Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Spanningen tussen Polen en Rusland lopen op

Spanningen tussen Polen en Rusland lopen op

MOSKOU/WARSCHAU (ANP/RTR) - De spanningen tussen Polen en Rusland lopen op vanwege een aantal voorvallen tussen de twee landen. Zo heeft Polen de Russische ambassadeur in het land ontboden vanwege een incident met een Russisch gevechtsvliegtuig en een Pools vliegtuig boven de Zwarte Zee.

De jet vloog volgens Polen vrijdag gevaarlijk dicht in de buurt van een vliegtuig van de Poolse grenswacht, waardoor de Poolse piloot tijdelijk de controle over zijn toestel verloor. Het Poolse ministerie van Buitenlandse Zaken zegt het incident sterk te veroordelen. Het gaat volgens een woordvoerder om "provocerend en agressief gedrag" en een "ernstig internationaal incident".

Tegelijkertijd klinkt vanuit Rusland kritiek op Polen, dat van plan is om de Russische regio Kaliningrad in officiële documenten Królewiec te noemen. Deze Russische exclave ligt tussen Polen en Litouwen. Het besluit staat volgens het Kremlin gelijk aan een "vijandige daad". De stad werd tijdens de Tweede Wereldoorlog ingenomen door de Sovjet-Unie en werd vernoemd naar politicus Michail Kalinin, die gelinkt wordt aan een bloedbad waarbij duizenden Poolse militairen werden gedood door Sovjet-troepen. De naam Królewiec werd in de 15e en 16e eeuw ook al gebruikt.

Russische kruisraket

Poolse media melden ook dat het militaire object dat vorige maand in een Pools bos werd gevonden, een Russische kruisraket van het type Ch-55 was. Deze informatie is niet door de autoriteiten bevestigd. Eerder schreven media dat het object in het bos in het noordwesten van het land was beland na een test met de Poolse verdedigingssystemen. Sinds de Russische inval in Oekraïne is Polen extra alert bij de grenzen.

Polen geldt voor Oekraïne als een belangrijke partner in de ruim een jaar durende oorlog. Het land vangt veel Oekraïense vluchtelingen op en steunt regelmatig Oekraïense verzoeken voor zwaardere wapens, bijvoorbeeld toen andere landen nog terughoudend waren over de levering van Leopard 2-tanks.

Meer uit Buitenland

Negentien seconden voor stroomstoring Spanje eerste stroomuitval

MADRID (ANP/RTR) - Het Spaanse elektriciteitsnet had negentien seconden voor de grote stroomstoring van afgelopen maandag een eerste stroomuitval. Dat meldt de Spaanse minister van Energie Sara Aagesen.

7 minuten geleden
Israël wil mogelijk heel Gaza veroveren in uitgebreid offensief

JERUZALEM/GAZA-STAD (ANP/RTR/AFP) - Het opgeschaalde offensief van Israël in Gaza zou zo ver kunnen gaan dat de hele enclave wordt ingenomen. Dat meldt een Israëlische functionaris.

58 minuten geleden
Trump: Amerikaanse filmindustrie 'sterft', kondigt tarieven aan

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump kondigde zondag tarieven van 100 procent aan op films die in het buitenland worden geproduceerd. Hij zei op zijn platform Truth Social dat de Amerikaanse filmindustrie een "zeer snelle dood" sterft, doordat andere landen filmmakers en studio's uit de Verenigde Staten weg zouden lokken.

2 uur geleden
Doden en tientallen gewonden door kapseizen toeristenboten China

QIANXI (ANP/AFP/RTR) - Tien mensen zijn om het leven gekomen en zeventig mensen zijn in het ziekenhuis opgenomen nadat boten met toeristen door harde wind kapseisden in het zuidwesten van China, meldde de Chinese staatsomroep CCTV maandag.

2 uur geleden
Israël van plan om aanvallen op Gaza uit te breiden

TEL AVIV (ANP/DPA) - Israël is van plan zijn aanvallen op de Gazastrook te intensiveren, luidt een unaniem besluit van het veiligheidskabinet onder leiding van premier Benjamin Netanyahu. Dit meldden Israëlische media maandagochtend, verwijzend naar hoge functionarissen.

2 uur geleden
Trump wil heropening beruchte gevangenis Alcatraz

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zei zondag dat hij het Bureau of Prisons opdracht heeft gegeven om de beruchte gevangenis Alcatraz in de Baai van San Francisco te herbouwen en te heropenen om "Amerika's meest meedogenloze en gewelddadige criminelen te huisvesten".

7 uur geleden
Houthi's kondigen meer aanvallen op Israëlische luchthavens aan

SANAA (ANP/AFP/RTR) - De Jemenitische Houthi-rebellen blijven zich richten op Israëlische luchthavens. Volgens militair woordvoerder Yahya Saree hebben de Houthi's vooral de internationale luchthaven Ben-Gurion, bij Tel Aviv, in het vizier. Ook riep de Houthi-woordvoerder internationale luchtvaartmaatschappijen op om hun "vluchten naar de luchthaven van de vijand te annuleren".

10 uur geleden