Sperma gesneuvelde soldaten Oekraïne wordt bewaard voor partners
KYIV (ANP/AFP) - Sperma van Oekraïense soldaten wordt voortaan ook bewaard als ze sneuvelen aan het front, zodat een partner het zaad kan gebruiken bij een kinderwens. Het parlement besloot een wet te wijzigen die bepaalde dat het ingevroren sperma werd weggegooid.
In december was al geregeld dat de staat vanaf 2025 betaalt voor de opslag van sperma en eicellen van soldaten. Maar in die wet stond ook dat monsters verwijderd zouden worden van donoren die zijn overleden. Dat leidde tot ophef en tot de actuele wijziging van de regels. Ingevroren sperma van soldaten blijft postuum beschikbaar.
Het vruchtbaarheidsbeleid van Oekraïne staat in de schijnwerpers nu het aantal sterfgevallen onder Oekraïense jonge mannen toeneemt die vechten in de twee jaar durende oorlog tegen Rusland. Ook wordt er nagedacht over verdere mobilisatie.
Volgens de voorstanders was de wetswijziging nodig om "de genenpool van het Oekraïense volk te behouden, wat vooral dringend is gezien de aanhoudende Russische agressie." Deskundigen pleiten voor nog meer aanpassingen, omdat ieder mens het recht heeft "zijn eigen familie voort te zetten." Zij stellen dat bijvoorbeeld in Israël het postuum verkrijgen van sperma van dode soldaten is toegestaan.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zondag gewaarschuwd dat de geplande overname van Warner Bros. Discovery door Netflix mogelijk op bezwaren van mededingingstoezichthouders stuit. Volgens Trump kan het marktaandeel van het samengevoegde bedrijf te groot worden.
3 uur geledenBOEKAREST (ANP/RTR) - De Roemeense hoofdstad Boekarest heeft bij de lokale verkiezingen een liberale burgemeester gekozen, zo blijkt uit de gedeeltelijke resultaten. Dit geeft premier Ilie Bolojan de overhand in de fragiele pro-Europese regeringscoalitie en betekent een nederlaag voor de radicaal-rechtse kandidaat die als favoriet gold.
6 uur geledenSÃO PAULO (ANP/AFP) - Acht gravures van de Franse schilder Henri Matisse zijn gestolen uit een bibliotheek in de Braziliaanse stad São Paulo. Dat heeft de lokale overheid bekendgemaakt. De dieven maakten ook vijf werken buit van de Braziliaanse schilder Candido Portinari.
6 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Zestig erfgenamen van de vijftien slachtoffers van de Decembermoorden van 1982 hebben een vordering ingesteld tegen de staat Suriname. Zij eisen eerherstel van de slachtoffers en hun nabestaanden en schadeloosstelling van de erfgenamen, vertelde advocaat Hugo Essed zondag in het programma Welingelichte Kringen van Radio ABC Suriname. Hij heeft de afgelopen week het verzoekschrift ingediend bij de kantonrechter, namens nabestaanden in Suriname en Nederland.
7 uur geledenABUJA (ANP/RTR) - De Nigeriaanse overheid heeft de vrijlating bewerkstelligd van honderd schoolkinderen die vorige maand waren ontvoerd van een kostschool in de staat Niger. Dat meldt de Nigeriaanse omroep Channels Television, die geen details gaf over de vrijlating.
7 uur geledenCOTONOU (ANP/RTR) - President Patrice Talon van Benin heeft verklaard dat de situatie in zijn land "volledig onder controle" is nadat veiligheidstroepen een couppoging van een groep soldaten hadden beëindigd. "Het verraad zal niet ongestraft blijven", zei Talon in een tv-toespraak. Eerder zondag meldde een regeringswoordvoerder dat veertien mensen waren opgepakt voor een couppoging. Alle arrestanten zouden militairen en ex-militairen zijn.
8 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De Israëlische legerchef Eyal Zamir heeft gezegd dat de demarcatielijn waarachter Israëlische troepen zich in Gaza hebben teruggetrokken een "nieuwe grens" is. Dat zei Zamir tegen Israëlische reservisten in de Palestijnse Gazastrook, aldus een militaire verklaring.
10 uur geleden