Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Speciale VN-gezant voor Soedan houdt ermee op

Speciale VN-gezant voor Soedan houdt ermee op

NEW YORK (ANP/DPA) - De speciale gezant van de Verenigde Naties voor Soedan, Volker Perthes, heeft de Veiligheidsraad gezegd dat hij zijn functie wil neerleggen. De Soedanese machthebbers hebben hem in juni tot persona non grata verklaard. Volgens Perthes zakt het land weg in een burgeroorlog. Nu hij het land niet meer in mag, kan hij zijn rol niet meer vervullen.

In april zijn de strijdkrachten onder leiding van de machthebber generaal Abdel Fattah al-Burhan in gevecht geraakt met een grote speciale eenheid, de Rapid Support Forces (RSF) van de tweede man van het land, militieleider en zakenman generaal Mohammed Hamdan Daglo. De machtsstrijd tussen de twee generaals gaat onverminderd door. Die heeft ook etnische aspecten waardoor vooral veel bloed vloeit in de westelijke en centrale regio's Darfur en Kordofan.

Perthes was VN-gezant sinds 2021 en zette zich als bemiddelaar in om de talrijke belangengroepen en partijen op een koers naar een democratische staatsvorm te krijgen. Die staatsvorm werd in 1989 door een militaire staatsgreep afgeschaft.

Meer uit Buitenland

VS veroordelen Russisch gebruik van hypersonische raket

WASHINGTON (ANP/AFP/DPA) - De Verenigde Staten veroordelen de Russische inzet van een hypersonische raket bij een aanval op Oekraïne. Het betreft een "onverklaarbare escalatie", aldus een Amerikaanse vertegenwoordiger tegen de VN-Veiligheidsraad.

1 uur geleden
Trump dreigt met sancties tegen landen die met Iran handelen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt met sancties tegen landen die met Iran handelen. "Met onmiddellijke ingang zal elk land dat zaken doet met de Islamitische Republiek Iran een heffing van 25 procent betalen op alle handel en alle andere zakelijke activiteiten met de Verenigde Staten", aldus Trump op zijn platform Truth Social.

1 uur geleden
Staat Illinois klaagt regering-Trump aan om inzet ICE

CHICAGO (ANP) - De Amerikaanse staat Illinois heeft de regering van president Donald Trump aangeklaagd om de inzet van ICE-agenten in Chicago. Gouverneur JB Pritzker spreekt op X over het "gevaarlijke gebruik van geweld" door agenten van de immigratiedienst en de grenswacht.

2 uur geleden
Moldavische president voorstander van hereniging met Roemenië

CHISINAU (ANP/AFP) - De Moldavische president Maia Sandu is voorstander van een hereniging van haar land met Roemenië. In de Britse podcast 'The Rest Is Politics' zei ze dat ze bij een eventueel referendum voor de aansluiting zou stemmen.

4 uur geleden
Khamenei: grote betogingen vóór regering zijn waarschuwing aan VS

TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse leider Ali Khamenei zegt dat in zijn land grote pro-regeringsdemonstraties zijn geweest als tegenreactie op de aanhoudende betogingen tegen het regime. De opkomst geldt volgens hem als een waarschuwing aan de Verenigde Staten.

4 uur geleden
Ex-leider separatisten Corsica doodgeschoten op begrafenis moeder

AJACCIO (ANP/AFP/BELGA) - De voormalige leider van de Corsicaanse separatistische beweging FLNC Alain Orsoni is doodgeschoten tijdens de begrafenis van zijn moeder, hebben gerechtelijke bronnen bekendgemaakt. Justitie heeft een onderzoek ingesteld naar moord door een georganiseerde bende.

4 uur geleden
Venezolaanse oppositieleider Machado ontmoet Trump donderdag

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado heeft donderdag een ontmoeting met de Amerikaanse president Donald Trump, meldt het Witte Huis. Het wordt de eerste keer dat ze elkaar ontmoeten.

5 uur geleden