SP'er Dijk teleurgesteld in aftreden Idsinga zonder debat
DEN HAAG (ANP) - SP-leider Jimmy Dijk vindt het vertrek van NSC'er Folkert Idsinga als staatssecretaris "echt uitermate teleurstellend". "Ik heb niet een debat met deze man kunnen voeren", aldus Dijk in WNL Op Zondag. "Ik vind het vreemd dat een staatssecretaris nu zo snel opstapt. Dat geeft het vermoeden dat er meer achter zit."
Idsinga stapte op na kritiek van de Kamer op het feit dat hij zijn zakelijke belangen niet heeft geopenbaard. Hij noemde het daarbij "onverteerbaar" dat ook coalitiepartner PVV eiste dat hij openheid van zaken zou geven. "Ik ben geraakt door het politieke krachtenveld en de dynamiek rondom omgangsvormen en toon", zei Idsinga vrijdag tijdens een ingelast persmoment waarin hij zijn aftreden aankondigde. Over de tweets van PVV-leider Geert Wilders zei Idsinga: "De wijze waarop via sociale media boodschappen worden verspreid, ervaar ik als zeer schadelijk voor de politiek."
Dat Wilders "er zo invliegt", droeg volgens SP'er Dijk inderdaad bij aan het vertrek van de staatssecretaris. De socialist vroeg om volledige openbaarheid van de zakelijke belangen van Idsinga, die als staatssecretaris van Financiën verantwoordelijk was voor het belastingbeleid. De oproep kreeg uiteindelijk een meerderheid met behulp van de PVV, maar de afdronk is wat Dijk betreft onbevredigend. Hij wijst daarbij op het belang dat NSC hecht aan openbaarheid en transparantie. "Blijkbaar stapt iemand dan liever op dan dat hij open en transparant is, en dat vind ik erg opvallend van een staatssecretaris van die partij."
Dijk heeft nog een zestal bewindspersonen in het vizier, onder wie drie PVV'ers, "die allemaal aandelen hebben en belangen". Hij wil ook van hen openheid van zaken en ziet met de steun van de PVV een meerderheid om de regels hierover aan te scherpen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - CDA-fractievoorzitter Henri Bontenbal denkt dat de vakbonden met het kabinet in gesprek zullen gaan over de voorgestelde verhoging van de AOW-leeftijd. SP-leider Jimmy Dijk vroeg Bontenbal hoe hij denkt de relatie met de vakbonden weer te verbeteren, maar volgens Bontenbal is dat niet nodig.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Coalitiepartijen D66, VVD en CDA reageren tijdens het debat over de regeringsverklaring afwachtend op plannen uit de oppositie. Ze vinden het eerst aan het kabinet om de maatregelen uit het coalitieakkoord uit te werken. Daarna pas willen zij praten over eventuele aanpassingen. Oppositiepartijen willen het liefst nu al zaken doen. Omdat de coalitiepartijen een minderheid hebben van 66 zetels, is de steun van andere partijen nodig.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oppositiepartijen GroenLinks-PvdA, ChristenUnie, DENK en Volt verwijten VVD-fractievoorzitter Ruben Brekelmans dat de middenklasse gaat betalen voor de defensieplannen van het nieuwe kabinet. Jesse Klaver (GL-PvdA) vraagt Brekelmans waarom bedrijven en mensen met hogere inkomens niet meer bijdragen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ook oppositiepartijen JA21, ChristenUnie en BBB zijn verbolgen dat het kabinet alsnog het wetsvoorstel over vermogensrendementsbelasting (box 3) wil aanpassen. De fractievoorzitters van die partijen deden hun beklag bij VVD-fractievoorzitter Ruben Brekelmans die de keuze van het kabinet verdedigde. Minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) kondigde in de marge van het debat aan dat hij na kritiek van vooral beleggers de wet wil wijzigen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PVV-leider Geert Wilders pleitte in het debat over de regeringsverklaring voor "grootscheepse remigratieprogramma's". Daarmee gebruikt hij een term die volgens de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) behoort tot het gedachtegoed van rechts-extremisten. Het is volgens de terrorismebestrijder "een verhullend woord waarmee zij doelen op het uiteindelijk deporteren van miljoenen mensen op basis van hun 'ras', geloof, geaardheid of onwelgevallige standpunten".
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Met de steun aan een motie om AOW-plannen aan te passen, gaat het kabinet "over rechts", zegt GroenLinks-PvdA-leider Jesse Klaver. Hij vindt dat een gemiste kans. "Dan kiezen ze er namelijk niet voor om het progressiever en eerlijker te maken, maar dan kiezen ze ervoor om over rechts meerderheden te zoeken. Dat is aan hen."
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Volgens fractievoorzitter Jan Paternotte (D66) zit er een grens aan hoe zwaar je als overheid bedrijven nog kan belasten. Dat zei hij in reactie op Jesse Klaver, partijleider van GroenLinks-PvdA, die vroeg of D66 bereid is om vermogens of winsten zwaarder te belasten. Paternotte vreest dan dat de Nederlandse economie niet hard genoeg meer kan groeien.
6 uur geleden