SPD wint verkiezingen in deelstaat Saarland ruim
SAARBRÜCKEN (ANP/DPA) - De sociaaldemocraten van bondskanselier Olaf Scholz hebben de parlementsverkiezing in de Duitse deelstaat Saarland gewonnen. Volgens voorlopige officiële eindresultaten behaalde de SPD zondag 43,5 procent. De conservatieve Christen-Democratische Unie (CDU) van de huidige premier Tobias Hans, vele jaren met afstand de grootste, behaalde 28,5%. Het rechts-populistische Alternatief voor Duitsland (AfD) kwam met 5,7 procent het regionale parlement binnen
Daardoor tekent zich een wisseling van de wacht af. De 45-jarige SPD-lijsttrekker Anke Rehlinger, tot dusver minister van Economische Zaken in Saarland, zal vermoedelijk minister-president worden. De afgelopen periode was haar SPD nog de kleine coalitiepartner van de christendemocraten.
De stembusgang in Saarland, dat bijna een miljoen inwoners heeft, was de eerste sinds de landelijke verkiezingen vorig jaar september en werd beschouwd als een belangrijke test voor Scholz. Deze regeert sinds december met de Groenen en de liberalen van de FDP, ofwel de 'stoplicht'-coalitie naar de partijkleuren rood, geel, groen.
De liberale Vrije Democraten (FDP) en de Groenen haalden de kiesdrempel van 5 procent niet. Zij zijn daarom niet vertegenwoordigd in het nieuwe parlement. Ook de linkse partij Die Linke haalde de kiesdrempel niet.
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP/AFP) - De Venezolaanse autoriteiten hebben 379 politieke gevangenen amnestie verleend. Dat heeft een parlementariër die toezicht houdt op het proces gezegd, nadat vrijdag een amnestiewet werd aangenomen die al werd verwacht sinds het afzetten van ex-president Nicolás Maduro.
2 uur geledenST. ANTON AM ARLBERG (ANP/DPA) - Het aantal skiërs dat vrijdag in Oostenrijk door lawines is omgekomen, is volgens lokale autoriteiten opgelopen tot vijf. Een lawine bij St. Anton am Arlberg in het westen van Oostenrijk leek aanvankelijk twee mensen het leven te hebben gekost. Maar een van de drie gewonden die werden gered, overleed later op de avond alsnog in het ziekenhuis.
4 uur geledenST. ANTON AM ARLBERG (ANP) - Een lawine bij St. Anton am Arlberg in het westen van Oostenrijk heeft vrijdag aan zeker twee mensen het leven gekost. Dat meldt Blick.
13 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse regering overweegt een wet om Andrew Mountbatten-Windsor uit de lijn van koninklijke troonopvolging te verwijderen. Dit zou volgens een Britse functionaris gebeuren zodra het politieonderzoek naar de banden van Andrew met de Amerikaanse zedendelinquent Jeffrey Epstein is afgerond. Hij staat momenteel achtste in lijn.
14 uur geledenSTUTTGART (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz is op het partijcongres van de CDU met 91 procent van de stemmen herkozen als partijvoorzitter. Dat meldt de Frankfurter Allgemeine Zeitung. Zijn herverkiezing kon rekenen op luid applaus uit de zaal. In 2024 en 2022 haalde hij respectievelijk 90 en 94,6 procent van de stemmen.
14 uur geledenKYIV (ANP) - Zowel de Amerikanen als de Russen zetten Oekraïne nog steeds onder druk om de Donbas op te geven, zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky in een interview met persbureau AFP. Volgens Zelensky houden de twee Kyiv voor dat dit nodig is als Oekraïne wil "dat de oorlog morgen eindigt". Oekraïne heeft nog altijd een deel van de Donbas in handen en heeft meermaals benadrukt niet eenzijdig land te kunnen opgeven.
14 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten willen volgende maand alsnog astronauten rond de maan laten vliegen. Een generale repetitie van de lancering in de afgelopen dagen is goed verlopen, daarom mikt ruimtevaartorganisatie NASA vooralsnog op een vertrek op 6 maart. Dat was al de eerste mogelijkheid om te lanceren. De Artemis II-missie moet de laatste voorbereiding zijn op een nieuwe maanlanding.
15 uur geleden