Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Spies komt met rapport over teleurstellend verkiezingsjaar CDA

Spies komt met rapport over teleurstellend verkiezingsjaar CDA

DEN HAAG (ANP) - Bij het CDA zijn alle ogen zaterdag gericht op partijprominent Liesbeth Spies, die haar rapport presenteert over het teleurstellende en chaotische verkiezingsjaar van de partij. Spies sprak de afgelopen tijd met kopstukken uit het CDA over de rommelige lijsttrekkersverkiezing en de wissel in december. Ook de omgang met Pieter Omtzigt staat centraal. De partij wil lessen trekken na het verkiezingsverlies. Daar moet het rapport van Spies bij helpen.

Partijleider Wopke Hoekstra is zaterdag niet bij de presentatie van het rapport. Hij zit dan in Italië om de G20-top bij te wonen.

Omtzigts eigen input voor de commissie-Spies kwam vorige maand op straat te liggen. In een vernietigend document van tientallen pagina's legt Omtzigt uit hoe hij zich niet serieus genomen voelde door de partij. Ook zou hem het lijsttrekkerschap zijn beloofd als Hugo de Jonge die positie zou neerleggen. Maar het partijleiderschap ging naar Wopke Hoekstra. Uiteindelijk stapte Omtzigt uit de partij.

Specifiek kijkt de commissie-Spies naar "processen rond kandidatenlijst, opstellen verkiezingsprogramma, lijsttrekkersverkiezingen en leiderschapswissel, campagne en de uitslag". Maar voor veel CDA'ers is haar rapport ook om van te leren en vooral vooruit te kijken. De partijtop wil namelijk herbezinnen en kijken hoe het CDA weer veel kiezers aan zich kan binden.

Binnenskamers noemt Hoekstra de aanstaande gemeenteraadsverkiezingen een "testcase" voor de toekomst van de partij. Veel lokale afdelingen zijn juist over die verkiezingen bezorgd, omdat het CDA de afgelopen tijd vaak negatief in het nieuws kwam en de partij nog steeds erg verdeeld is.

De instabiliteit in de partij maakt de al moeizame formatiegesprekken niet makkelijker. In huidige peilingen is de partij gekelderd. Als het CDA nu zou meedoen aan landelijke verkiezingen, zou het volgens de Peilingwijzer zeven tot dertien zetels halen. De huidige vijftien zetels die de partij heeft in de Kamer, waren al een grote teleurstelling.

Op 11 september houdt het CDA een congres. Kritische CDA-leden die de ledenbijeenkomst aanvroegen willen niet dat het een "hosannacongres" gaat worden. De leden van de Stichting Sociale Christendemocratie, de groep kritische CDA'ers, willen dat het partijbestuur verantwoording aflegt over de "gebeurtenissen van het afgelopen jaar" en zegt welke fouten daarin zijn gemaakt. De positieve toon die het bestuur in een brief aansloeg, waarin geschreven werd "met elkaar de schouders eronder te zetten", schoot bij de stichting in het verkeerde keelgat.

Meer uit Politiek

Van den Brink noemt geweldsoproep Markuszower onbegrijpelijk

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink vindt het 'onbegrijpelijk' dat Kamerlid Gidi Markuszower oproept tot het gebruik van geweld. Dat zei de CDA-vicepremier in televisieprogramma Café Kockelmann. "Het woord geweld is gebruikt, dat onthoudt iedereen. En dat is echt onbegrijpelijk."

16 uur geleden
Van Weel keurt geweldsoproep Markuszower 'hard af'

DEN HAAG (ANP) - "Oproepen tot geweld keur ik altijd hard af", reageert justitieminister David van Weel (VVD) op de uitspraken die Kamerlid Gidi Markuszower (Groep Markuszower) voor de camera van Left Laser deed. Hij zei in de video dat Palestijnse vluchtelingen met geweld moeten worden tegengehouden, "misschien met nog meer geweld dan waar ze vandaan zijn gekomen".

1 dag geleden
Markuszower: had me beter, scherper en gepaster moeten uitspreken

HILVERSUM (ANP) - Gidi Markuszower vindt dat hij zich voor de camera van het communistische platform Left Laser "beter, scherper en gepaster" had moeten uitspreken. Dat zei hij in gesprek met Sven Kockelmann, bij Sven op 1.

1 dag geleden
VVD wil actie tegen 'extreemrechtse groep' Loosdrecht

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet moet actie ondernemen tegen de "extreemrechtse groep" die demonstraties zoals die in Loosdrecht tegen asielzoekerscentra "kaapt", vindt de VVD. Volgens Kamerlid Ulysse Ellian leidt het geweld door die groep, die volgens hem rondreist naar gemeenten met demonstraties om daar te rellen, af van de zorgen van bewoners.

2 dagen geleden
Jetten kaart ontvoering Insiya aan bij Indiase premier Modi

DEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten gaat de zaak van het ontvoerde meisje Insiya aan de orde stellen tijdens het gesprek met zijn Indiase collega Narendra Modi, die dit weekend Nederland bezoekt. Ook stuurt het kabinet een ambtelijke delegatie naar India in de hoop een ontmoeting daar te kunnen regelen tussen de moeder en Insiya.

2 dagen geleden
Kritiek van alle kanten op Markuszower over asielonrust

DEN HAAG (ANP) - Gidi Markuszower kreeg woensdagmiddag tijdens een debat kritiek van alle kanten bij een debat over de asieldemonstraties die de afgelopen weken geregeld uit de hand liepen. De kritiek kwam ook van coalitiepartijen CDA en D66, die de hulp van zijn fractie eerder juist goed konden gebruiken, bijvoorbeeld als het ging over de verhoging van de AOW-leeftijd. CDA'er Jeltje Straatman suggereerde bijvoorbeeld dat hij extreemrechts gedachtegoed legitimeerde door zich te laten zien bij asieldemonstraties in Loosdrecht.

2 dagen geleden
Berendsen: lijst met Gazanen met visum ligt al bij Israël

DEN HAAG (ANP) - Het ligt volgens minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) niet aan Nederland dat bijna vijftig Palestijnen uit Gaza met een werk- of studievergunning voor Nederland de verwoeste kuststrook nog niet hebben kunnen verlaten. De aanvraag is al ingediend bij de Israëlische autoriteiten, aldus de bewindsman.

2 dagen geleden