Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

SPD'er Scholz wil regering vormen met FDP en Groenen

SPD'er Scholz wil regering vormen met FDP en Groenen

BERLIJN (ANP/AFP/DPA/BLOOMBERG) - Kanselierskandidaat Olaf Scholz van de Duitse SPD vindt dat kiezers hem een duidelijk mandaat hebben gegeven om een regering te vormen. Hij zet in op een coalitie met de liberale FDP en milieupartij De Groenen. De rivaliserende unie van CDU/CSU moet volgens hem oppositie gaan voeren na te zijn afgestraft door de kiezers, maar die lijkt dat vooralsnog niet van plan te zijn.

De SPD van Scholz kreeg volgens voorlopige uitslagen 25,7 procent van stemmen, terwijl het conservatieve blok van CDU/CSU bleef steken op 24,1 procent, een ongekend slecht resultaat voor die conservatieve zusterpartijen. Die hebben evenwel duidelijk gemaakt dat ze ook willen proberen een regering te vormen. Dat betekent dat Duitsland een periode van politieke onzekerheid tegemoet kan gaan.

SPD en CDU/CSU zaten de afgelopen jaren samen in een coalitie, maar lijken die samenwerking vooralsnog niet te willen verlengen. Dat betekent dat de FDP (11,5 procent) en De Groenen (14,8 procent) in beeld komen als voor de hand liggende coalitiepartners.

Duidelijke taal

Dat beaamde ook Scholz, die maandag applaus en bloemen kreeg bij het hoofdkwartier van zijn partij in Berlijn. "De kiezers hebben duidelijke taal gesproken. Ze hebben duidelijk gemaakt wie de volgende regering moet vormen", zei hij. "Ze hebben drie partijen versterkt: de sociaaldemocraten, Groenen en FDP."

"CDU en CSU hebben niet alleen veel stemmen verloren, maar ook een boodschap gekregen van de burgers", zei de SPD-voorman, die CDU'er Angela Merkel wil opvolgen als bondskanselier. "Ze moeten niet langer plaatsnemen in de regering. Ze moeten de oppositie in."

Informeel overleg

Het moet nog blijken of de FDP en de Groenen samen in een regering willen stappen. De twee partijen liggen ideologisch ver uit elkaar. FDP-voorman Christian Lindner heeft geopperd dat de twee kleinere partijen eerst onderling kunnen overleggen voordat ze in gesprek gaan met de SPD of CDU/CSU.

De partijen gaan de komende dagen informeel met elkaar overleggen om te kijken welke coalities mogelijk zijn. Als voldoende vooruitgang wordt geboekt, kunnen formele onderhandelingen worden gestart. Die zouden zich maanden kunnen voortslepen. De SPD van Scholz heeft belangrijke besluiten in het verleden voorgelegd aan leden van de partij. Dat zou ook nog vertraging kunnen opleveren.

Duitsers hoeven in de tussentijd nog geen afscheid te nemen van bondskanselier Merkel. Zij wil geen nieuwe ambtstermijn, maar blijft wel aan tot een nieuwe regering kan worden gevormd. Als dat langer duurt dan tot medio december, wordt ze daardoor ook de langstzittende bondskanselier sinds de Tweede Wereldoorlog.

Meer uit Buitenland

Bemanningslid VS gered na neerhalen gevechtsvliegtuig in Iran

WASHINGTON (ANP) - Een bemanningslid van het neergehaalde Amerikaanse gevechtsvliegtuig in Iran is gered, meldden Amerikaanse functionarissen aan CBS News. Het toestel zou een F-15 zijn, waarbij twee personen aan boord zitten. De zoek- en reddingsoperatie is nog steeds bezig.

59 minuten geleden
Trump stelt recordbegroting voor defensie VS voor

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil volgend jaar 1,5 biljoen dollar uitgeven aan defensie. Het Witte Huis heeft zijn begrotingsvoorstel gepubliceerd. Hiermee zouden de militaire uitgaven met ongeveer 40 procent worden verhoogd tot het hoogste niveau in de moderne geschiedenis.

1 uur geleden
NYT: Amerikaans gevechtsvliegtuig neergehaald in Iran

WASHINGTON (ANP) - Amerikaanse functionarissen bevestigen dat een Amerikaans gevechtsvliegtuig is neergehaald in Iran, meldt The New York Times. De VS proberen de bemanning op te sporen en te redden voordat Iran ze te pakken krijgt, zeggen ingewijden tegen de krant.

3 uur geleden
Trump: VS kunnen met iets meer tijd Straat van Hormuz heropenen

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump stelt dat zijn land "met iets meer tijd makkelijk de Straat van Hormuz kan heropenen." Door een Iraanse blokkade varen nauwelijks nog schepen door de zeestraat, die van groot belang is voor de internationale handel.

3 uur geleden
Opslagplaats Rode Halve Maan aangevallen in het zuiden van Iran

BUSHEHR (ANP/RTR) - Een opslagplaats met daarin hulpgoederen en hulpvoertuigen is geraakt door een droneaanval, meldt het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC). Donderdag zei die organisatie nog zich zorgen te maken om de verslechterde humanitaire situatie in Iran.

4 uur geleden
Trump wijst JD Vance aan als 'fraude-tsaar'

WASHINGTON (ANP) - Vicepresident JD Vance zal voortaan verantwoordelijk zijn voor fraudebestrijding in de VS. Op Truth Social schrijft president Donald Trump dat Vance in die rol voortaan bekend zal staan als "fraude-tsaar".

4 uur geleden
Opnieuw corruptieonderzoek naar hoge Chinese functionaris

BEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Ma Xingrui, lid van het Chinese politburo en voormalig leider van de Communistische Partij in Xinjiang, wordt onderzocht door het anti-corruptieorgaan van de partij, melden Chinese media. Voor zover bekend is hij nog niet uit zijn functie gezet.

4 uur geleden