
Speciale rapporteur VN voor het eerst naar Guantanamo Bay
WASHINGTON (ANP/AFP) - Na twintig jaar vragen mag een speciale rapporteur van de Verenigde Naties later deze maand voor het eerst de gevangenis Guantanamo Bay bezoeken. In de Amerikaanse gevangenis op Cuba zitten terreurverdachten vast. Er vinden volgens mensenrechtenorganisaties ernstige mensenrechtenschendingen plaats.
Fionnuala Ni Aolain, de VN-rapporteur voor de bescherming van mensenrechten en fundamentele vrijheden in de strijd tegen terrorisme, start maandag in Washington met haar bezoek aan de Verenigde Staten. Daarna zal zij doorreizen naar de Amerikaanse basis in Cuba waar de gevangenis Guantanamo Bay is gebouwd. De expert is aangesteld door de Mensenrechtenraad. De VN betalen haar niet en ze brengt onafhankelijk een rapport uit over de bevindingen van haar bezoek.
De VS houden op Cuba gevangenen vast die zijn opgepakt in het kader van de zogenoemde oorlog tegen terrorisme, die volgde op de aanslagen van 11 september 2001. Er zaten voorheen honderden gedetineerden in het kamp. Volgens de Amerikaanse regering zijn dat er nu nog 35. Omdat de gevangenis niet op Amerikaans grondgebied is, geldt er geen Amerikaans recht en zijn verdachten vrijwel rechteloos. President Biden staat onder druk van meerdere internationale organisaties om de zaken van de gevangenen die er nog verblijven af te ronden en de gevangenis te sluiten.
Meer uit Buitenland
NOVI SAD (ANP/AFP) - Bij anti-regeringsprotesten in de Servische stad Novi Sad heeft de politie vrijdagavond traangas en stungranaten ingezet om duizenden demonstranten uiteen te drijven.
4 uur geledenSALZGITTER (ANP/DPA) - Bijna veertig jaar na de kernramp van Tsjernobyl in Oekraïne zijn wilde paddenstoelen in heel Duitsland weer nagenoeg probleemloos te eten, meldt het federaal bureau voor stralingsbescherming (BfS) vrijdag. De paddenstoelen dienen dan wel in normale hoeveelheden te worden geconsumeerd.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag een decreet ondertekend waarin het ministerie van Defensie wordt omgedoopt tot ministerie van Oorlog. Volgens de Republikein draagt deze naam een "boodschap van overwinning" uit aan de wereld.
8 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR) - Alle strijdende partijen in het conflict in het oosten van Congo hebben "grove mensenrechtenschendingen" gepleegd, zegt het VN-kantoor voor de mensenrechten op vrijdag. Zowel de door Rwanda gesteunde rebellengroep M23 als de Congolese gewapende strijdkrachten hebben zich sinds eind 2024 hieraan schuldig gemaakt.
9 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - De Libanese regering heeft ingestemd met het plan voor de ontwapening van Hezbollah. De ontmanteling van de militaire tak van de beweging moet nog dit jaar zijn beslag krijgen. De ontwapening van Hezbollah is een voorwaarde uit het eerder bereikte staakt-het-vuren tussen Israël en de militante beweging.
9 uur geledenGAZA-STAD (ANP) - Met het bombarderen van een aantal hoge gebouwen in Gaza-Stad "zijn de poorten van de hel geopend", heeft de Israëlische minister van Defensie, Israel Katz, verklaard.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Marco Rubio, heeft tegen drie Palestijnse mensenrechtenorganisaties sancties uitgevaardigd. Ze werken volgens hem mee aan pogingen van het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag om Israëli's te onderzoeken, gevangen te nemen en te vervolgen. Volgens Rubio gebeurt dat zonder instemming van Israël en is het ICC een politiek instrument dat niet door Israël en de VS wordt erkend.
15 uur geleden