Speciale VN-gezant voor Soedan houdt ermee op
NEW YORK (ANP/DPA) - De speciale gezant van de Verenigde Naties voor Soedan, Volker Perthes, heeft de Veiligheidsraad gezegd dat hij zijn functie wil neerleggen. De Soedanese machthebbers hebben hem in juni tot persona non grata verklaard. Volgens Perthes zakt het land weg in een burgeroorlog. Nu hij het land niet meer in mag, kan hij zijn rol niet meer vervullen.
In april zijn de strijdkrachten onder leiding van de machthebber generaal Abdel Fattah al-Burhan in gevecht geraakt met een grote speciale eenheid, de Rapid Support Forces (RSF) van de tweede man van het land, militieleider en zakenman generaal Mohammed Hamdan Daglo. De machtsstrijd tussen de twee generaals gaat onverminderd door. Die heeft ook etnische aspecten waardoor vooral veel bloed vloeit in de westelijke en centrale regio's Darfur en Kordofan.
Perthes was VN-gezant sinds 2021 en zette zich als bemiddelaar in om de talrijke belangengroepen en partijen op een koers naar een democratische staatsvorm te krijgen. Die staatsvorm werd in 1989 door een militaire staatsgreep afgeschaft.
Meer uit Buitenland
BOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse verkiezingswinnaar Péter Magyar heeft met zijn partij Tisza zijn parlementaire meerderheid uitgebreid tot 141 van de in totaal 199 zetels. Dat blijkt na het meetellen van onder meer alle poststemmen en in het buitenland uitgebrachte stemmen, meldde het Hongaarse verkiezingsbureau zaterdag.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran en de Verenigde Staten boeken vooruitgang in de onderhandelingen om hun oorlog te beëindigen, heeft de Iraanse parlementsvoorzitter zaterdagavond gezegd. Maar Mohammad Bagher Ghalibaf voegde eraan toe dat de partijen nog ver van een akkoord verwijderd zijn.
5 uur geledenSEOUL (ANP) - Noord-Korea heeft zondag minstens één ballistische raket getest, meldt het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap. Het is de nieuwste test in een hele reeks recente lanceringen door Noord-Korea. De Zuid-Koreaanse legertop heeft volgens Yonhap één ballistische raket gedetecteerd die in oostelijke richting werd afgevuurd. Het Zuid-Koreaanse leger analyseert het incident.
8 uur geledenMADRID (ANP) - De regeringen van Brazilië, Spanje en Mexico hebben zaterdag toegezegd hun hulp aan Cuba op te voeren. Daarmee willen zij een volgens hen door een Amerikaanse blokkade veroorzaakte humanitaire crisis op het eiland verlichten. In een gezamenlijke verklaring riepen de drie landen op tot een oprechte dialoog, die in lijn is met de bepalingen van het Handvest van de Verenigde Naties. De landen voegden eraan toe dat het Cubaanse volk vrij moet zijn om zijn eigen toekomst te bepalen.
8 uur geledenWENEN (ANP) - In Oostenrijk zijn potjes babyvoeding van het merk HiPP vermengd met rattengif. Het gaat vermoedelijk om een afpersingspoging, meldt voedselwaakhond AGES.
8 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/DPA) - De marine van de Iraanse Revolutionaire Garde heeft zaterdag gewaarschuwd dat elk schip dat de Straat van Hormuz nadert als een doelwit wordt beschouwd. Iran kondigde eerder op zaterdag aan de belangrijke zeestraat weer te willen afsluiten.
9 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Het Israëlische leger heeft in het zuiden van Libanon een "gele lijn" ingesteld, vergelijkbaar met de denkbeeldige lijn waarmee het in Gaza zijn troepen scheidt van de door Hamas gecontroleerde gebieden. Het leger zei ook dat het een "terreurcel" had uitgeschakeld die langs deze grenslijn actief was.
10 uur geleden