Speciaalchemiebedrijf Corbion verder omlaag op vlak Damrak
AMSTERDAM (ANP) - Corbion zette maandag de daling voort op de Amsterdamse beurs, die weinig beweging liet zien. Het speciaalchemiebedrijf kelderde vrijdag al bijna 12 procent na publicatie van teleurstellende jaarcijfers. Analisten van Berenberg en Barclays verlaagden daarop hun koersdoelen voor het aandeel. Met een verlies van ruim 3 procent was Corbion opnieuw de grootste daler bij de middelgrote bedrijven.
De algehele stemming op de Europese beurzen was terughoudend, na de sterke koerswinsten op vrijdag. Beleggers verwerkten de bescheiden groeidoelstelling voor de Chinese economie. China mikt dit jaar op een groei van "ongeveer" 5 procent. Dat is een van de laagste groeidoelen voor de op een na grootste economie ter wereld in decennia.
Ook de renteperikelen hielden de markten in de greep. De Europese centralebankpresident Christine Lagarde verklaarde afgelopen weekeinde dat het zeer waarschijnlijk is dat de rente in de eurozone deze maand met nog eens een half procentpunt zal worden verhoogd in de strijd tegen de inflatie. Beleggers kijken daarnaast uit naar de verklaringen die de Amerikaanse centralebankpresident Jerome Powell dinsdag en woensdag zal afleggen voor het Amerikaanse Congres.
Andere beurzen
De AEX-index op het Damrak, die sinds afgelopen zaterdag veertig jaar bestaat, noteerde rond het middaguur een fractie hoger op 760,88 punten. De MidKap verloor 0,1 procent tot 1022,09 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs klommen tot 0,4 procent. Londen daalde 0,3 procent.
Vooral de grondstoffenbedrijven hadden last van de tegenvallende groeidoelstelling voor de Chinese economie. In de AEX stond staalfabrikant ArcelorMittal onderaan met een min van 1,3 procent. Bij de middelgrote bedrijven verloren roestvrijstaalmaker Aperam en metalengroep AMG tot 0,9 procent. Ook bodemonderzoeker Fugro en kunstmestproducent OCI stonden onderaan in de MidKap, met minnen tot 1,4 procent.
In de plus
Chipbedrijf Besi was de sterkste stijger bij de hoofdfondsen met een winst van 1 procent. De financiële bedrijven Aegon, ING en NN Group, die doorgaans profiteren van hogere rentes, wonnen tot 0,7 procent. In de MidKap ging biotechnoloog Galapagos aan kop met een plus van 1,1 procent.
In Zürich verloor Credit Suisse dik 1 procent. De grote Amerikaanse aandeelhouder Harris Associates heeft zijn belang in de door schandalen geplaagde Zwitserse bank verkocht. De investeringsmaatschappij had naar verluidt vorig jaar nog een belang van zo'n 10 procent in de bank.
Euro- en oliekoers
De euro was 1,0643 dollar waard, tegen 1,0605 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie zakte 1,4 procent in prijs tot 78,57 dollar. Brentolie werd ook 1,4 procent goedkoper, op 84,60 dollar per vat.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenkoersen op het Damrak gingen maandag over een breed front omlaag, na de stevige verliezen vorige week. Een negatieve start van Wall Street droeg niet bij aan een verbetering van de stemming in Amsterdam.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Een ruime meerderheid van FNV-leden bij sjorbedrijven ILS en Matrans heeft ingestemd met het cao-resultaat voor de sjorders. Een staking van de medewerkers die containers in de haven van Rotterdam losmaken en vastzetten, had vorige maand grote impact, omdat containerschepen niet konden laden en lossen door de acties.
2 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - XPeng, een grote Chinese producent van elektrische auto's, ziet het somber in voor het laatste kwartaal van dit jaar. Volgens het concern staan de verkopen onder druk door een prijzenoorlog op de thuismarkt en groeiende concurrentie.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Alphabet (plus 4,5 procent) behoorde maandag tot de winnaars op Wall Street. Beleggers reageerden verheugd op het nieuws dat Berkshire Hathaway, de investeringsmaatschappij van superbelegger Warren Buffett, in het afgelopen kwartaal bijna 18 miljoen aandelen van het moederbedrijf van Google en YouTube heeft gekocht. Dat belang was eind september meer dan 4 miljard dollar waard.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Sjaak van der Tak, voormalig voorman van LTO Nederland, wordt de nieuwe voorzitter van de vakgroep Vollegrondsgroenten bij de land- en tuinbouworganisatie. Deze nieuwe vakgroep is opgericht om de belangenbehartiging voor plantaardige sectoren verder te versterken, maakte LTO maandag bekend.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandsche Bank (DNB) voert de komende jaren een reorganisatie door om 10 procent van de kosten te besparen. Door het schrappen van zo'n 60 miljoen euro aan kosten wil de centrale bank dat de begroting in 2030 ongeveer even groot is als nu, ondanks verdere loon- en prijsstijgingen. DNB telt nu ruim 2300 voltijdkrachten.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandsche Bank (DNB) waarschuwt voor de historisch hoge standen van aandelenbeurzen in met name de Verenigde Staten. Onder meer door optimisme rond kunstmatige intelligentie (AI) en beter dan verwachte prestaties van de economie zijn op Wall Street sinds begin april winsten van zo'n 20 procent geboekt. Dat brengt volgens DNB-president Olaf Sleijpen risico's met zich mee.
6 uur geleden