Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Spanningen rond Libanon drukken op luchtvaartaandelen

Spanningen rond Libanon drukken op luchtvaartaandelen

AMSTERDAM (ANP) - Nieuws over een mogelijke escalatie van het oorlogsgeweld in het Midden-Oosten heeft dinsdag duidelijk impact gehad op de beurzen. Volgens een ingewijde van het Witte Huis zijn er signalen dat Iran een raketaanval op Israël zou willen uitvoeren. Olieprijzen gingen daarop omhoog en aandelenprijzen van luchtvaartmaatschappijen stonden onder druk.

Een vat Amerikaanse olie werd 4,4 procent duurder op 71,17 dollar per vat. Brentolie steeg 4,1 procent in prijs tot 74,66 dollar per vat. De afgelopen maanden daalde de olieprijs steeds verder door zorgen over een overaanbod, maar als het olierijke Iran zich mengt in de strijd in Libanon tussen Hezbollah en Israël kan dat beeld keren.

Energieconcern Shell was dankzij die stijgende olieprijzen de sterkste stijger in de AEX met een winst van 1,9 procent. Branchegenoten BP en TotalEnergies wonnen in Londen en Parijs tot ruim 2 procent.

Air France-KLM

De hoofdgraadmeter op het Damrak eindigde vrijwel vlak op 910,13 punten. De MidKap steeg een fractie tot 895,22 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs zakten tot 0,9 procent. Londen won juist 0,5 procent.

Van de middelgrote fondsen was Air France-KLM de sterkste daler met een verlies van bijna 7 procent. KLM, de Nederlandse poot van de luchtvaartcombinatie, meldde tot eind dit jaar niet meer naar Tel Aviv te vliegen. Air France schortte ook vluchten naar Libanon op. Daarnaast zadelen de hogere olieprijzen luchtvaartmaatschappijen waarschijnlijk op met hogere brandstofkosten. Branchegenoten Lufthansa en British Airways-moederbedrijf IAG zakten tot net geen 5 procent.

Goudprijs

Beleggers namen ook hun toevlucht in veiliger geachte beleggingen. De goudprijs steeg zo'n 0,9 procent en staatsobligaties van landen met een hoge kredietwaardigheid wonnen aan waarde. De euro zakte zo'n 0,8 procent ten opzichte van de dollar tot 1,1063 dollar.

Ook buiten de geopolitieke spanningen gerekend, was er beursnieuws. Een aandeelhouder van fitnessketen Basic-Fit, Buckley Capital, heeft in een open brief opgeroepen tot de verkoop van de budgetketen. De onderneming zou veel meer waard zijn dan ze nu op de beurs wordt gewaardeerd. Een afscheid van de beursnotering zou Basic-Fit bovendien niet langer opzadelen met kortetermijndenken, beargumenteerde de belegger. Het nieuws werd verwelkomd met een koerswinst van ruim 5 procent voor Basic-Fit.

Meer uit Financieel

AEX-index veert op na verliesbeurten, focus op banenrapport VS

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak toonde vrijdag wat herstel na de zware verliesbeurten in de afgelopen twee handelsdagen. De aandacht van beleggers gaat vooral uit naar het officiële banenrapport van de Amerikaanse overheid, dat later op de dag verschijnt. Dat rapport speelt een belangrijke rol bij het rentebesluit van de Amerikaanse centrale bank. Een lage banengroei zal waarschijnlijk positief zijn voor aandelen, aangezien de kans op een renteverlaging door de Federal Reserve daardoor toeneemt.

1 uur geleden
Opnieuw meer leegstaande winkels, nu ook op meubelboulevards

UTRECHT (ANP) - Het aantal leegstaande winkelpanden is afgelopen jaar opnieuw gestegen. De toename was het grootst in grootschalige winkelcentra, zoals meubelboulevards. Dat meldt marktonderzoeker Locatus.

1 uur geleden
Chinese inflatie bereikt hoogste niveau in bijna 3 jaar

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De inflatie in China is in december gestegen in het snelste tempo in bijna drie jaar. De stijging van de consumentenprijzen in de op een na grootste economie ter wereld werd vooral veroorzaakt door hogere voedselprijzen.

2 uur geleden
CNV: veel werknemers voelen zich onveilig op de weg door sneeuw

UTRECHT (ANP) - Door de sneeuwval voelt vier op de tien werkende Nederlanders zich deze week onveilig tijdens hun reis van en naar het werk. Dat blijkt uit een peiling van vakbond CNV onder bijna 2200 respondenten. Een vijfde van hen geeft aan dat de werkgever daar geen begrip voor heeft.

2 uur geleden
Productie Nederlandse industrie stijgt licht in november

DEN HAAG (ANP) - De productie van de Nederlandse industrie is in november licht gegroeid, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In die maand werd 0,7 procent meer geproduceerd vergeleken met een jaar eerder. In oktober was nog sprake van een productiestijging van 2,1 procent. In de helft van de industriële branches groeide de productie.

3 uur geleden
ABN AMRO: hogere koopkracht zorgt voor meer bestedingen in horeca

AMSTERDAM (ANP) - De stijgende koopkracht zorgt voor meer bestedingen in restaurants en cafés, meldt ABN AMRO in een rapport over de horecasector. Eet- en drinkgelegenheden zijn volgens de bank daardoor in iets rustiger vaarwater terechtgekomen. Ook zijn de vooruitzichten voor horecaondernemers iets positiever dan in de afgelopen jaren. Tegelijkertijd blijft de sector kwetsbaar door problematische schulden, sterk schommelende voedselprijzen en het aanhoudende personeelstekort.

9 uur geleden
KLM-topvrouw erkent dat communicatie naar reizigers beter moest

HILVERSUM (ANP) - KLM had beter moeten communiceren met passagiers die deze week strandden op Schiphol omdat er massaal vluchten werden geannuleerd vanwege de sneeuwval. Dat heeft KLM-topvrouw Marjan Rintel donderdagavond toegegeven in tv-programma Pauw & De Wit.

9 uur geleden