Speciale gezant sprak met nieuwe machthebbers in Syrië
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse speciale gezant voor Syrië, Gijs Gerlag, heeft de afgelopen dagen een bezoek gebracht aan Damascus. Hij heeft daar onder meer gesproken met het interim-bestuur dat de macht heeft overgenomen van de gevallen president Bashar al-Assad. Dat meldt minister Caspar Veldkamp (Buitenlandse Zaken) aan de Tweede Kamer.
De tijdelijke regering in Damascus staat onder leiding van de streng islamitische groep Hayat Tahrir al-Sham (HTS). Gerlag heeft bij de nieuwe machthebbers onder meer gehamerd op het belang van "een inclusieve transitie" waarbij ook de rechten van minderheden, zoals christenen en Koerden, worden beschermd. Zijn bezoek was daarnaast bedoeld om inzicht te krijgen in de huidige veiligheidssituatie in het land.
"Met dit bezoek van Gijs Gerlag wordt verkend hoe een politieke transitie door Nederland en in EU-verband gesteund kan worden", aldus Veldkamp. "Het bevorderen van stabiliteit in Syrië is namelijk ook in het Nederlands belang, bijvoorbeeld op het gebied van terrorismebestrijding en de terugkeer van vluchtelingen."
Eerste contact
Het bezoek van de speciale gezant was het eerste contact tussen Nederland en de nieuwe machthebbers in Syrië. Het openen van een Nederlandse ambassade in Damascus is volgens Veldkamp nu niet aan de orde. Onder anderen de Franse en Duitse minister van Buitenlandse Zaken brachten de afgelopen dagen al zelf een bezoek aan Damascus.
"Het kabinet blijft - in lijn met de positie van de EU - terughoudendheid betrachten ten aanzien van HTS", schrijft Veldkamp. "De komende tijd moet uitwijzen hoe HTS en andere groeperingen zich gaan opstellen."
Gerlag sprak eveneens met het kantoor van de VN-gezant voor Syrië en dat van de VN-Hoge Commissaris voor de Mensenrechten (OHCHR). Daarnaast had hij ontmoetingen met het coördinatieplatform voor hulporganisaties in Damascus en met christelijke religieuze leiders.
Meer uit Binnenland
DE BILT (ANP) - In het noordoosten van het land kan het vrijdagochtend glad zijn door sneeuwval en sneeuwresten. Het KNMI heeft code geel afgegeven voor de provincies Overijssel, Drenthe, Groningen, Friesland en voor de Waddeneilanden.
5 uur geledenTILBURG (ANP) - De politie heeft de omstreden voorganger Tom de Wal eerder deze maand ten onrechte aangehouden. Dat heeft ze laten weten aan de evangelist die in Tilburg werd opgepakt. De 32-jarige Brabander spreekt zelf op sociale media van een overwinning.
8 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Het NPO Radio 2-programma Aan De Slag! van AVROTROS heeft de Gouden RadioRing gewonnen. De show van presentator Bart Arens kreeg de meeste stemmen van de vijf genomineerde programma's. Het is de eerste keer dat de dj de belangrijkste radiopublieksprijs in de wacht sleept. Eerder donderdag won Arens tijdens het gala in Hilversum ook al de RadioRing voor populairste presentator.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een hacker heeft ingebroken bij een onlinedienst van de gemeente Den Haag en enkele buurgemeenten voor mensen die zich willen laten omscholen of bijscholen. Door de hack bij Haaglanden Leert Door zijn mogelijk de persoonlijke gegevens van ongeveer 1200 mensen gestolen.
9 uur geledenHEEMSKERK (ANP) - Zo'n honderd mensen demonstreren donderdagavond voor de deur van het gemeentehuis in Heemskerk tegen een nog te openen asielzoekerscentrum, ziet een verslaggever van het ANP. De gemeenteraad vergadert 's avonds over de kwestie. Demonstranten hebben Nederlandse vlaggen bij zich met de tekst 'Nee azc' en ook is er een Prinsenvlag te zien.
10 uur geledenUTRECHT (ANP) - Enkele tientallen mensen zijn donderdagavond in Utrecht afgekomen op een demonstratie tegen politiegeweld. Het protest begon op het Vredenburgplein en verplaatste zich daarna naar het hoofdbureau van de politie. De demonstratie is naar aanleiding van het geweldsincident eerder deze week onder het bollendak op het Utrechtse stationsplein.
11 uur geledenHEEMSKERK (ANP) - Het gebied rond het gemeentehuis van Heemskerk en de omgeving van het station in de Noord-Hollandse plaats zijn donderdag aangewezen als veiligheidsrisicogebied. Burgemeester Alexander Luijten heeft dat besluit genomen omdat er demonstraties zijn aangekondigd rond de gemeenteraadsvergadering van donderdagavond. Tijdens die vergadering wordt onder meer gesproken over een asielzoekerscentrum in de gemeente.
13 uur geleden