Spanningen rond Libanon drukken op luchtvaartaandelen
AMSTERDAM (ANP) - Nieuws over een mogelijke escalatie van het oorlogsgeweld in het Midden-Oosten heeft dinsdag duidelijk impact gehad op de beurzen. Volgens een ingewijde van het Witte Huis zijn er signalen dat Iran een raketaanval op Israël zou willen uitvoeren. Olieprijzen gingen daarop omhoog en aandelenprijzen van luchtvaartmaatschappijen stonden onder druk.
Een vat Amerikaanse olie werd 4,4 procent duurder op 71,17 dollar per vat. Brentolie steeg 4,1 procent in prijs tot 74,66 dollar per vat. De afgelopen maanden daalde de olieprijs steeds verder door zorgen over een overaanbod, maar als het olierijke Iran zich mengt in de strijd in Libanon tussen Hezbollah en Israël kan dat beeld keren.
Energieconcern Shell was dankzij die stijgende olieprijzen de sterkste stijger in de AEX met een winst van 1,9 procent. Branchegenoten BP en TotalEnergies wonnen in Londen en Parijs tot ruim 2 procent.
Air France-KLM
De hoofdgraadmeter op het Damrak eindigde vrijwel vlak op 910,13 punten. De MidKap steeg een fractie tot 895,22 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs zakten tot 0,9 procent. Londen won juist 0,5 procent.
Van de middelgrote fondsen was Air France-KLM de sterkste daler met een verlies van bijna 7 procent. KLM, de Nederlandse poot van de luchtvaartcombinatie, meldde tot eind dit jaar niet meer naar Tel Aviv te vliegen. Air France schortte ook vluchten naar Libanon op. Daarnaast zadelen de hogere olieprijzen luchtvaartmaatschappijen waarschijnlijk op met hogere brandstofkosten. Branchegenoten Lufthansa en British Airways-moederbedrijf IAG zakten tot net geen 5 procent.
Goudprijs
Beleggers namen ook hun toevlucht in veiliger geachte beleggingen. De goudprijs steeg zo'n 0,9 procent en staatsobligaties van landen met een hoge kredietwaardigheid wonnen aan waarde. De euro zakte zo'n 0,8 procent ten opzichte van de dollar tot 1,1063 dollar.
Ook buiten de geopolitieke spanningen gerekend, was er beursnieuws. Een aandeelhouder van fitnessketen Basic-Fit, Buckley Capital, heeft in een open brief opgeroepen tot de verkoop van de budgetketen. De onderneming zou veel meer waard zijn dan ze nu op de beurs wordt gewaardeerd. Een afscheid van de beursnotering zou Basic-Fit bovendien niet langer opzadelen met kortetermijndenken, beargumenteerde de belegger. Het nieuws werd verwelkomd met een koerswinst van ruim 5 procent voor Basic-Fit.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is maandag op de hoogste stand ooit gesloten. Het slotrecord van afgelopen dinsdag van 1112,49 werd dankzij een plus van 0,2 procent iets aangescherpt, tot 1113,35 punten. Verder was er weinig beweging op de Europese beurzen.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse haven ziet de gevolgen van laagwater verergeren, blijkt uit vervoerscijfers van Havenbedrijf Rotterdam over afgelopen week. Het vervoerde volume van en naar de haven via de Rijn is verder afgenomen en inmiddels meer dan 10 procent lager dan normaal.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn maandag voorzichtig begonnen aan de nieuwe week. De hoop op een spoedig akkoord van de Verenigde Staten en Iran over de heropening van de Straat van Hormuz nam af, nadat Iran verklaarde niet te onderhandelen met de VS. Ook zei Iran alleen met de VS te willen praten als aan het eisenpakket van het land wordt voldaan.
4 uur geledenARNHEM (ANP) - Zonnepanelen in Nederland produceren woensdag minder door de gedeeltelijke zonsverduistering. Hoogspanningsnetbeheerder TenneT verwacht maandag dat dit enkele honderden megawatt minder zal zijn. Een megawatt kan zo'n duizend huishoudens tegelijkertijd van stroom voorzien.
4 uur geledenZOETERMEER/AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse economie heeft minder last van laagwater dan de Duitse economie, dat zegt ING-econoom Rico Luman. In Nederland zijn er door het uitgebreide vaarwegennetwerk meer alternatieve routes dan in Duitsland en bovendien is een groot deel van Nederland nog relatief goed bevaarbaar, legt hij uit.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - KLM past vanaf oktober de catering op Europese vluchten aan. Met het nieuwe serviceconcept Grand Café KLM krijgen passagiers volgens de luchtvaartmaatschappij meer keuze in eten en drinken, en de mogelijkheid om vooraf een maaltijd te bestellen of aan boord iets van de menukaart te kiezen.
6 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Tuinders in het werkgebied van het hoogheemraadschap van Delfland, tussen Den Haag en Rotterdam, moeten nog zeker een paar dagen wachten voordat ze meer water kunnen krijgen voor hun gewassen. Glastuinbouw Nederland hoopt dat de sector aan het einde van deze week aan de slag kan gaan met oplossingen die momenteel worden onderzocht voor tuinders die last hebben van de aanhoudende droogte.
7 uur geleden