Sperma gesneuvelde soldaten Oekraïne wordt bewaard voor partners
KYIV (ANP/AFP) - Sperma van Oekraïense soldaten wordt voortaan ook bewaard als ze sneuvelen aan het front, zodat een partner het zaad kan gebruiken bij een kinderwens. Het parlement besloot een wet te wijzigen die bepaalde dat het ingevroren sperma werd weggegooid.
In december was al geregeld dat de staat vanaf 2025 betaalt voor de opslag van sperma en eicellen van soldaten. Maar in die wet stond ook dat monsters verwijderd zouden worden van donoren die zijn overleden. Dat leidde tot ophef en tot de actuele wijziging van de regels. Ingevroren sperma van soldaten blijft postuum beschikbaar.
Het vruchtbaarheidsbeleid van Oekraïne staat in de schijnwerpers nu het aantal sterfgevallen onder Oekraïense jonge mannen toeneemt die vechten in de twee jaar durende oorlog tegen Rusland. Ook wordt er nagedacht over verdere mobilisatie.
Volgens de voorstanders was de wetswijziging nodig om "de genenpool van het Oekraïense volk te behouden, wat vooral dringend is gezien de aanhoudende Russische agressie." Deskundigen pleiten voor nog meer aanpassingen, omdat ieder mens het recht heeft "zijn eigen familie voort te zetten." Zij stellen dat bijvoorbeeld in Israël het postuum verkrijgen van sperma van dode soldaten is toegestaan.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de Iraanse reactie op een Amerikaans voorstel om de oorlog te beëindigen "stom" genoemd. Hij spreekt daarnaast over "een stuk afval" dat hij niet volledig heeft gelezen, omdat hij zijn "tijd niet wil verspillen".
9 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De EU wil een actievere rol gaan spelen in toekomstige vredesonderhandelingen tussen Rusland en Oekraïne. De EU-ministers van Buitenlandse Zaken gaan eind deze maand bepalen waarover de EU met Rusland wil praten en "wat onze rode lijnen zijn", zei EU-buitenlandchef Kaja Kallas maandag na afloop van de vergadering met de ministers in Brussel.
25 minuten geledenOVIEDO (ANP/DPA) - Een Duits koppel is in Spanje veroordeeld tot een gevangenisstraf van twee jaar en tien maanden, omdat ze hun kinderen jarenlang hadden opgesloten in een ernstig vervuild huis. De drie kinderen werden vorig jaar april bevrijd uit de woning in Noord-Spanje, die door een agent werd omschreven als een "horrorhuis".
33 minuten geledenTENERIFE (ANP) - Maandag vertrekken er toch twee evacuatievluchten vanaf Tenerife naar Eindhoven, meldt een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken op het Spaanse eiland. Eerder leek er maar één vliegtuig met opvarenden van het cruiseschip Hondius te gaan. Op het Nederlandse schip brak de Andesvariant van het hantavirus uit.
1 uur geledenJERUZALEM (ANP) - De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar wijst EU-sancties tegen gewelddadige kolonisten op de Westoever resoluut af. De sancties werden maandag goedgekeurd door de ministers van Buitenlandse Zaken van de lidstaten.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De man die vorige maand langs de beveiliging van het Amerikaanse Correspondents' Dinner rende en schoten loste, heeft voor de rechter ontkend schuldig te zijn aan alle aanklachten. De 31-jarige Cole Allen is onder meer aangeklaagd voor een moordpoging op president Donald Trump.
2 uur geledenOSLO (ANP) - Marius Borg Høiby hoort zijn vonnis op 15 juni. De rechtbank van Oslo heeft dit tegenover het Noorse TV 2 bevestigd. Tegen de zoon van de Noorse kroonprinses Mette-Marit heeft het Noorse OM zeven jaar en zeven maanden gevangenisstraf geëist.
3 uur geleden