SP'er Dijk teleurgesteld in aftreden Idsinga zonder debat
DEN HAAG (ANP) - SP-leider Jimmy Dijk vindt het vertrek van NSC'er Folkert Idsinga als staatssecretaris "echt uitermate teleurstellend". "Ik heb niet een debat met deze man kunnen voeren", aldus Dijk in WNL Op Zondag. "Ik vind het vreemd dat een staatssecretaris nu zo snel opstapt. Dat geeft het vermoeden dat er meer achter zit."
Idsinga stapte op na kritiek van de Kamer op het feit dat hij zijn zakelijke belangen niet heeft geopenbaard. Hij noemde het daarbij "onverteerbaar" dat ook coalitiepartner PVV eiste dat hij openheid van zaken zou geven. "Ik ben geraakt door het politieke krachtenveld en de dynamiek rondom omgangsvormen en toon", zei Idsinga vrijdag tijdens een ingelast persmoment waarin hij zijn aftreden aankondigde. Over de tweets van PVV-leider Geert Wilders zei Idsinga: "De wijze waarop via sociale media boodschappen worden verspreid, ervaar ik als zeer schadelijk voor de politiek."
Dat Wilders "er zo invliegt", droeg volgens SP'er Dijk inderdaad bij aan het vertrek van de staatssecretaris. De socialist vroeg om volledige openbaarheid van de zakelijke belangen van Idsinga, die als staatssecretaris van Financiën verantwoordelijk was voor het belastingbeleid. De oproep kreeg uiteindelijk een meerderheid met behulp van de PVV, maar de afdronk is wat Dijk betreft onbevredigend. Hij wijst daarbij op het belang dat NSC hecht aan openbaarheid en transparantie. "Blijkbaar stapt iemand dan liever op dan dat hij open en transparant is, en dat vind ik erg opvallend van een staatssecretaris van die partij."
Dijk heeft nog een zestal bewindspersonen in het vizier, onder wie drie PVV'ers, "die allemaal aandelen hebben en belangen". Hij wil ook van hen openheid van zaken en ziet met de steun van de PVV een meerderheid om de regels hierover aan te scherpen.
Meer uit Politiek
AMSTERDAM (ANP) - Thierry Baudet, oprichter van Forum voor Democratie, doet laconiek over de ophef die in de afgelopen weken is ontstaan over het verleden van enkele kandidaat-gemeenteraadsleden van zijn partij. Zij zouden banden hebben gehad met neonazistische groeperingen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PVV-leider Geert Wilders heeft op X iedereen bedankt die op de PVV heeft gestemd. "Prachtige resultaten!" schreef hij op X. In verschillende gemeenten, zoals Terneuzen en Pekela, werd de PVV de grootste.
3 uur geledenTERNEUZEN (ANP) - PVV-lijsttrekker Patrick van der Hoeff in Terneuzen denkt dat zijn partij de winst in de gemeenteraadsverkiezingen grotendeels te danken heeft aan het verzet tegen de komst van een azc. "Maar dat is niet de enige reden", zegt Van der Hoeff. "Wij hebben ons altijd kritisch uitgelaten over de bouw van een campus, een onderwijsinstelling die 100 miljoen euro moet kosten. Dat vinden we veel te veel en we denken dat veel andere Terneuzenaars dat ook vinden."
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De eerste uitslagen van Forum voor Democratie zijn voor partijleider Lidewij de Vos "reden tot feest, maar morgen begint voor ons een enorme klus". Dat zei ze op een partijbijeenkomst in Amsterdam, waar de partij de uitslagen van de gemeenteraadsverkiezingen van woensdag volgt. "Kiezers in heel Nederland hebben ons het vertrouwen gegeven om de grote uitdagingen van onze steden en dorpen aan te gaan", zei De Vos tegen de aanwezigen.
3 uur geledenBREDA (ANP) - Premier Rob Jetten (D66) heeft begrip voor "frustraties" in gemeenten over de komst van asielzoekerscentra. "Dat je denkt: dit overkomt ons, terwijl wij zelf willen meebeslissen over de grootte van een opvang of de voorwaarden van een asielopvang." Wel benadrukt hij dat het kabinet de instroom wil beperken, en asielzoekers die hier zijn eerlijk wil verdelen over gemeenten met de spreidingswet.
3 uur geledenDOKKUM (ANP) - Tussen de exitpoll van Ipsos in opdracht van NOS van Noardeast-Fryslân en de voorlopige uitslag, gemeld aan de ANP Verkiezingsdienst, zitten flink wat verschillen. Zo kwam FNP, ondanks zetelverlies, als grootste partij naar voren uit de exitpoll. Maar in de voorlopige uitslag is dat het CDA met 6 zetels. De partij wint 2 zetels, in plaats van 1 volgens de exitpoll.
3 uur geledenLEIDEN (ANP) - Jesse Klaver ziet zijn partij GroenLinks-PvdA "fors winnen" ten opzichte van de landelijke verkiezingen in november. Leden van de partij hebben de "rug gerecht", zei hij op een bijeenkomst in Leiden.
3 uur geleden