Speciale dag moet 'Elfstedencultuur' in stand houden
DEN HAAG (ANP) - Ondanks dat de Elfstedentocht al in 23 jaar niet is gereden, is het belangrijk de 'Elfstedencultuur' in stand te houden, vindt sporthistoricus Jurryt van de Vooren. Daarom organiseert hij voor het eerst de Dag van de Elfstedentocht, komende woensdag in het Fries Scheepvaart Museum in Sneek.
Het is de bedoeling de Dag van de Elfstedentocht jaarlijks op 15 januari te vieren. De keuze voor die datum is geen toeval, want juist op die dag viert de Koninklijke Vereniging de Friesche Elf Steden haar 111e verjaardag. Woensdag zijn onder andere schaatsportretten te zien, zal historicus Marnix Koolhaas een lezing geven en doen Elfstedenschaatsers hun verhaal.
Dat de tocht na lange tijd nog steeds leeft onder Nederlanders, komt volgens Van de Vooren omdat het behalve een sportevenement ook een belangrijk onderdeel van het Nederlands cultureel erfgoed is. "Mensen die de tocht hebben gereden zien dat vaak als één van hun meest indrukwekkende prestaties," aldus de historicus, die overigens zelf niet kan schaatsen.
Verteltraditie
De laatste drie keren dat schaatsers de elf Friese steden passeerden waren in 1985, 1986 en 1997. Kan de tocht niet op het ijs, dan moet het maar in woord, beeld en film, vindt Van de Vooren. Want de Elfstedencultuur bestaat, naast de schaatstocht zelf, uit het doorgeven van verhalen en herinneringen. Daarvan zijn er veel opgeslagen in Friese musea en archieven. Enkele Friese archieven werken dan ook mee aan de dag.
De Dag van de Elfstedentocht is geen 'herdenkingsdag', benadrukt de sporthistoricus. "Historici zijn er om de verteltraditie in ere te houden, de Elfstedenvereniging om de schaatstocht voor te bereiden." Of hij denkt dat de tocht ooit nog gereden gaat worden? "Ik hoop het. Maar ik houd me bezig met het verleden, niet met morgen."
Meer uit Sport
NEW YORK (ANP) - Novak Djokovic heeft in de eerste ronde van de US Open verloren van de 25-jarige Argentijn Mariano Navone. De 39-jarige Serviër verloor in vijf sets (7-6, 5-7, 4-6, 6-2, 6-1) van Navone.
44 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Daniil Medvedev staat in de tweede ronde van de US Open. De als zevende geplaatste Rus was in drie sets te sterk voor de Fransman Hugo Gaston: 6-4 6-2 6-4. De wedstrijd was na twee uur en achttien minuten afgelopen.
8 uur geledenVAL DI SOLE (ANP) - Mathieu van der Poel (31) had "geen power" in zijn benen. Dat zei de Nederlander na zijn mislukte poging zondag om het WK mountainbike te winnen. "Ik had geen goede dag. Dat was al vanaf het begin zo. Ik bleef zitten waar ik zat", zei Van der Poel, die als 33e was gestart en als nummer 30 eindigde tegen de NOS.
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - Jessica Pegula is goed begonnen aan de US Open. De als derde geplaatste Amerikaanse versloeg de Roemeense Elena-Gabriela Ruse in de eerste ronde van het laatste grandslamtoernooi van het seizoen: 6-3 6-2.
11 uur geledenWAVER (ANP) - Duitsland is wereldkampioen hockey bij de mannen. De Europees kampioen won in de finale met 1-0 van Spanje. Het enige doelpunt werd in de 44e minuut gemaakt door Michel Struthoff. Nederland werd vierde op het WK hockey in Nederland en België.
12 uur geledenALTO DE AITANA (ANP) - Enric Mas heeft de negende etappe in de Vuelta gewonnen. In de rit van Villajoyosa over 187,4 kilometer naar Alto de Aitana was hij de sterkste. De Schot Oscar Onley werd tweede. De Spanjaard Mas van Movistar blijft leider in het klassement.
13 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - Jan van der Bij verloor zijn oma een week voordat hij zondag goud won met de mannenacht op de WK roeien. Dat zei de emotionele roeier na de wedstrijd op de Bosbaan in het Amsterdamse Bos tegen de NOS. De Nederlandse mannenacht prolongeerde de wereldtitel na een spannende race door Groot-Brittannië 6 honderdsten van een seconde achter zich te houden.
13 uur geleden