Speciaalchemiebedrijf DSM centraal op Damrak na cijfers
AMSTERDAM (ANP) - Op het Damrak gaat de aandacht van beleggers dinsdag onder meer uit naar de resultaten van DSM. Het speciaalchemiebedrijf schroefde zijn verwachtingen voor het gehele jaar op na een sterke eerste jaarhelft. Buiten het Damrak kwamen de Britse olieproducent BP, de Duitse autofabrikant BMW, de Franse bank Société Générale en de Britse bank Standard Chartered met kwartaalcijfers.
De AEX-index op Beursplein 5 koerst op basis van de openingsindicatoren af op een licht lager begin van de nieuwe handelsdag. Ook elders in Europa lijken de beurzen met kleine minnen te openen. In de Aziatische regio lieten de belangrijkste aandelenmarkten dinsdag overwegend verliezen zien. De Nikkei in Tokio eindigde 0,5 procent lager.
DSM bleef profiteren van de sterke vraag naar vezels en andere producten die door zijn materialentak worden gemaakt. Ook de voedingsmiddelentak groeide gestaag door. De omzet van het concern groeide in de eerste zes maanden van het jaar tot bijna 4,9 miljard euro en het bedrijf sloot het halfjaar af met een winst van 1 miljard euro. DSM scherpte ook zijn ambities aan op het gebied van duurzaamheid. Als onderdeel van internationale afspraken wil het speciaalchemiebedrijf tegen 2050 klimaatneutraal zijn.
Prosus
Het aandeel van techinvesteerder Prosus zal waarschijnlijk onder druk komen te staan. Het Chinese technologiebedrijf Tencent, waarin Prosus een groot belang heeft, kelderde in Hongkong ruim 7 procent. De koersval volgde op kritiek in Chinese staatsmedia op online gaming. Tencent is een grote speler in de gamesector en beleggers vrezen dat Peking strengere maatregelen zal nemen om te zorgen dat de Chinese jeugd minder tijd zal besteden aan games, om verslaving tegen te gaan.
SBM Offshore kondigde aan een intentieverklaring te hebben getekend met het Braziliaanse oliebedrijf Petrobras voor het gebruik van het productie- en opslagschip (FPSO) Alexandre de Gusmão. Het contract heeft een looptijd van 22,5 jaar. Volgens topman Bruna Chabas van de maritiem dienstverlener is dit het tweede grote contract dat SBM dit jaar heeft gesloten met Petrobras.
Europese beurzen
De Europese beurzen wonnen maandag terrein. De AEX-index klom 0,5 procent tot 758,22 punten en de MidKap won 0,4 procent tot 1057,92 punten. De graadmeters in Frankfurt, Londen en Parijs stegen tot 1 procent. Wall Street begon augustus met kleine koersuitslagen. De Dow-Jonesindex eindigde 0,3 procent lager op 34.838,16 punten. De brede S&P 500 daalde 0,2 procent en techbeurs Nasdaq won 0,1 procent.
De euro was 1,1876 dollar waard, tegen 1,1875 dollar een dag eerder. De olieprijzen gingen licht omlaag na de forse daling op maandag. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 0,2 procent tot 71,15 dollar. Brentolie kostte ook 0,2 procent minder, op 72,77 dollar per vat.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Facebook-moederbedrijf Meta Platforms overweegt een aandelenverkoop van tientallen miljarden dollars om verder te kunnen investeren in kunstmatige intelligentie (AI). Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times. Volgens bronnen van de krant zijn er gesprekken bij Meta over die aandelenverkoop.
58 minuten geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De vraag naar aandelen bij de beursgang van SpaceX is groot. Volgens bronnen van persbureau Bloomberg is die vraag zelfs groter dan het aantal aandelen dat SpaceX gaat uitgeven bij de beursgang in New York die volgende week vrijdag plaats zou moeten vinden.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is vrijdag met verlies gesloten. Betalingsdienstverlener Adyen was de grootste daler in de hoofdindex, naar verluidt door een negatief analistenrapport over het bedrijf. Ook de chipfondsen stonden bij de verliezers.
3 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - Anthropic pleit voor een 'pauzeknop' bij de ontwikkeling van de geavanceerdste AI-systemen. Die moet mensen de mogelijkheid geven om na te gaan wat de gevolgen van de nieuwe technologie zijn. Wereldwijde afspraken daarover worden vooral belangrijk als AI-systemen steeds meer taken van mensen overnemen bij de verdere ontwikkeling van kunstmatige intelligentie, stelt medeoprichter Jack Clark in een blogpost.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een groep van ruim twintig Europese nieuwsuitgevers heeft Google aangeklaagd bij de rechtbank in Amsterdam. Ze eisen een schadevergoeding van meer dan 640 miljoen euro, omdat ze verliezen zouden hebben geleden door concurrentiebeperkend gedrag van het techconcern rond zijn onlineadvertentietechnologie. Dat meldt de Europese procesfinancier LitFin. Een van de organisaties is FD Mediagroep, het bedrijf achter Het Financieele Dagblad en BNR Nieuwsradio.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Lululemon Athletica ging vrijdag fors onderuit op de beurzen in New York. De Canadees-Amerikaanse sportkledingfabrikant, bekend van yogaleggings, boekte afgelopen kwartaal meer omzet, maar zag de nettowinst dalen. Ook de winstverwachting voor het huidige kwartaal viel lager uit dan gehoopt. Het bedrijf werd daarnaast negatiever over de vooruitzichten voor het hele jaar. Het aandeel werd 9 procent lager gezet.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De werkgelegenheid in de Verenigde Staten is in mei veel sterker gegroeid dan verwacht, ondanks de economische onzekerheid door de oorlog in het Midden-Oosten en sterk gestegen inflatie door de hoge brandstofprijzen. Volgens het Amerikaanse ministerie van Arbeid ging het om een groei met 172.000 banen. Economen hadden in doorsnee op 88.000 nieuwe arbeidsplaatsen gerekend.
6 uur geleden