SPD-congres tegen breuk coalitie met Merkel
BERLIJN (ANP/DPA) - Het partijcongres van de Duitse sociaaldemocraten (SPD) heeft in grote meerderheid gestemd tegen het opzeggen van de 'GroKo', de grote coalitie met de christendemocratische bondskanselier Angela Merkel. Het nieuw gekozen partijbestuur moet echter wel in gesprek gaan met Merkels CDU om andere accenten in het gezamenlijke beleid te leggen.
Merkels regering werd ondermijnd door de strijd binnen de regeringspartner SPD over de vraag of verder regeren met de CDU wel nut heeft. De nieuwe partijvoorzitters Saskia Esken en Norbert Walter-Borjans staan erg kritisch tegenover de coalitie.
De voorzitter van de CDU, Annegret Kramp-Karrenbauer, eiste vijdag dat de SPD zich onomwonden uitspreekt vóór de coalitie. Kramp-Karrenbaurer zei dit kort nadat het partijcongres de parlementariër Esken en deelstaatminister Walter-Borjans tot voorzitters had gekozen. De SPD regeert, op vier jaar (2009-2013) na, al sinds 2005 samen met de CDU en onder leiding van de christendemocratische bondskanselier Angela Merkel. De aanhang van de SPD krimpt zowel in verkiezingen als peilingen.
De SPD koos voor het eerst een duo als voorzitters. De verkiezing op het partijcongres volgde nadat de twee door een stemming onder de leden al waren uitverkoren. De sociaaldemocratische partij is de oudste partij van het land, maar verkeert in een crisis. De SPD had aan het begin van de vorige eeuw vaak meer dan 30 procent van de kiezers. Tijdens de regering van de man naar wie het SPD-hoofdkwartier in Berlijn is genoemd, Willy Brandt (1913-1992), behaalde de SPD zelfs bijna 46 procent van de stemmen in de parlementsverkiezingen van 1972. Daar was in 2017 nog maar 20 procent van over en in recente peilingen staat de SPD op circa 14 procent.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten roept oppositiepartijen op de onderhandelingen over het belastingplan ook echt over de inhoud van dat plan te laten gaan. Meerdere partijen grijpen de gesprekken met het minderheidskabinet over parlementaire steun aan om andere politieke wensen op tafel te leggen.
34 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie moet gaan kijken hoe ze AI beter kan toepassen in haar eigen werkprocessen en ambtenarenapparaat. Dat zei voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen maandag bij de presentatie van een rapport over hoe het dagelijks bestuur van de EU beter kan werken.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Stichting Islamitisch Onderwijs moet van staatssecretaris Judith Tielen (Voortgezet Onderwijs) direct verbeteringen doorvoeren op het Cornelius Haga Lyceum in Amsterdam. Het schoolbestuur heeft een zogenoemde aanwijzing gekregen van Tielen, omdat de onderwijskwaliteit niet voldoende is en omdat de Onderwijsinspectie wanbeheer van de directie vaststelde.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - BBB-fractieleider Henk Vermeer en BBB-Kamerlid Femke Wiersma zeggen zondag aan het eind van de middag een "goed gesprek" te hebben gehad met het minderheidskabinet over het belastingplan en het stikstofbeleid. Ze spreken dinsdagavond op het ministerie van Algemene Zaken verder.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het minderheidskabinet gaat opnieuw praten met de oppositie om een "brede meerderheid" te vinden voor het belastingplan. Dat meldt Financiën. Zaterdag overlegden de premier, vicepremiers en bewindslieden van Financiën op het Catshuis over een nieuw voorstel.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Oud-studenten gaan op de lange termijn toch meer dan 2,5 procent rente betalen over hun studielening. D66, VVD en CDA hadden een maximum opgeschreven in het coalitieakkoord, maar onderwijsminister Rianne Letschert constateert in een Kamerbrief dat de gereserveerde 40 miljoen euro per jaar niet genoeg is om de rente voldoende te drukken.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Zorgminister Sophie Hermans heeft als reactie op de verhoging van de zorgpremie door verzekeraar DSW herhaald dat er maatregelen nodig zijn om "de zorg betaalbaar en toegankelijk te houden". De "aanhoudende groeiende vraag naar zorg en de stijgende lonen en prijzen" zijn volgens haar belangrijke oorzaken van de gestegen zorgkosten.
5 dagen geleden