Spanningen rond Libanon drukken op luchtvaartaandelen
AMSTERDAM (ANP) - Nieuws over een mogelijke escalatie van het oorlogsgeweld in het Midden-Oosten heeft dinsdag duidelijk impact gehad op de beurzen. Volgens een ingewijde van het Witte Huis zijn er signalen dat Iran een raketaanval op Israël zou willen uitvoeren. Olieprijzen gingen daarop omhoog en aandelenprijzen van luchtvaartmaatschappijen stonden onder druk.
Een vat Amerikaanse olie werd 4,4 procent duurder op 71,17 dollar per vat. Brentolie steeg 4,1 procent in prijs tot 74,66 dollar per vat. De afgelopen maanden daalde de olieprijs steeds verder door zorgen over een overaanbod, maar als het olierijke Iran zich mengt in de strijd in Libanon tussen Hezbollah en Israël kan dat beeld keren.
Energieconcern Shell was dankzij die stijgende olieprijzen de sterkste stijger in de AEX met een winst van 1,9 procent. Branchegenoten BP en TotalEnergies wonnen in Londen en Parijs tot ruim 2 procent.
Air France-KLM
De hoofdgraadmeter op het Damrak eindigde vrijwel vlak op 910,13 punten. De MidKap steeg een fractie tot 895,22 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs zakten tot 0,9 procent. Londen won juist 0,5 procent.
Van de middelgrote fondsen was Air France-KLM de sterkste daler met een verlies van bijna 7 procent. KLM, de Nederlandse poot van de luchtvaartcombinatie, meldde tot eind dit jaar niet meer naar Tel Aviv te vliegen. Air France schortte ook vluchten naar Libanon op. Daarnaast zadelen de hogere olieprijzen luchtvaartmaatschappijen waarschijnlijk op met hogere brandstofkosten. Branchegenoten Lufthansa en British Airways-moederbedrijf IAG zakten tot net geen 5 procent.
Goudprijs
Beleggers namen ook hun toevlucht in veiliger geachte beleggingen. De goudprijs steeg zo'n 0,9 procent en staatsobligaties van landen met een hoge kredietwaardigheid wonnen aan waarde. De euro zakte zo'n 0,8 procent ten opzichte van de dollar tot 1,1063 dollar.
Ook buiten de geopolitieke spanningen gerekend, was er beursnieuws. Een aandeelhouder van fitnessketen Basic-Fit, Buckley Capital, heeft in een open brief opgeroepen tot de verkoop van de budgetketen. De onderneming zou veel meer waard zijn dan ze nu op de beurs wordt gewaardeerd. Een afscheid van de beursnotering zou Basic-Fit bovendien niet langer opzadelen met kortetermijndenken, beargumenteerde de belegger. Het nieuws werd verwelkomd met een koerswinst van ruim 5 procent voor Basic-Fit.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenmarkten wisten maandag in het laatste handelsuur een belangrijk deel van de eerdere verliezen goed te maken. Dat gebeurde nadat de Amerikaanse president Donald Trump had gezegd dat een op dinsdag voorziene aanval op Iran niet doorgaat. Er zijn momenteel diplomatieke inspanningen om Iran en de VS tot een overeenkomst te brengen. De aanval is volgens hem tot nader order uitgesteld.
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol kan niet uitsluiten dat er dinsdag opnieuw lange wachtrijen bij de beveiliging ontstaan, zoals maandag het geval was. "Op basis van de ontwikkeling die we vanochtend hebben meegemaakt, durven we nog niet te zeggen wat het beeld dinsdag definitief zal zijn", zegt een woordvoerder van de luchthaven.
3 uur geledenOAKLAND (ANP/RTR) - Een Amerikaanse jury heeft Elon Musk maandag in het ongelijk gesteld in zijn rechtszaak tegen OpenAI, het moederbedrijf van ChatGPT. De jury vond dat het bedrijf niet verantwoordelijk kan worden gehouden voor het feit dat het volgens Musk zou zijn afgeweken van zijn oorspronkelijke doel: de mensheid helpen. Daarbij was de wettelijke termijn om de zaak aan te spannen volgens de jury al verstreken.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het olie- en gasbedrijf Petrogas uit Oman heeft een internationale arbitrageprocedure tegen Nederland aangespannen. Dat laat minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel, D66) weten. Volgens de onderneming heeft Nederland een investeringsverdrag met Oman geschonden.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering staat met een vrijstelling toe dat Russische olie die al op tankers is geladen alsnog verkocht mag worden. Dat gebeurt slechts enkele dagen nadat de vorige vrijstelling was verlopen. De beslissing om opnieuw een vrijstelling toe te staan onderstreept de druk waarmee de regering van president Donald Trump te maken heeft om stijgende brandstofkosten te beperken. Tegelijkertijd heeft de regering te maken met een wereldwijd tekort aan olieaanbod dat door de oorlog in het Midden-Oosten is ontstaan.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De beurshandel op het Damrak liet maandag gaandeweg herstel zien, na de verliezen van vrijdag. Daarbij kreeg de markt steun van olieprijzen die weliswaar nog stegen, maar minder hard dan tijdens de ochtendhandel. Dat kwam door een Iraans mediabericht dat meldde dat Amerikaanse functionarissen zouden hebben ingestemd met het opschorten van sancties op Iraanse ruwe olie. Dit zou gelden zolang de onderhandelingen over het beëindigen van de oorlog doorgaan.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het vasthouden aan de handelsdeal tussen de EU en de VS is voor Nederland cruciaal, zei minister Sjoerd Sjoerdsma (Handel) maandag in Brussel. De EU-lidstaten en het Europees Parlement onderhandelen dinsdag opnieuw over die deal die de Europese Commissie vorig jaar zomer met de Amerikanen sloot. Het Parlement en de lidstaten moeten nog definitief instemmen.
8 uur geleden