Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Speciale aanklager voor onderzoeken naar Trump

Speciale aanklager voor onderzoeken naar Trump

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft een speciale aanklager aangesteld die zich gaat bezighouden met de lopende onderzoeken naar oud-president Donald Trump. Het betreft Trumps omgang met gevoelige overheidsdocumenten en zijn pogingen om in januari 2021 na zijn verkiezingsnederlaag een vreedzame machtsoverdracht te verstoren, aldus een hoge ambtenaar van het ministerie. De speciale officier van justitie zou uiteindelijk kunnen besluiten Trump te vervolgen.

De functie wordt vervuld door Jack Smith, die eerder in Den Haag werkte voor het internationale Kosovo-tribunaal. Volgens justitieminister Merrick Garland heeft Smith "een reputatie opgebouwd als een onafhankelijk en vastberaden aanklager". Smith belooft snel te werk te gaan, maar ook onafhankelijk en grondig onderzoek te doen.

Volgens CNN komt er schot in de zaak en worden de komende weken getuigen gehoord door een zogeheten grand jury. Aanklagers hebben de afgelopen dagen nieuwe dagvaardingen verzonden met betrekking tot beide onderzoeken, aldus de nieuwszender.

Gevoelige informatie

Trump bewaarde na zijn presidentschap gevoelige informatie op zijn landgoed in Florida en heeft geprobeerd het strafrechtelijk onderzoek daarnaar te dwarsbomen. Hij ging tot het Hooggerechtshof om te voorkomen dat het ministerie van Justitie de in beslag genomen documenten onderzoekt. Het strafrechtelijk onderzoek naar de Capitoolbestorming van 6 januari 2021 komt ook deels onder de speciale aanklager te vallen.

Trump heeft beide onderzoeken, die het lastiger voor hem maken opnieuw president te worden, bestempeld als politiek gemotiveerd. Trump verklaarde dinsdag zich kandidaat te stellen voor de presidentiële race van 2024. Zijn team hield volgens CNN al rekening met de aanstelling van een speciale officier van justitie.

Minister van Justitie Garland verwees bij de aanstelling van Smith ook naar Trumps kandidatuur en het voornemen van de huidige president Joe Biden om zich ook verkiesbaar te stellen. Daarom zou het "in het algemeen belang" zijn om een speciale aanklager aan te wijzen. Dergelijke officieren van justitie hebben doorgaans een hoge mate van onafhankelijkheid en zijn een manier voor het ministerie om verwijten van politieke partijdigheid te pareren.

Meer uit Buitenland

Syrische media: Koerdische troepen vernietigen bruggen

ALEPPO (ANP/AFP) - Syrische staatsmedia zeggen dat de door Koerden geleide SDF twee belangrijke bruggen over de rivier de Eufraat heeft vernietigd, in de noordelijke regio Raqqa. Syrische regeringstroepen rukken sinds kort op in het noorden van het land en controleren nu gebieden die meer dan een decennium in Koerdische handen waren.

13 minuten geleden
Wrakstukken van vermist vliegtuig Indonesië gevonden

MAKASSAR (ANP) - De Indonesische autoriteiten hebben wrakstukken gevonden van het vliegtuig dat vermist raakte in de provincie Zuid-Sulawesi. Naar de elf inzittenden wordt nog gezocht.

3 uur geleden
Tientallen gewonden door geweld bij Duitse voetbalwedstrijd

BERLIJN (ANP) - Meer dan vijftig mensen zijn zaterdag gewond geraakt bij confrontaties tussen supporters en de politie voorafgaand aan de voetbalwedstrijd in de Duitse tweede divisie tussen Hertha BSC en koploper Schalke 04.

6 uur geleden
Dodental door lawines in Oostenrijk op zaterdag opgelopen tot 8

WENEN (ANP) - Door een lawine in Oostenrijk zijn drie Tsjechische skiërs om het leven gekomen, meldt de politie. Het totale dodental door lawines in de Oostenrijkse Alpen zaterdag komt daarmee op acht. Eerder op de dag vielen al vijf doden bij twee afzonderlijke incidenten in de regio Pongau, ten zuiden van Salzburg.

6 uur geleden
Trump wil 1 miljard dollar voor permanent lidmaatschap vredesraad

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil dat landen minstens 1 miljard dollar (ruim 860 miljoen euro) bijdragen om permanent lid te worden van de nieuwe internationale vredesraad. Dat staat in een concepthandvest dat is ingezien door persbureau Bloomberg.

8 uur geleden
Syrisch leger rukt verder op in Koerdisch gebied

TABQA (ANP/AFP) - Het Syrische leger is verder opgerukt in het noorden van het land. Daardoor hebben ze nu gebieden in handen die lange tijd gecontroleerd werden door de Koerden.

10 uur geleden
Israëlische premier keert zich tegen beoogde raad voor Gaza

JERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft zich kritisch uitgelaten over de plannen van de Amerikaanse president Donald Trump voor internationale raden die een Palestijns overgangsbestuur in de Gazastrook moeten controleren of bijstaan.

14 uur geleden