
SPD vraagt zich af of CDU/CSU genoeg concessies wil doen
BERLIJN (ANP/DPA) - De sociaaldemocratische partij SPD vraagt zich hardop af of het christendemocratische blok CDU/CSU, de winnaar van de Duitse parlementsverkiezingen, genoeg concessies wil doen om samen een regering te kunnen vormen. De twee partijen hebben genoeg zetels in de Bondsdag voor een meerderheidscoalitie.
SPD-voorzitter Lars Klingbeil, die de nieuwe partijleider in de Bondsdag wordt, heeft gezegd dat "de bal bij Friedrich Merz ligt", de leider van CDU/CSU. De verkiezingscampagne heeft bewezen dat er grote verschillen zijn tussen de twee partijen, zei Klingbeil in een programma van omroep ARD. Het is volgens hem aan Merz om uit te leggen hoe ze kunnen samenwerken in een regering.
Omdat Merz de grootste partij in de Bondsdag vertegenwoordigt, is het waarschijnlijk dat hij de nieuwe bondskanselier wordt. Hij wil nog voor Pasen een regering vormen. Die opdracht wordt bemoeilijkt doordat de rechts-radicale partij Alternative für Deutschland (AfD) met 20,8 procent de tweede partij van het land is geworden. Alle partijen sluiten samenwerking met de AfD uit. De CDU/CSU kreeg bij de stembusgang van zondag 28,6 procent van de stemmen en de SPD 16,4 procent.
Meer uit Buitenland
AUSTIN (ANP/RTR) - Bij overstromingen in de Amerikaanse staat Texas zijn zeker dertien mensen om het leven gekomen, melden lokale autoriteiten. Er zijn ook mensen vermist, onder wie kinderen die op kamp waren.
1 uur geledenGAZA-STAD (ANP/RTR/AFP) - Hamas zegt klaar te zijn om "onmiddellijk" onderhandelingen te starten over een voorstel voor een staakt-het-vuren met Israël in Gaza. Eerder vrijdag had de beweging overleg gevoerd met andere Palestijnse facties over het door Qatarese en Egyptische bemiddelaars opgestelde voorstel.
1 uur geledenBELGRADO (ANP/RTR) - De Servische politie is begonnen harder op te treden bij de al ruim acht maanden aanhoudende protesten tegen de Servische president Aleksandar Vucic. Demonstranten die bijvoorbeeld wegen blokkeren, worden opgepakt.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De atoominspecteurs van het internationale agentschap IAEA hebben Iran verlaten, ondanks een eerdere oproep van het agentschap om "het onmisbare toezicht te hervatten". Dat is een gevolg van het besluit van Teheran van woensdag om de samenwerking met het agentschap op te zeggen.
9 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Rusland en Oekraïne hebben opnieuw gevangenen uitgewisseld. De uitruil maakt deel uit van de afspraken die de landen met elkaar maakten tijdens onderhandelingen in Istanbul, begin vorige maand.
10 uur geledenROME (ANP) - Het aantal gewonden bij het geëxplodeerde tankstation in Rome is opgelopen naar 45. Twee van hen verkeren in kritieke toestand. Volgens de president van de regio Lazio waar Rome onder valt, is de situatie nu onder controle.
10 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR) - Bij hulpverlening in de grotendeels verwoeste Gazastrook zijn inmiddels al meer dan zeshonderd Palestijnen gedood, meldt het mensenrechtenbureau van de Verenigde Naties. Het gaat om 613 doden tot 27 juni, maar er zijn sindsdien meer incidenten geweest, benadrukt de VN-organisatie.
10 uur geleden