Speciale VN-gezant voor Soedan houdt ermee op
NEW YORK (ANP/DPA) - De speciale gezant van de Verenigde Naties voor Soedan, Volker Perthes, heeft de Veiligheidsraad gezegd dat hij zijn functie wil neerleggen. De Soedanese machthebbers hebben hem in juni tot persona non grata verklaard. Volgens Perthes zakt het land weg in een burgeroorlog. Nu hij het land niet meer in mag, kan hij zijn rol niet meer vervullen.
In april zijn de strijdkrachten onder leiding van de machthebber generaal Abdel Fattah al-Burhan in gevecht geraakt met een grote speciale eenheid, de Rapid Support Forces (RSF) van de tweede man van het land, militieleider en zakenman generaal Mohammed Hamdan Daglo. De machtsstrijd tussen de twee generaals gaat onverminderd door. Die heeft ook etnische aspecten waardoor vooral veel bloed vloeit in de westelijke en centrale regio's Darfur en Kordofan.
Perthes was VN-gezant sinds 2021 en zette zich als bemiddelaar in om de talrijke belangengroepen en partijen op een koers naar een democratische staatsvorm te krijgen. Die staatsvorm werd in 1989 door een militaire staatsgreep afgeschaft.
Meer uit Buitenland
BOEDAPEST (ANP/RTR) - De pro-Europese conservatieveling Péter Magyar is geïnstalleerd als de nieuwe premier van Hongarije. Zijn partij Tisza bemachtigde bij de verkiezingen in april een ruime tweederdemeerderheid in het parlement.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP/DPA) - De twee activisten van de Global Sumud Flotilla die Israël ruim een week geleden had opgepakt, komen weer vrij. Het advocatenteam van de vloot meldt dat gehoord te hebben van de Israëlische autoriteiten.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin heeft de Slowaakse premier Robert Fico beloofd dat Rusland er alles aan zal doen om te voldoen aan de energievraag van Slowakije. Dat deed hij zaterdag tijdens een bezoek van Fico aan Moskou.
2 uur geledenWENEN (ANP) - De organisatie van het Eurovisie Songfestival heeft een formele waarschuwing gegeven aan de Israëlische omroep KAN voor het overtreden van de regels. De Israëlische deelnemer Noam Bettan had in verschillende talen opgeroepen op Israël te stemmen.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Het Kremlin stelt dat er een lange weg is te gaan naar een vredesdeal met Oekraïne. Er geldt sinds zaterdag een driedaags staakt-het-vuren tussen Rusland en Oekraïne, die al ruim vier jaar in oorlog zijn.
4 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer heeft voormalig premier Gordon Brown aangewezen als zijn speciale gezant op het gebied van mondiale financiën. De stap volgt na zware nederlagen van zijn partij bij de lokale verkiezingen van donderdag.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/DPA) - Rusland heeft zaterdag op de Dag van de Overwinning een uitgeklede militaire parade gehouden op het Rode Plein in Moskou. Er werd geen zwaar materieel zoals tanks getoond, terwijl dat doorgaans wel gebeurt met de viering van de overwinning op nazi-Duitsland in de Tweede Wereldoorlog.
7 uur geleden