Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

SPD-congres tegen breuk coalitie met Merkel

SPD-congres tegen breuk coalitie met Merkel

BERLIJN (ANP/DPA) - Het partijcongres van de Duitse sociaaldemocraten (SPD) heeft in grote meerderheid gestemd tegen het opzeggen van de 'GroKo', de grote coalitie met de christendemocratische bondskanselier Angela Merkel. Het nieuw gekozen partijbestuur moet echter wel in gesprek gaan met Merkels CDU om andere accenten in het gezamenlijke beleid te leggen.

Merkels regering werd ondermijnd door de strijd binnen de regeringspartner SPD over de vraag of verder regeren met de CDU wel nut heeft. De nieuwe partijvoorzitters Saskia Esken en Norbert Walter-Borjans staan erg kritisch tegenover de coalitie.

De voorzitter van de CDU, Annegret Kramp-Karrenbauer, eiste vijdag dat de SPD zich onomwonden uitspreekt vóór de coalitie. Kramp-Karrenbaurer zei dit kort nadat het partijcongres de parlementariër Esken en deelstaatminister Walter-Borjans tot voorzitters had gekozen. De SPD regeert, op vier jaar (2009-2013) na, al sinds 2005 samen met de CDU en onder leiding van de christendemocratische bondskanselier Angela Merkel. De aanhang van de SPD krimpt zowel in verkiezingen als peilingen.

De SPD koos voor het eerst een duo als voorzitters. De verkiezing op het partijcongres volgde nadat de twee door een stemming onder de leden al waren uitverkoren. De sociaaldemocratische partij is de oudste partij van het land, maar verkeert in een crisis. De SPD had aan het begin van de vorige eeuw vaak meer dan 30 procent van de kiezers. Tijdens de regering van de man naar wie het SPD-hoofdkwartier in Berlijn is genoemd, Willy Brandt (1913-1992), behaalde de SPD zelfs bijna 46 procent van de stemmen in de parlementsverkiezingen van 1972. Daar was in 2017 nog maar 20 procent van over en in recente peilingen staat de SPD op circa 14 procent.

Meer uit Politiek

Heinen bij aanbieden miljoenennota: handrem moet van economie

DEN HAAG (ANP) - Regeldruk, trage vergunningverlening en het overvolle stroomnet zetten "een handrem" op de Nederlandse economie. "Die moet eraf", aldus minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) bij het aanbieden van de miljoenennota 2027 in de Tweede Kamer.

5 uur geleden
Raad van State: kabinet benoemt problemen, maar lost ze niet op

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet maakt een goede analyse over de economische problemen, maar dat wordt nog niet vertaald in het beleid in de miljoenennota. Dat schrijft de Raad van State in het advies bij de stukken die deze Prinsjesdag zijn gepresenteerd.

6 uur geleden
D66'er Paternotte hoopt dat oppositie 'uitgestoken hand' aanneemt

DEN HAAG (ANP) - Jan Paternotte, de fractieleider van coalitiepartij D66 in de Tweede Kamer, hoorde een "uitgestoken hand" in de troonrede die de koning uitsprak. "Ik ga proberen om hem zo ver mogelijk uit te steken, zodat iemand hem ook aanneemt." Dat de oppositie tot nu toe niet enthousiast is over de uitgelekte begrotingsplannen, lijkt hem geen zorgen te baren. "Er zal altijd wel kritiek zijn, dat hoort er ook een beetje bij."

7 uur geleden
Klaver: mooie troonrede kan stuurloosheid kabinet niet verhullen

DEN HAAG (ANP) - PRO-leider Jesse Klaver vindt dat koning Willem-Alexander "een hele mooie troonrede" heeft gehouden. Vooral met diens oproep tot samenwerking kan hij instemmen. Maar: "De woorden van de koning kunnen niet verbloemen dat het kabinet stuurloos is, dat ze geen richting kiezen voor Nederland en dat we daarom niet vooruitkomen."

7 uur geleden
SGP na troonrede: kabinet is 'vleugellam' en maakt geen keuzes

DEN HAAG (ANP) - De SGP hekelt dat het kabinet geen keuzes maakt en vooral deadlines nog maar eens opschuift. Partijleider Chris Stoffer zegt ook nog steeds niet te weten hoe de minderheidsregering voor politieke steun in beide Kamers gaat zorgen. Na de troonrede noemde hij het kabinet 'vleugellam'.

7 uur geleden
Koning vraagt gemeenten in troonrede om solidair te zijn op asiel

DEN HAAG (ANP) - In zijn troonrede vroeg de koning gemeenten om "solidair te zijn met Ter Apel en al die andere locaties die al veel te lang worden overvraagd". Daarmee adresseerde hij namens het kabinet de maatschappelijke spanning rond de spreidingswet. Inmiddels staan 42 gemeenten onder toezicht van asielminister Bart van den Brink (CDA), omdat die niet het aantal asielzoekers opvangen dat wettelijk voorgeschreven is.

7 uur geleden
Koning belooft '50 concrete acties' voor snellere woningbouw

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet komt binnenkort met "vijftig concrete en veelal snel te realiseren acties" om woningbouw te versnellen, beloofde koning Willem-Alexander in zijn troonrede. Hij blikte daarmee vooruit op plannen waaraan woonminister Elanor Boekholt-O'Sullivan (D66) momenteel werkt.

7 uur geleden