Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Speciale postzegel markeert 25 jaar homohuwelijk in Nederland

Speciale postzegel markeert 25 jaar homohuwelijk in Nederland

AMSTERDAM (ANP) - Met het luiden van de kerkklokken van De Nieuwe Kerk is in Amsterdam woensdag een speciale postzegel onthuld. Die is ontworpen om te vieren dat 25 jaar geleden het burgerlijk huwelijk in Nederland werd opengesteld voor paren van hetzelfde geslacht, in de volksmond homohuwelijk genoemd. Ons land had daarmee de wereldprimeur.

De postzegel is een kleurrijk ontwerp dat volgens de organisatie symbool staat voor zowel de diversiteit van de queer-gemeenschap als de bezegeling van het huwelijksjubileum.

Met de bijeenkomst in de Nieuwe Kerk is ook het aftellen begonnen naar de WorldPride, die komende zomer in Amsterdam wordt gehouden. Voor Amsterdam is gekozen vanwege het zilveren jubileum van het homohuwelijk, plus het 30-jarig jubileum van Pride Amsterdam en het 80-jarig bestaan van het COC. Het internationale evenement, dat zijn tiende editie viert, duurt een week langer dan de reguliere Pride en belooft volgens de organisatie groter dan ooit te worden. Er worden lhbti-activisten vanuit de hele wereld verwacht.

WorldPride

Op 8 juli begint de Pride Month met de opening van de tentoonstelling 'Queer Amsterdam, de roze stad', zo maakten directeur Paul Mosterd van De Nieuwe Kerk en Pride-directeur Lucien Spee de Castillo Ruiz woensdag bekend. De expositie in de kerk op de Dam wordt een ode aan de moed en de strijd van de regenbooggemeenschap in de hoofdstad, maar laat tegelijk zien hoe kwetsbaar de verworven vrijheden zijn. Hij is te zien tot en met 4 april 2027.

De laatste twee weken van de Pridemaand wordt WorldPride gevierd, van 25 juli tot en met 8 augustus. De traditionele botenparade, die anders de afsluiter is van Pride Amsterdam, is op 1 augustus. Daarna gaan de activiteiten en feestelijkheden nog een week door. Het thema dit jaar is Unity (eenheid).

Amsterdam

"Toen we het thema kozen, wisten we niet dat de wereld zo in de fik zou staan. Het is relevanter en urgenter dan ooit", aldus een woordvoerder.

Sinds de invoering van het homohuwelijk in 2001 zijn in Nederland ruim 36.000 koppels van hetzelfde geslacht getrouwd, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Begin 2026 telde Nederland 25.000 echtparen met hetzelfde geslacht, bijna gelijk verdeeld tussen mannen- en vrouwenparen. In Amsterdam wonen de meeste stellen van gelijk geslacht, namelijk 44 op de 1000 gehuwden. Daarna volgen Nijmegen en Groningen met 35 en 29 per 1000 getrouwden.

Meer uit Binnenland

Advies: tbs met dwang voor verdachte moorden Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Gedragsdeskundigen van het Pieter Baan Centrum (PBC), de observatiekliniek van justitie, beschouwen Sendric S. (25) als "ten minste sterk verminderd toerekeningsvatbaar". Zij adviseren tbs met dwangverpleging. S. lijdt aan schizofrenie, heeft een verstandelijke beperking en een stoornis op het gebied van cannabisgebruik. Volgens de deskundigen is hij "een ernstig beperkte en in psychiatrisch opzicht kwetsbare man". Zonder intensieve en langdurige behandeling is het gevaar voor herhaling groot.

39 minuten geleden
Politie: dood twee bankmedewerksters twee afzonderlijke gevallen

NIEUW-VENNEP (ANP) - Er lijkt geen verband te zijn tussen het overlijden van twee vrouwen, in Nieuw-Vennep en in Amsterdam, die beiden bij hetzelfde bedrijf bleken te werken. Twee afzonderlijke rechercheteams onderzoeken de sterfgevallen. Dat meldt de politie. Voor de gewelddadige dood van de vrouw in Nieuw-Vennep is dinsdag iemand opgepakt. In Amsterdam wordt nog onderzocht of de dood van een vrouw aan de Koninginneweg een misdrijf is.

41 minuten geleden
Rusland zet Nederlandse journalist het land uit

MOSKOU (ANP/RTR) - Rusland zet een Nederlandse journalist uit, heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken aangekondigd. De accreditatie van de journalist wordt ingetrokken. Het besluit is volgens woordvoerster Maria Zacharova een reactie op de uitzetting van een correspondent van het Russische staatspersbureau RIA Novosti door Nederland. Om welke journalist of welk medium het gaat, liet zij in het midden.

1 uur geleden
Haagse tunnel nog maanden dicht, gemeente beboet bouwer Strukton

DEN HAAG (ANP) - De Hubertustunnel in Den Haag, een belangrijke route van en naar het centrum van de stad, blijft twee maanden langer dicht. Aannemer Strukton krijgt het werk niet op tijd klaar. Daarom legt de gemeente Den Haag het bedrijf boetes op. Die kunnen oplopen tot ongeveer 2 miljoen euro.

2 uur geleden
Advocaat Koert H. pleit voor vrijspraak in zaak over brand Arnhem

ARNHEM (ANP) - Arnhemmer Koert H. (58), die volgens het Openbaar Ministerie in zijn eentje verantwoordelijk is voor de grote brand in de Arnhemse binnenstad in maart vorig jaar, moet wat zijn advocaat betreft worden vrijgesproken van brandstichting. Volgens raadsman Rogier Stam ontbreekt het objectieve bewijs voor brandstichting.

2 uur geleden
Weduwe slachtoffer moord Rotterdam: man uit het leven gerukt

ROTTERDAM (ANP) - "Het spijt me, mevrouw, ik begrijp uw verhaal." Zo reageerde Sendric S. (25) op de verklaring van de weduwe van de 81-jarige man die hij op 2 januari vorig jaar in Rotterdam-IJsselmonde doodschoot. S. staat terecht op verdenking van drie moorden in de Rotterdamse wijk.

2 uur geleden
Eigenaren Funcaps krijgen in hoger beroep drie jaar cel in België

ANTWERPEN (ANP/BELGA) - De twee eigenaren van de webshop Funcaps hebben in België in hoger beroep een celstraf gekregen van drie jaar, waarvan de helft voorwaardelijk. Ook zijn boetes opgelegd. Volgens het hof van beroep in Antwerpen voerden de Nederlanders tussen 2019 en 2022 op grote schaal designerdrugs in naar België via hun webshop.

3 uur geleden