poolse president Karol Nawrocki ontneemt zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky de Orde van de Witte Adelaar, de hoogste civiele onderscheiding in Polen. Nawrocki had eerder al die intentie aangekondigd, nadat Polen en Oekraïne verzeild waren geraakt in een diplomatieke rel over een in Polen omstreden Oekraïense legereenheid.

2 uur geleden
Washington Post: Israël gevaar voor bestand volgens rapport VS

WASHINGTON (ANP) - Volgens een Amerikaans inlichtingenrapport kan Israël het gesloten bestand tussen Iran en de Verenigde Staten in gevaar brengen, meldt The Washington Post. De Amerikaanse krant concludeert op basis van het rapport dat premier Benjamin Netanyahu in zijn eigen land onder druk staat om de oorlog voort te zetten en dat dit zijn relatie met de VS op het spel zet.

3 uur geleden
Times: premier Starmer neemt dit weekend besluit over aftreden

LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer neemt dit weekend een besluit over een eventueel aftreden. Dat meldt de Britse krant The Times. Meerdere ministers zouden hem daar vrijdag toe hebben opgeroepen.

3 uur geleden
Costa: EU zal geen bemiddelaar zijn tussen Oekraïne en Rusland

BRUSSEL (ANP) - De EU zal geen bemiddelaar zijn in gesprekken tussen Oekraïne en Rusland, herhaalde voorzitter van de EU-leiders António Costa na afloop van de EU-top. Costa kreeg chagrijn over zich heen nadat zijn team eerder deze week had geprobeerd contact te zoeken met Rusland.

4 uur geleden
Von der Leyen wil in oktober duidelijkheid over EU-begroting

BRUSSEL (ANP) - Bij de volgende EU-top in oktober moet duidelijk worden waar het geld van de EU-meerjarenbegroting vandaan komt. Dat zei voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen na afloop van een bijeenkomst van EU-leiders in Brussel.

5 uur geleden