Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Speciale aanklager voor onderzoeken naar Trump

Speciale aanklager voor onderzoeken naar Trump

WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft een speciale aanklager aangesteld die zich gaat bezighouden met de lopende onderzoeken naar oud-president Donald Trump. Het betreft Trumps omgang met gevoelige overheidsdocumenten en zijn pogingen om in januari 2021 na zijn verkiezingsnederlaag een vreedzame machtsoverdracht te verstoren, aldus een hoge ambtenaar van het ministerie. De speciale officier van justitie zou uiteindelijk kunnen besluiten Trump te vervolgen.

De functie wordt vervuld door Jack Smith, die eerder in Den Haag werkte voor het internationale Kosovo-tribunaal. Volgens justitieminister Merrick Garland heeft Smith "een reputatie opgebouwd als een onafhankelijk en vastberaden aanklager". Smith belooft snel te werk te gaan, maar ook onafhankelijk en grondig onderzoek te doen.

Volgens CNN komt er schot in de zaak en worden de komende weken getuigen gehoord door een zogeheten grand jury. Aanklagers hebben de afgelopen dagen nieuwe dagvaardingen verzonden met betrekking tot beide onderzoeken, aldus de nieuwszender.

Gevoelige informatie

Trump bewaarde na zijn presidentschap gevoelige informatie op zijn landgoed in Florida en heeft geprobeerd het strafrechtelijk onderzoek daarnaar te dwarsbomen. Hij ging tot het Hooggerechtshof om te voorkomen dat het ministerie van Justitie de in beslag genomen documenten onderzoekt. Het strafrechtelijk onderzoek naar de Capitoolbestorming van 6 januari 2021 komt ook deels onder de speciale aanklager te vallen.

Trump heeft beide onderzoeken, die het lastiger voor hem maken opnieuw president te worden, bestempeld als politiek gemotiveerd. Trump verklaarde dinsdag zich kandidaat te stellen voor de presidentiële race van 2024. Zijn team hield volgens CNN al rekening met de aanstelling van een speciale officier van justitie.

Minister van Justitie Garland verwees bij de aanstelling van Smith ook naar Trumps kandidatuur en het voornemen van de huidige president Joe Biden om zich ook verkiesbaar te stellen. Daarom zou het "in het algemeen belang" zijn om een speciale aanklager aan te wijzen. Dergelijke officieren van justitie hebben doorgaans een hoge mate van onafhankelijkheid en zijn een manier voor het ministerie om verwijten van politieke partijdigheid te pareren.

Meer uit Buitenland

Zweeds parlement wijst leider van Centrumpartij af als premier

STOCKHOLM (ANP/RTR) - Het Zweedse parlement heeft de leider van de Centrumpartij, Elisabeth Thand Ringqvist, afgewezen als premierskandidaat. De regeringsformatie zit sinds de verkiezingen van afgelopen september in een patstelling. De leider van de Gematigde Uniepartij, Ulf Kristersson, en sinds 2022 premier van het land, mag als volgende proberen een kabinet te vormen volgens de parlementsvoorzitter.

8 minuten geleden
Trump: VS stoppen met militaire miljardensteun aan Israël

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten stoppen met structureel geld geven aan Israël, heeft de Amerikaanse president Donald Trump gezegd in een televisie-interview. Hij heeft daar naar eigen zeggen afspraken over gemaakt met de Israëlische premier Benjamin Netanjahu. Het geld was voor defensie.

9 minuten geleden
Partijvoorzitters bespreken begrotingscrisis bij Belgische koning

BRUSSEL (ANP/BELGA) - De eerste twee van de vijf partijvoorzitters van de Belgische coalitie zijn dinsdag bij koning Filip langs geweest. Partijvoorzitter Yvan Verougstraete van Les Engagés heeft daar aangedrongen op het belang van eerlijke verdeling van de lasten en bijdragen naar vermogen, aldus de partijvoorzitter op X. CD&V-voorzitter Sammy Mahdi vindt vooral dat er snel een oplossing moet komen, zei hij na afloop van het gesprek tegen de pers.

48 minuten geleden
Oppositieblok Israël wil zo snel mogelijk een regering vormen

TEL AVIV (ANP/AFP) - De Israëlische oppositiepartijen onder leiding van Gadi Eisenkot hebben afgesproken zo snel mogelijk een regering te vormen. De partijleiders spraken hierover tijdens hun eerste overleg sinds de parlementsverkiezingen.

50 minuten geleden
Eerste stembureaus voor Amerikaanse midterms geopend

WASHINGTON (ANP) - In de Verenigde Staten zijn de eerste stembureaus geopend voor de midterms. Bij die verkiezingen, ongeveer halverwege de ambtstermijn van president Donald Trump, riskeren zijn Republikeinen hun nipte meerderheid in het Congres te verliezen.

3 uur geleden
Zelensky: complexe aanval op Oekraïne op verkiezingsdag VS

KYIV (ANP) - Oekraïne is in de nacht van maandag op dinsdag doelwit geworden van een "complexe, enorme aanval" door Rusland, zegt president Volodymyr Zelensky op X. Volgens hem was de aanval vooral gericht op belangrijke infrastructuur, en met name op de energievoorziening. Er zijn ook slachtoffers gevallen, aldus de president. "Het is heel veelzeggend dat dit alles gebeurt op de dag van de Amerikaanse congresverkiezingen."

5 uur geleden
Woonprotestkamp in centrum van Madrid ontruimd

MADRID (ANP/AFP) - De Spaanse politie heeft een protestkamp in Madrid ontmanteld. Het kamp op het centrale plein in de stad was opgericht uit protest tegen het woningtekort en de huurprijzen. Volgens het stadsbestuur is de ontruiming vreedzaam verlopen, maar de activisten spreken van een "gewelddadige politieoperatie".

6 uur geleden