Spil van omkoopschandaal EU-parlement wordt kroongetuige
BRUSSEL (ANP) - De Italiaanse oud-Europarlementariër die geldt als de spil van omkoopschandaal Qatargate wordt kroongetuige. Pier Antonio Panzeri heeft met het Belgische Openbaar Ministerie afgesproken dat hij gaat opbiechten wat zijn eigen aandeel is en dat van andere betrokkenen. In ruil krijgt hij een lagere straf.
Panzeri werd op 9 december vorig jaar opgepakt en zit sindsdien vast. Justitie verdenkt hem van het leiden van een criminele organisatie, het witwassen van geld en actieve en passieve corruptie. Behalve Panzeri zitten ook de afgezette ondervoorzitter Eva Kaili, haar partner en een lobbyist in de cel. Het OM wil twee andere Europarlementariërs ondervragen zodra het Europees Parlement hun onschendbaarheid heeft opgeheven.
De 67-jarige Panzeri heeft dinsdag een akkoord gesloten met justitie, meldt het federaal parket. In ruil voor "volledige" verklaringen over de strafbare feiten krijgt hij maximaal vijf jaar gevangenisstraf, waarvan vier jaar voorwaardelijk, aldus persbureau Belga op gezag van bronnen bij justitie. Verder krijgt hij volgens het parket een boete en moet hij het ontvangen smeergeld terugbetalen. Het parket schat dat op een miljoen euro.
Qatar en Marokko
Het OM noemt de afspraak met de spijtoptant "een belangrijke ontwikkeling". Panzeri is "een van de belangrijke protagonisten in deze zaak". Die draait om het aannemen van geld en geschenken in ruil voor het behartigen van de belangen van vermoedelijk Qatar en Marokko in het Europees Parlement. De verdachten lijken bijvoorbeeld kritiek op Qatar te hebben tegengesproken en te hebben geprobeerd om het gemakkelijker te maken van de Golfstaat naar de EU te reizen.
Panzeri heeft beloofd om justitie te vertellen wie hij precies heeft omgekocht en wie er precies betrokken waren. Ook wie het OM misschien nog niet in het vizier heeft. Verder moet hij openheid van zaken geven over hun werkwijze en over "financiële regelingen met andere betrokken landen, de opgezette financiële constructies en de belanghebbenden van de opgezette structuren en de aangeboden voordelen".
Het Belgische OM werkte pas één keer eerder met een kroongetuige.
Meer uit Buitenland
DENDERMONDE (ANP/BELGA) - Twintig handlangers van Jos Leijdekkers, ook bekend als Bolle Jos, zijn schuldig bevonden aan de invoer van 11 ton cocaïne uit Sierra Leone. De Dendermondse strafrechter heeft hen dinsdag celstraffen van achttien maanden tot tien jaar opgelegd. Ook legde de rechter boetes van 4000 tot 80.000 euro op. Een aantal drugscriminelen kreeg daarnaast een havenverbod.
39 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rusland zal dinsdag tot en met donderdag oefenen met zijn nucleaire arsenaal, meldt het ministerie van Defensie van dat land op Telegram. Aan de oefening zullen meer dan 64.000 militairen deelnemen. Tijdens de oefening zullen onder meer testlanceringen worden gedaan met ballistische en kruisraketten.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/DPA) - De Amerikaanse arts die besmet is met het ebolavirus wordt in Duitsland behandeld, meldden Amerikaanse autoriteiten. De arts werkte in de Democratische Republiek Congo (DRC) en testte zondagavond laat positief, aldus de Amerikaanse Centers for Disease Control and Prevention (CDC).
5 uur geledenNAIROBI (ANP/RTR) - Bij protesten tegen de verhoging van brandstofprijzen in verschillende Keniaanse steden zijn vier mensen omgekomen, aldus de minister van Binnenlandse Zaken. "We hebben vandaag vier Kenianen verloren bij het geweld, waarbij ook meer dan 30 mensen gewond raakten", zei Kipchumba Murkomen in een televisietoespraak.
9 uur geledenLA PAZ (ANP/AFP) - Protesten in de Boliviaanse hoofdstad La Paz zijn geëscaleerd. Demonstranten bestormden onder meer overheidsgebouwen en een protestleider wordt door de regering vervolgd voor terrorisme vanwege het veroorzaken van onrust.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft aangekondigd dat TrumpRx.gov nu ook generieke medicijnen zal gaan aanbieden. TrumpRx.gov is een door de overheid gesteunde website die kortingen biedt op receptgeneesmiddelen.
9 uur geledenSAN DIEGO (ANP/RTR/AFP) - Bij een schietpartij in een islamitisch centrum in de Californische stad San Diego zijn drie mensen gedood. Dat meldt de politie, die het schieten onderzoekt als "haatmisdrijf".
11 uur geleden